Alternatifim Cafe

Kazandık mı, Kaybettik mi?

Discussion started on Atatürk Köşesi

Yunan harbinde yunanlılar için, "şapkalı gavurlar geliyor" diye bağıran müslüman millete, zorla şapka giydirmek; kazandığımızın değil, kaybettiğimizin ilanıdır.

Zira bir yer feth edildiği zaman, bir fetih sembolü belirlenir... Tıpkı Fatih Sultan Mehmed Han (radıyallahu anh)'ın fetih sembolü olarak Ayasofya'yı Camii'ye çevirtmesi gibi.

Düşmanlarımız fetih sembolü olarak Yahudi dininin nişanesi (sembolü) olan şapkayı başımıza geçirdiler.

Yalnız bir farkla...

Bunu "bizden sanılan" birisinin eliyle yaptılar ve böylece bir taşla iki kuş vurdular.

1 - Bizi yendiler (bunu itiraf edelim).

2 - Bizi birbirimize düşürdüler.

Böylece en çetin düşmanları olan bizi, birbirimize kırdırarak kendileri bizden kurtulmuş oldular.

Fotoğraf'ta da gördüğünüz gibi, Lozan antlaşmasından sonra Ismet Inönü, yahudi dininin nişanesi (sembolü) olan şapkayı başına geçirdi...

Yani, yenilgi kabul edildi ve halka da zorla giydirerek yenilgiyi kabul ettirdiler.
#1 - Şubat 03 2012, 01:59:05
"Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkûmdurlar. Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Onun için önce din ve namus telâkkisini kaldırmalıyız. Partiyi, bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Bu suretle kalkınma kolay ve çabuk olur.."   Kamâl Atatürk

Pardon ama sen çok mu ülkede birlik beraberlik istiyosun ? Nerdeyse ülkeyi Atatürkçüler ve etc. ciler olarak ikiye böleceksin be :Ç
#2 - Şubat 05 2012, 12:34:59
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

Zaten bir değiliz ki. Atatürkçüler ne zaman bizim de vatan sevdalısı olduğumuzu, bizim de Türk olduğumuzu anlarlarsa o zaman beraber oluruz.

Atatürk'ü seven ülkeden defolsun gitsin demiyoruz aksine onlar diyorlar atatürkü sevmeyen ülkeden defolsun gitsin diye. Sence bölücü kim? : )
#3 - Şubat 05 2012, 13:26:00
"Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkûmdurlar. Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Onun için önce din ve namus telâkkisini kaldırmalıyız. Partiyi, bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Bu suretle kalkınma kolay ve çabuk olur.."   Kamâl Atatürk

Adamım kaç kişisiniz ? Ülkede kim sana ne yaptı ? Okuma hakkın mı elinden alındı , seçme seçilme hakkın mı ?
Ben kürdüm, senin kadar bölmüyorum ülkeyi :Ç
#4 - Şubat 05 2012, 16:27:36
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

Müezzinlerimizin ezan okuma hakkı elinden alındı.
Dedelerimizin Kur'an okuma hakkı elinden alındı. Sarık, fes takma hakkı elinden alındı.
Kızlarımızın, analarımızın, nenelerimizin başörtüsü takma hakkı elinden alındı. Takanların, okuma, çalışma hakkı elinden alındı.
Kısacası Müslümanların Müslümanlık hakları elinden alındı. Daha ne olsun? Ahirete hazırlandığımız şu dünyada Müslümanlıktan başka bir şeyimiz mi var? O da elimizden alındığında bize ne kalıyor?
#5 - Şubat 05 2012, 18:06:10

Sen müslümanlığını kurallar çerçevesinde kaybediyosan bu senin ayıbındır :Ç
#6 - Şubat 05 2012, 18:47:22

J.D. Salinger

Biz kurallar çerçevesinde kaybetmiyoruz, elimizden zorla alıyorlar. Neyse boşver.. : )
#7 - Şubat 05 2012, 19:22:25

Ya nasıl insanın inancını elinden alabilirler ben bunu anlamıyorum. Soyut kavramlardan bahsediyoruz değil mi ?
#8 - Şubat 05 2012, 20:31:06

J.D. Salinger

Aklındakileri, kalbindekileri elbet alamazlar. Dediğimi anlamamazlıktan gelme ya da doğru anla, çekme. : )

İnsanın inancına, insanın içinde engel olamazsın ama dışında olursun. Mesela ibadet etmesine engel olursun. Edene işkence edersin. Zamanında olmuş bunlar. Benim babam anlatıyor, dedem anlatıyor. Şimdiki gençlik bilmez bunları. Arşivlerin resmî olarak yayınlanmasını bekleyelim hep birlikte. : )
#9 - Şubat 06 2012, 00:28:30

En basitinden düşün bu ülkede bir MUSTAFA KEMAL çıkmasaydı...Türkiye diye bişey olmayacaktı...Sadece ülkemizi düşmanlardan kurtardığı için ne kadar minnettar olsak azdır  :hımm
#10 - Şubat 21 2012, 00:00:13

Arkadaşım ben de burada ortada bir zafer olmadığından, olsa bile zafer sahibinin o olmadığından bahsediyorum zaten. Hâlâ o olmasaydı diyorsunuz.

Amerika hâlâ bizim çizdiğimiz Türkiye'yi kabul etmiyor, onlara göre hâlâ Sevr'de çizilen harita geçerli. Siz de kurtulduğumuzu zannedin durun..
#11 - Şubat 21 2012, 15:20:36

Amerika'ya ilk prim veren İsmet İnönüydü , Atatürk değil. Şu Kabe'nin yıkılması olayıyla alakalı olarak.
#12 - Şubat 21 2012, 16:08:24

J.D. Salinger

İsmet İnönü, Kamâl'in maşasıydı sadece. Ne kadar pis iş varsa hepsini ona yaptırırdı. : )
#13 - Şubat 21 2012, 16:10:22

İyi de Atatürk öldükten sonra İsmet İnönü Amerikaya prim verdi.

En güvenilir kaynağında bile yazar dünya bankasının bi tarafımıza nasıl dayatıldığı . Sen bulmuşsun bi günah keçisi, herşeyi ona yükle .
#14 - Şubat 21 2012, 16:12:01

J.D. Salinger

Kamâl amerikaya ülkeyi verdi sen primden bahsediyorsun. Adamların derdi Osmanlı'yı yıkmak ve tekrar güçlenmesin diye de tüm kaynaklarına el koymak ve yaşadığı alanı sınırlayıp dışarı çıkmasına engel olmaktı. Bunu Kamâl ile çok güzel başardılar. Üstelik adamlar ülkemizde istedikleri gibi de at koşturuyorlar. Bizden fazla hak sahibiler. Bizim adımız Türkiye. Siz başımızda amerikan bayrağı dalgalanmıyor diye kurtulduğumuzu zannediyorsunuz. Amerikan bayrağıi, ingiliz bayrağı dalgalansaydı bu millet böyle oturur muydu? Siyaset ve politika hepsi.
#15 - Şubat 21 2012, 16:25:40

Hiç güleceğim yoktu : ) Senin içinden özgürlükçü birinin çıkacağını düşünmek bile çok komik : ) Ben seni amerikasever sanıyodum canım ya :Ç

Neyse sen Atatürk' e at herşeyi . Bu senin gibilerin rahatlama şekli : )

Neyse senden soğumak istemiyorum. Konuya yazmasam iyi olur.
#16 - Şubat 21 2012, 16:29:55

J.D. Salinger

Kamâl'in zekasını hep takdir etmişimdir. Gerçekten büyük bir siyaset adamıymış. : )

#17 - Şubat 21 2012, 16:37:14

Sen de zeki ol seni de takdir etsinler.
#18 - Şubat 21 2012, 16:43:03

J.D. Salinger

Valla ayıp....Tarihi okumadan kendi kafanızda teori kuruyorsunuz...Siz kendi tarihinizle övünmek yerine kendi tarihinizi karalıyorsunuz.  :yanlis...Ben sana sadece şunu düşün diyorum...19 Mayıs 1919 Atatürk Samsuna çıkmadı...Akdeniz fransanın eğe yunanistan ve italya doğu kürd,stan ve ermenistan..BİTTİ...Bütün Türk'leri katletdiler...Türk kalmadı...Atatürk bu vatan için savaştı ondan sonra gelenlerin politikası yüzünden bu hale geldik.
Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!
ŞİMDİ SEN NEDEN ÇIKIP BİŞEY YAPMIYORSUN
#19 - Şubat 21 2012, 20:06:27
« Son Düzenleme: Şubat 21 2012, 20:07:10 Gönderen: GoLge »

19 Nisan 1919, Kazım Karabekir Trabzon'a çıktı. Milli Mücadeleyi başlatan kişi Kazım Karabekir'dir. Tarih okumadan burada yorum yapmayalım..
#20 - Şubat 22 2012, 02:45:05

Kusacağım.
#21 - Şubat 22 2012, 03:02:57

J.D. Salinger

:pes Nerden buluyorsun bunları anlamıyorum ki Ben sana burada ATATÜRK'e saygısızlık yapmana izin vermem....
Senin bu sözde belgelerinin kaynağı belli..Neyse
#22 - Şubat 23 2012, 20:42:29
« Son Düzenleme: Şubat 23 2012, 22:55:20 Gönderen: GoLge »

Çoluk çocuk da başımıza tarihçi kesildi : ) sana göstermezler bunları okulda senin yapacak bir şeyin yok tabi.
#23 - Şubat 24 2012, 00:09:06

:okey En azından ben batı devletlerinin uşaklığını yapmıyorum...Madem bu kadar şey  biliyosun sen neden bişeler yapmıyorsun gelecek içinde geçmişi karalıyorsun. Akıl yaşta değil baştadır  :lol
#24 - Şubat 24 2012, 15:04:14
« Son Düzenleme: Şubat 24 2012, 15:05:56 Gönderen: GoLge »

Batı devletlerinin uşaklığını ben mi yapıyorum sen mi? Hangi mesajımda batıyı övdüm? Bu ülkeyi batılılaşmaya zorlayan Kamâl Atatürk değil mi? Söyle bakalım kim batı uşaklığı yapıyor? :)

Neyse daha öğreneceğin çok şey var, işte ben de bunu yapıyorum senin gibilere. :)
#25 - Şubat 24 2012, 16:22:05

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.