Alternatifim Cafe

Atatürk Olmasaydı !

Discussion started on Atatürk Köşesi

Son yılların modası ise Atatürk’ü eleştirmek, O’nu değersiz ve kötü göstermek biliyorsunuz. Hatta kimi aydın çevrelerde Atatürk’e yönelik karalamalar yapmak neredeyse demokrasi ve fikir özgürlüğünün sembolü oldu.

Elbette biraz aklı olan herkes buna gülüp geçiyor.

Diyorum ki, bu acı ama gerçekleri hepimize hatırlatan günde “Atatürk olmasaydı ne olurdu, bugün ne haldeydik” diye düşünelim.

CUMHURİYET VE BAĞIMSIZLIK: Atatürk olmasaydı da elbette Türkiye devleti yaşayacaktı. Ama kurulan cumhuriyet ve bağımsızlığın şiar edinilmesi ile Türkiye yeniden yaratıldı adeta. Aksi taktirde bugün Anadolu’nun yarısından fazlası başka ülkelerin elinde olan, İstanbul’da ise tamamen dışa bağımlı bir iktidarın vatanı olacaktık. Hatta kimbilir belki de 2. Dünya Savaşı sonrasında tamamen başka bir ülkenin parçası haline gelecektir.

YAZIDA DEVRİM: Eğer Atatürk olmasaydı bugün öğrenilmesi çok zor eski Türkçe harflerle, dünyadan özellikle çağdaş ülkelerden çok uzakta kalacaktık. Bilimi, sanatı, kültürü izlemek isteyenler fazladan bir güçle latin harflerini öğrenmeye çalışacak ve çağdaş medeniyeti yakalamaya çalışacaktı.

KILIK KIYAFETTE DEVRİM: Eğer Atatürk olmasaydı Türk kadını hâlâ kara çarşafların altında kalacak, erkekler de fesli, şalvarlı, poturlu olacaktı. Böyle kalmak, böyle yaşamak isteyenler hâlâ var tabii. Ama onlar dışında kim o günlere dönmek ister.

HİLAFETİN KALDIRILMASI: Eğer Atatürk olmasaydı başımızda hâlâ bir halife oturuyor olacaktı. Alınan her karar “sizce de uygun mudur?” diye ona sorulacak, özellikle bilim, sanat ve kültürdeki tüm gelişmeler hilafet duvarına toslayacaktı.

EĞİTİMDE BİRLİK: Eğer Atatürk olmasaydı eğitimde birlik fikri belki kimsenin aklına gelmeyecekti. Tıpkı eskiden olduğu gibi mahalle mektepleri en güçlü eğitim kurumu olacak, buralarda çocuklara sadece Kuran dersleri ve dini bilgiler verilecekti. Üniversiteler, yüksek okullar, meslek eğitimi veren eğitim kurumlarının sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek, biraz daha varlıklı olanlar çocuklarını ya tıpkı Araplar gibi batı ülkelerine kaçıracaklar ya da ülkemizede yabancıların okuduğu okullara göndereceklerdi.

MEDENİ KANUN: Eğer Atatürk olmasaydı medeni kanun çıkarmak da belki kimsenin umrunda olmayacaktı. Kadınların toplumda olmadığı gibi aile içinde de hakkı sınırlı olacak, mirastan yararlanamayacak, özgürce eğitim alma hakkına kavuşamayacaktı.

KADIN HAKLARI: Eğer Atatürk olmasa Türk kadını benliğine kavuşamayacak, seçme ve seçilme hakkı olmayacaktı. Bunun da ötesinde kadın ikinci sınıf muamelesi görmeye devam edecekti.

EKONOMİ DE DEVRİM: Eğer Atatürk olmasaydı, koca imparatorluk döneminde iş ve ekonomi alanında varlık gösteremeyen Türk milleti ekonomiyi asla öğrenemeyecekti. Fabrikalar, sanayi tesisleri, bankalar kurulmayacak, eskiden olduğu gibi bunları sadece yabancılar yapacaktı.

DEMOKRASİ: Atatürk olmasaydı, demokrasi fikri hiç yeşermeyecekti. İmparatorluk döneminden kalma alışkanlıklarla “Padişahım çok yaşa” kapsamında sözde bir parlamento ve milletvekilleriyle idare edecektik.

KÜLTÜR-SANAT DEVRİMİ: Eğer Atatürk olmasaydı bugün dünya çapında başarıya ulaşmış, edebiyat, resim, müzik sanatçılarımızın hiçbiri yetişmeyecekti. Çünkü tıpkı eskisi gibi din baskısı altında sadece izin verilen ölçüde sanat icra edilebilecekti. ALINTIDIR
#1 - Şubat 29 2012, 21:57:33

Ben de bu konuyla ilgili bir yazı paylaşayım.

Atatürk olmasaydı ne olurdu?

"Bir babanın Oğluna Nasihatleri !

Bak Evladım Atatürk Olmasaydı ne olurdu biliyormusun? Mesela yurdumuz Yunalıların eline geçerdi. Ve bu adi Greek Yunanlılar ne yapardı biliyormusun?

1 - Derhal İslami harfleri kaldırıp yerine greek veya latin harfleri koyarlardı.

2 - Diyaneti kurup İslamiyeti karantina altına alırlardı.

3 - Kılık kıyafet devrimi yapıp, İslam´a ait ne görüntü varsa yok ederlerdi.

4 - Camiileri ellerine geçirip oraya namaz kıldırma memurları koyup islamı değilde istedikleri dini, islam diye halka yuttururlardı (yutturmaya çalışırlardı)...

5 - Dini devlet eliyle hutbelerden kullanıp, buna hayır diyenleri köktenci diye yaftalarlardı.

6 - Hicri takvimi kaldırıp yerine gregoryan takvimini koyarlardı.

7 - İslam şeriatine uygun ne varsa kaldırıp, hırıstıyanlığı empoze ederlerdi.

8 - Ölçü ve tartılarımızı bile değiştirirlerdi.

9 - Her en güzel köşeye faiz kurumu bankaları koyarlardı.

10 - İçkiyi serbest edip halkı alkolik yaparladı.

11 - Genelevleri açıp birileri kapatmasın diye direk içişleri bakanlığına bağlarlardı.

12 - Kur'an kanunlarını kaldırıp Laikliği koyarlardı.

13 - Kıraathanelerde kumar oynatırlardı.

14 - Tekke, zaviye ve medreseleri kapatıp 'lyce' lise ve 'echol'' okulları açarlardı.

15 - İslami atmosferi uzaklaştırıp kendi kafir atmosferlerini yerleştirirlerdi.

16 - Yunanlılar Cuma tatilini bırakıp Cumartesi pazar tatil ettirirdi!!

17 - Ayasofya camiini Müzeye cevirirlerdi...

18 - Camiileri yıkarlardı, depo ve parti binası yaparlardı.

19 - "Allah" ismini Ezandan çıkarırlardı.

20 - İslam Alimlerini asarlardı, keserlerdi.

Gördüğün gibi Evladım. Bu listeyi daha da uzatabiliriz...

Atatürk olmasaydı neler yapardı bu kafir yunanlılar değil mi? İyiki Atatürk geldide bizi kurtardı (!)

Yoksa ne olurdu bizim halimiz. Yaşasın Atatürk (!)

Sen bakma aşırı dincilere!!

Yobazlara!!"

Alıntıdır..
#2 - Mart 01 2012, 00:01:45
« Son Düzenleme: Mart 01 2012, 00:05:13 Gönderen: etc. »
"Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkûmdurlar. Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Onun için önce din ve namus telâkkisini kaldırmalıyız. Partiyi, bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Bu suretle kalkınma kolay ve çabuk olur.."   Kamâl Atatürk

Bak Evladım Atatürk Olmasaydı ne olurdu biliyormusun? Mesela yurdumuz Yunalıların eline geçerdi. Ve bu adi Greek Yunanlılar ne yapardı biliyormusun?

1 - Derhal İslami harfleri kaldırıp yerine greek veya latin harfleri koyarlardı.

4 - Camiileri ellerine geçirip oraya namaz kıldırma memurları koyup islamı değilde istedikleri dini, islam diye halka yuttururlardı (yutturmaya çalışırlardı)...

5 - Dini devlet eliyle hutbelerden kullanıp, buna hayır diyenleri köktenci diye yaftalarlardı.

11 - Genelevleri açıp birileri kapatmasın diye direk içişleri bakanlığına bağlarlardı.

14 - Tekke, zaviye ve medreseleri kapatıp 'lyce' lise ve 'echol'' okulları açarlardı.

Atatürk olmasaydı neler yapardı bu kafir yunanlılar değil mi? İyiki Atatürk geldide bizi kurtardı (!)

Yobazlara!!"

Alıntıdır..

yazdıklarının yarısı doğrudur ve doğru olması iyi bir şeydir çünkü bunlar olmasaydı şu an türkiye tefekkürün en gelişmiş olduğu islam coğrafyası olamazdı kalan yarısı ise savsatadır
#3 - Şubat 14 2014, 19:19:27

Yobazlara!!"

Alıntıdır..

1-islami alfabe diye birşey yoktur onlar arap alfabesidir
2-dini karantina altına alan diyanet değil gittiğiniz cemaatlerdir çünkü diyanet söylediklerini dayatmaz
3-kılık kıyafet devrimi isteyeni bağlar sanki sokakta görmüyosun kara çarşaflı kadınları
4-orda namaz kıldıran imamları atatürk koydu sanki oraya ,ayrıca onlar orada namaz kıldırma memurluğu yapmazlar
5-asrı saadetde hutbe diye bir şey yoktur ,yarım donem islam felsefesi dersi alan biri olarak konuşuyorum ,hutbe abbasi döneminde baslamıştır
6-hicri takvimi 21.yy da kullanan mı var sanıyosun,varsa bile afganistan felandır ve halleri ortadadır
7-hristiyanlığı empoze ettiğine dair bir örnek versene
8-kullandığımız ölçü  ve tartı dünya standartlarıyla birdir,kaldırdı ise iyi yapmıştır
9-sanki banka kullanmıyosun,saçmalama şu an dünyada banka olmayan bir yer göstersene
10-içkiyi serbest  bırakması bir özgürlüktür sanki zorla millete içki içirdi,içki yasaklayıp içkiden ölen osmanlı padişahları gibi mi yapsaydı
11-kanıt nerde uydurmuş uydurmuş yazmışsı
12-kurandan haberin var sanki aç şura suresini oku ,benim müminlerimin yönetimi şura iledir ne demekmiş araştır
13-ne alaka
14-tekkeleri atatürk kapatmadı ,tekkeleri kapatan kuş adalı ibrahim halveti dir atatürk sadece bunun tescilini yapmıştır zira zamanın en büyük tekkesine sahip kuş adalıya göre tekkede eli öpülecek adam kalmamış hepsi siyasi birer beyin yıkama ocağı haline gelmiştir
15-sen burda boyle konustuğuna göre ve ülkemizde hala insanlar özgürce ibadetini yapabildiğine göre böyle bişi olmamamış demi
16-bunun kötü tarafı ne
17-buna bende katılıyorum
18-yalan
19-bunda atatürkün  bir suçu yoktur varsada bir hata yapmıştır çünkü peygamberimiz dahil herkes hata yapmıştır
20-onlar islam alimi değil ingilizleri uşağıdır,

gördüğün gibi kulaktan duyma ve ya cemaatlerden öğrendiğin bilgilerle olmaz bu iş
#4 - Şubat 14 2014, 19:58:01

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.