Alternatifim Cafe

İskilipli Âtıf Hoca'nın Cesedine Şapka Giydirdiler!

Discussion started on Köşe Yazıları

“Şapka inkılâbı”nı en açık, en keskin, en net şekilde anlatan fotoğraf karesi şu olmalıdır:

Âtıf Hoca yaklaşık iki yıl önce yayınlanan “Frenk Mukallitliği ve Şapka” kitapçığından ötürü idama mahkûm edilmiş. İdam kararını veren mahkeme heyetinden biri elindeki şapkayı darağacından indirilen Âtıf Hoca’nın cesedinin başına giydiriyor.

Emin olun, bütün halkımız şapkayı böyle giydi! Madden ölmemişse bile mânen ölerek!

Şapka Müslüman halk için giyilir nesne değildi. Çünkü frenkliğin, gâvurluğun alâmeti idi.

Erzurum fıkrası meşhurdur: Şapka giyme mecburiyeti karşısında Erzurumlu bir vatandaş iyi kötü bir şapka bulur ve bunu giydikten sonra aynanın karşısına geçer. Fakat gördüğü manzara karşısında infiale kapılır ve hiddetle bağırır: “Aynadaki gâvur kim!”

Mehmet Âkif, Balkan Harbi sırasında Sırp ve Hırvatların Kosova’da yaptıkları katliamı ve Sultan Murad’ın türbesine saygısızlıklarını anlatırken şöyle söyler:

Âh Meşhed! O ne? Sâhandaki meyhâne midir?
Kandilin, görmüyorum, nerde? şu peymâne midir?
Ya harîminde yatan şapkalı sarhoşlar kim?
Yoksa yanlış mı? Hayır, söyleme, bildim. Bildim!
Hem şapkalı, hem sarhoş!
Devrim yapan ne yapmaz ki? Mesela cesede eziyet eder. Cesede eziyet etmek! İnsanlık kaybının son kertesi!

İşte bir İstiklâl Mahkemesi “yargıcı”nın insanlık suçu olan fiili.
Kimdi bu yargıçlar?
Cumhuriyetin yönetici kadrosunun seçilmişleri. Her gün tepe mevkiinde olanlarla beraber olan, aynı sofrada yiyip içenler.
İşte Kılıç Ali de onlardan biri idi.

Cesede şapka giydiren oydu!
İşte onun oğlu, tek parti dönemi sofra yaranı babasının hatıralarından dem vuruyor. “Milliyetçi” gazetede!
Kanlı tarihi şanlı tarih gibi göstermeye çalışıyor.
Elbette mesele Dersim’den açıldı. Başka nereden açılabilirdi ki?

Cumhuriyet irtica ile mücadeleyi kanun, hatta anayasa hükmü haline getirmişti. Dindarlara yapılanlar, bu yüzden meşru sayılır!

Ya müslüman olmayanlara veya sünni çoğunluktan farklı olanlara yapılanlar? Onları unutmayan, sürekli hatırlatan merkezler, güçler vardır.

İstiklâl Mahkemeleri asker kaçaklarını yargılamak için kurulur, sonra siyaseten katl müessesine dönüştürülür.
İstiklâl Mahkemeleri en fazla kimleri tecziye etti? Dindarları!
Komünizmde din afyondu, “cumhuriyetizm”de yok edilmesi gereken birinci düşman!

Kılıç Ali’nin o gün yaptığı sistem nezdinde “kahramanlık”tı.
Kim kahraman?
Rejimin darağaçlarına vakarla yürüyenler mi? Onların cesetleri üzerinde hora tepenler mi?

(Asım Yenihaber, 2011-12-12)
#1 - Şubat 06 2012, 12:48:38
« Son Düzenleme: Şubat 06 2012, 12:49:05 Gönderen: etc. »
"Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkûmdurlar. Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Onun için önce din ve namus telâkkisini kaldırmalıyız. Partiyi, bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Bu suretle kalkınma kolay ve çabuk olur.."   Kamâl Atatürk

Cesedine şapka giydirilince dininin elden gittiğini düşünen zihniyetlerle bu ülkenin işi gerçekten zor.
Din giyim kuşam meselesi kadar basit birşey değil. Hala camiler varsa bu ülkede hala müslüman yazabiliyosan kimliğine hatta bu şekilde konuşma özgürlüğün varsa 'din'im elden gitti diyemezsin.

Bu ülkede ki tek sınıf ayrımı fakirlik ve zenginlik üzerine ... Gayrı resmi olarakta olsa eziliyor birileri.
#2 - Şubat 10 2012, 21:16:16
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

Haklısın ben de kime, ne anlatıyorsam.. : )
Hâlâ eskiyle şimdiyi birbirinden ayırt edemiyorsunuz. Sanıyorsunuz ki eskiden de hayat böyleydi. : )
#3 - Şubat 10 2012, 23:53:59
"Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkûmdurlar. Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Onun için önce din ve namus telâkkisini kaldırmalıyız. Partiyi, bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Bu suretle kalkınma kolay ve çabuk olur.."   Kamâl Atatürk

Sen zaten o zamanın koşullarına göre yaşıyosun değil mi ?

Farzedelim Ata psikopattı . Bunu ispatlasan eline ne geçicek ?
#4 - Şubat 11 2012, 01:01:17
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

Kalkıp iki göbek atacağım(!)..
Vallahi benim zoruma gidiyor bir Türk olarak.. Bizim denize döktüğümüz(!) 7 düvel, bizim şimdiki halimizi seyredip kahkahalar eşliğinde kadeh tokuştururken siz nasıl rahat oluyorsunuz inanın anlamıyorum..
#5 - Şubat 11 2012, 01:08:26

Şimdi ki halimizin suçunu birilerine elbette yüklemek lazım. Ama biraz daha güncel yaklaş olaylara : )

İnan ben okumak için kıçımı yırtarken birilerinin oğullarının yat sahibi olması daha çok zoruma gidiyo benim.
#6 - Şubat 11 2012, 12:12:43

J.D. Salinger

Tarihini bilmeyen güncele yorum yapamaz. : )

Senin baban da başbakan olsun, sen de yat sahibi ol ne diyim? : )

Konumuz şimdiki zaman değil. Şimdiki zaman zaten tüm çıplaklığıyla ortada. Bizim asıl meselemiz rafa kaldırılmış olan gerçek yakın tarihin tozunu silmek.. Aslında olay tam olarak atatürk de değil. Yorumlarımdan birinde söylemiştim asıl olay bize yalan tarih anlatılması ve aptal yerine konmamız..
#7 - Şubat 12 2012, 01:18:01

Şimdi ki zaman tüm çıplaklığıyla ortada olsa yüzde 50 mi olurdu ki ?
#8 - Şubat 12 2012, 02:00:03

J.D. Salinger

Orasını ben bilmem herkesin aklı var mantığı var. Kimin kime oy verdiği beni ilgilendirmez. Zamanında o da yoktu diktatörlük vardı. Bu cumhuriyet %50 oyla kurulmadı, diktatörlükle kuruldu. En büyük kanıtlarından birisi de işte bu konunun kendisidir.
#9 - Şubat 12 2012, 23:35:08

Allah aşkına herkesin ne hissettiğini nerden biliyosun ki sen ?
Atalarım atalarım diyip duruyosun, kimin gerçekten ne düşündüğünü nerden biliyosun ?

Şu an bıyıkları olmadığı için işten çıkarılıyo insanlar ? Bundan daha ağır baskı mı var ? Din baskısı var resmen ülkede adamım.
Ben dindarsam bu beni ilgilendirir seni değil ki ?
İskilipli Atıf Hoca ölürken şapka giydi diye günah mı yazıldı sanıyosun ona ?
#10 - Şubat 13 2012, 00:27:42

J.D. Salinger

Sen hâlâ konuda verilmek istenen mesajı alamamışsın sanırım. Burada İskilipli Atıf Hoca'nın günahlarından bahsedilmiyor. Burada, o zamanda alimlere yapılan zulmün, dehşetinden ve şiddetinden bahsediliyor. Alimlere nasıl kin ve nefret dolu olunduğunu, yapılan inkılabın vahşetini gözler önüne seriyor.

Ayrıca, O alimin başına şapka geçirildi diye dini elinden gitmedi. öteki tarafa imansız gitmedi. Ona bir günah yazılmadı. Aksine o Şehit oldu Allah'ın izniyle. (Benim sana demek istediğim insanların dini inançlarına engel olmaları derken idam edilmesiydi kastım, öldükten sonra kafasına şapka geçirilmesi değil. Ayrıca zaten sarık takmak sünnettir ve bu da Müslüman için bir inançtır. Bunu yasaklayıp zorla şapka taktırarak yine insanların inançlarına engel olmak istemişlerdir.)

#11 - Şubat 13 2012, 00:53:26

Neyse önemli olan farzlardı zaten.
#12 - Şubat 13 2012, 00:57:05

J.D. Salinger

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.