Alternatifim Cafe

"İş var işçi bulamıyoruz"

Discussion started on Ekonomi Haberleri

Yozgat'ın Sorgun ilçesi Doğankent beldesinde 4 ülkeye ihracat yapan tekstil tesislerinde eleman sıkıntısı yaşanıyor.

Firma Sahibi Yusuf Delibaşı, 40 yıldır İstanbul'da tekstil üzerine çalıştığını, bir çok ünlü firmaya gömlek ve kot üretimi yaptığını belirterek, “Uzun süredir Doğankent'te daha öncesinde ise Akdağmadeni'nde kot üzerine üretim yapıyorum ancak, işsizlik oranının yüksek olduğu ilde çalıştıracak kalifiye eleman bulmakta zorlanıyorum” dedi.

Kendi memleketi olan Yozgat'ta üretim yaparak istihdam yaratmak istediğini, ancak tüm çabalarına ve reklamlarına rağmen bir türlü istediği işçi sayısına ulaşamadığına dikkat çeken Delibaşı, şöyle konuştu:

“Kendi memleketimde bir şeyler üretip, istihdam sağlamak için beldemizde kot pantolon üzerine tekstil fabrikası kurdum. Normal işçi kapasitem 80 kişi. Ancak olanaklarım bu işçi sayısını 120'ye çıkarmaya uygun. Ne yazık ki şu an en az 80 işçiye ihtiyacım olmasına rağmen 55 işçiyle çalışıyorum, fazla mesai yaptıramıyoruz. Yani üretmem gerekenden az pantolon üretiyorum. Siparişleri yetiştiremiyorum. İşlerim oldukça yoğun. Fabrikamızda ürettiğimiz kot pantolonları Fransa, Rusya, İtalya ve Arap ülkelerine ihraç ediyoruz. Sürekli ilanlar veriyorum, her tarafa duyurular asıyorum, el ilanları dağıtıyorum ancak yine de işçi bulamıyorum. Bu memlekette iş bulamamaktan yakınan insanlar bu ilanları görmüyor mu? Servisimiz, sigortamız, yemeğimiz var. Tüm bunlara rağmen eleman bulamamak gerçekten çok enteresan. Biz İstanbul'da dahi bu kadar eleman sıkıntısı çekmedik.”

Günlük kapasitelerinin 700 pantolon üzerinde olduğunu belirten Delibaşı, istenilen sayıda eleman bulunması durumunda bu sayının 2 binlere çıkabileceğini, halk eğitim merkezlerinden de kalifiye elemanla ilgili yardım ve destek talebinde bulunduğunu anlattı. Yusuf Delibaşı, işi yeni öğrenecek işçilere 3 ay eğitim verebileceklerini, ardından yeteneğini kanıtlayanların sürekli olarak işe alınacaklarının da altını çizdi.

Delibaşı, “Yozgat insanının hangi şartlarda geçimini sağladığını çok iyi biliyorum. Bölgemizde işsiz sayısının ne oranlarda olduğunu da biliyoruz. Nüfusu 50 binlerin üzerinde olan Sorgun, yine doğumuzda bulunan Saraykent ve Akdağmadeni ilçelerimize servislerimiz var. Bu kadar nüfus yoğunluğunun olduğu bir yerin ortasındayız. Yine de işçi bulamamak gerçekten çok düşündürücü” diye konuştu.
#1 - Ekim 12 2010, 18:48:11
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.