Alternatifim Cafe

Yavuz Sultan Selim Han'ın Esrarengiz Cevabı

Discussion started on Osmanlı Tarihi


Mısır seferi sırasında Yavuz Sultan Selim Han'ın sağ kolu Hasan Can'a verdiği o tüyleri diken diken eden cevabı.

Mısır seferine gidilirken ordunun korkunç Sina Çölü'nden geçmesi gerekiyordu.

Kum fırtınalarının etrafı kasıp kavurduğu, gündüzleri dayanılmaz sıcaklara sahne olurken geceleri dondurucu soğukları davet eden bu çölü dünyada hiç bir ordu geçememişti. Yavuz Sultan Selim ordusuna moral verici sözler söyledikten sonra atını çöle sürdü.

Herkes yanındaki suyu idareli kullanıyor, namazlar teyemmüm yapılarak kılınıyordu. Yolculuk böyle sürüp giderken Yavuz Sultan Selim'in bir ara atından indiği ve saygılı bir halde yaya olarak yürüdüğü görüldü. Herkes şaşırmıştı ama, kimse sebebini soramıyordu. Padişahın hiç yanından ayırmadığı Hasan Can durumu öğrenmekte gecikmedi.

Padişah O'na şunları söylemişti:

“İki Cihan Sultanı Peygamber Efendimiz(S.A.V.) önümüzde yaya olarak yürürlerken biz nasıl at üstünde olabiliriz Hasan Can?”
#1 - Şubat 06 2012, 13:37:56
"Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkûmdurlar. Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Onun için önce din ve namus telâkkisini kaldırmalıyız. Partiyi, bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Bu suretle kalkınma kolay ve çabuk olur.."   Kamâl Atatürk

waaoow qüzeLmiş cevabı...  :) :)
#2 - Şubat 06 2012, 14:42:23

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.