Alternatifim Cafe

Ulaş Oral

Discussion started on Yerli Sanatçılar - Gruplar

Ulaş Oral, 1983 yılında Bartın'da doğdu. 2006'da İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema Bölümü'nde öğrenciyken ilk müzik grubu Hipnoz'da gitarist ve şarkı yazarı olarak yer aldı.
Studio Fanus Prova&Kayıt Stüdyoları'nı kurdu. Ses dizaynı ve mühendisliği branşlarında çalıştı.
Akademi İstanbul Müzik Bölümü’nden birincilikle sertifika aldı. Gitar ve Vokal bölümlerinde okudu. Burada Tülay Uyar, Filiz Özay, Ayşe Tütüncü, Fuat Güner, Sarp Maden, Turan Yükseler, Şevket Akıncı, Akın Eldes gibi müzisyenlerle tanıştı. Madison grubunda solist olarak yer aldı.
İstanbul Üniversitesi Müzikoloji Anabilim Dalı'nda master yaparken ilk albümü "Röntgenler, Panayırlar ve Cenaze Marşları"nın çalışmalarına başladı. Çeşitli dergiler ve seçkilerde yazdı.
Radyo programları, TV ve radyo için jingle çalışmaları yaptı.
2005 yılında Yalçın Yayınları tarafından yayınlanmış "Post - Modern Aşk'a arabesk Altyazılar" isimli bir de kitabı bulunmaktadır. Oral, bunun dışında halen proje halinde olan "2+2=5" ve "Peri Masaları" isimli iki kitabı üzerinde çalışmaktadır.
2011 Eylül’ünde Master tezini teslim edip doktora programına başlamıştır.

İletişim:
firatozmen@ulasoral.com
www.ulasoral.com
http://www.facebook.com/ulasoral
www.twitter.com/ulasoral
www.myspace.com/ulasoral
management - Fırat Özmen: (532) 3945362
basın danışmanı – Burcu Sarılar Akbulut
 

                                Röntgenler, Panayırlar ve Cenaze Marşları
Edebiyat, radyo ve akademik çalışmalarıyla bilinen Ulaş Oral’ın, ilk solo albümü RPCM (Röntgenler, Panayırlar ve Cenaze Marşları), 2011 ekim ayının ilk haftası,  Taşoda / Ellipsis etiketiyle ve “Ulaş Oral Kahraman’lık Peşinde” sloganıyla yayınlanıyor.
RPCM; rock müziğin bütün türlerini içinde barındıran ve her köşebaşında ayrı bir kişilik çatışmasına çıkan, çok sürprizli bir albüm çalışması...

Albümü oluşturan dokuz şarkıyı gruplandırılıp üç konsept bölüme ayrılmış ve dinleyiciye bir CD’de üç EP sunulmuş:
Birinci bölümü (Röntgenler) oluşturan dört şarkıda şarkıcı, hikayelere konu olan karakterlerin iç dünyalarına bir yolculuk yapmış ve adeta onların röntgenlerini çekmiştir. Şarkılarda hep başka biri olmaktadır Ulaş: Küçük İskender’in “Kahramanlar Ölü Doğar” isimli kitabından beslenerek yazdığı “Kahraman”da, artık yorulmuş bir kahraman eskisine; “Romeo Ölmeli”de, Juliet’ini kendine yakıştıramayan bir kendine güvensizlik abidesi olan Romeo’ya; “100”de, yüzünü çirkin bulan bir narsisist; “Dantes”te ise Monte Cristo Kontu romanının baş aktörü olan Edmond Dantes’e dönüşmekte, onların gözünden onların hikayesini anlatmaktadır.

Daha eğlenceli şarkılar evreni olan ikinci bölümde (Panayırlar), eğlencelik bir aşk şarkısı olan “Aşk Eskimez Zamanla” ilk olarak dinleniyor. Sonrasında yine kişilik çatışmalarının baş gösterdiği bir şizofren hikayesi “Etkisiz Eleman” bölümün kapanışını yapıyor.

Üçüncü bölüm (Cenaze Marşları) ise ağır tempolu, umutsuz aşık şarkıları... Bu bölümden “Karanlıkta”, Jack Daniel’s Music Competition 2009’da Hipnoz grubuyla finalde yarışmış. “Sonu Geldi”, bir aşkın sonunun geldiğini albümün sonunun artık yavaş yavaş geldiğine bağlıyor ve “Beni Bırakma”, yalnızca akustik gitarla, herhangi bir evde çalınıyormuş hissiyatında tasarlanmış.

Albümün ilk video klibi Ağustos ayının son haftası “Kahraman” adlı şarkıya çekildi. Yönetmenliğini Efe Özler’in üstlendiği klipte Ulaş, anılarından kurtulamayan bir adamı canlandırdı. Gece ve gündüz olarak toplam 46 saat süren çekimler Mimarsinan’da (İstanbul) değişik mekanlarda gerçekleştirildi.

Albümün isminin hikayesini ise kendini, her vasfından önce “şarkı yazarı” niteleyen Ulaş, kendi bir
dörtlüğe oturtmuş:

"röntgen", "panayır"a "gül" demiş...
"panayır", "röntgen"e "öl!"!!!
"Cenaze marşları" çalınmış...
ölen, çıplak ayaklı bir kadınmış...

  Albüm teaser: https://www.facebook.com/photo.php?v=10150315160468089Romeo Ölmeli -> http://www.youtube.com/watch?v=A4OZrrfnHLo&feature=related
Dantes -> http://www.youtube.com/watch?v=-gD40_fOBOo&feature=share

Ulaş'la röportaj -> http://www.kadrikarahan.net/ulasoral.htm
#1 - Ekim 05 2011, 16:04:20
« Son Düzenleme: Ekim 05 2011, 16:05:14 Gönderen: sersefil »

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.