Alternatifim Cafe

Suç ve Ceza - Fyodor Mihailoviç Dostoyevski

Discussion started on Kitap

serzenişte

Üniversiteli bir genç olan Raskalnikof, bir ruh hastasıdır. Kendisi gibi akıllı bir gencin, parası da olursa sosyetede epey işler başaracağına inanmakta, parayı ne pahasına olursa olsun elde etmeyi aklına koymuş bulunmaktadır.
Raskalnikof, rehin karşılığı para verdiğini bildiği ve çok zengin sandığı bir tefeci kadını öldürmekle işe başlar. Epey para da kaldırır, ama bir türlü harcayamaz. Korku ve tiksinti içinde, toplumdan büsbütün uzaklaşır.
Raskalnikof işlediği suçun topluma bir zararı olmadığını düşünür, ancak içini yine de azap ve pişmanlık burgu burgu oymaktadır. Polislerle arkadaşlık eder, onlardan, olayın neredeyse tamamen kapandığını öğrenir. Öğrenir ama, ferahlayacağı yerde daha büyük bir vicdan azabına tutulur ve suçunu itiraf eder. Göreceği ceza iledir ki çektiği acılar sona erecek ve ruhu huzura kavuşacaktır.

Dostoyevski
Suç ve Ceza Rus edebiyatının en önemli realist romanlarından biridir. Dostoyevski, olayların insan ruhu üzerindeki etkilerini çözümlemede çok başarılı bir yazardır. Dostoyevski bu romanında vicdan azabına yenik düşen bir insanın psikolojisini ortaya koyar.
#1 - Mart 24 2008, 03:52:50

Okuduğum en etkileyici ve akıcı kitaplardan biri tavsiye ederim kesinlikle.Benim için iz bırakanlardan...;)
#2 - Mart 20 2009, 13:32:20
=>> CeRKeS KıZı <<=  !...BaL ToplamaK İstiyorsanıZ, ArI KovanınA ÇomaK SokmayıN ...!  =>> CeRKeS KıZı <<=

Any_one

Okuduktan sonra ''Dostoyevski'nin tüm kitaplarını okumak istiyorum!'' gibi cümleler dökülebilir ağzınızdan.
#3 - Mart 20 2009, 17:26:22

derjavin

Bu nasıl bir gözlem gücü, nasıl muhteşem bir anlatımdır ?
Hele karakter analizleri, kurgu, betimleme...
Kusursuz, etkileyici, okuyucuda iz bırakan, yüzyıllar boyu okunması gereken romanlardandır.
#4 - Kasım 15 2010, 21:42:45

Yeni baştan okumayı düşünüyorum.
Baya zaman geçti tekrardan tazelemem lazım bu eseri. O kadar ki güzel, farklı bir eser.
Bende ki rus sempatisinin kaynağı.
Bir Trabzonlu olarak rus hatunlar vs değil bu yani sempatimin kaynağı.
Öylesi okunulması gerekecek bir kitap.
#5 - Kasım 17 2010, 15:21:11

İki defa okudum. Okuyınca Raskolnikov benimleymiş gibi her daim. Kitabı bitirince sanki hayatımdan biri gitmiş gibi geliyor. Çektiği acılar, vicdanıyla hesaplaşması harika anlatılmış.
#6 - Kasım 19 2010, 13:25:10
Yaşamak sansürler eşliğinde, çok sahte.

Zeitgeist

Dünyanın en dandik romanları bile sinemaya uyarlandı; ama Suç ve Ceza'yı izleyemedik. Halbuki ne güzel olurdu.
#7 - Kasım 19 2010, 13:50:12

Raskolnkov karizmatik falan bir arkadaş tamam. Acaba Fyodor, neden Rasko'ya kocakarıyı öldürtmeden önce bir de o zavallı Lizaveta'yı öldürtüyor? Bizim Fyodor ne mesaj vermeye çalışıyor acep? Düşünelim arkadaşlar
#8 - Kasım 19 2010, 14:07:40

tartışmasız çok güzel bi kitap..ama işin acı yani insanlara zorla hocaların ailelerin bu kitabı okutması..sonra hiçbi bilgisi olmayan adamlar gelip ayyyy çok sıkıcıydıııııı yorumlarını yapınca deliriyorm yaw.anlamayan adam okumasn kardeşim.zorla okutmayla kültür mü olur...
neyse şimdilik bu kitaptan sadece bi kısımla ilgili yorum yapacam:)
raskolnikov kadını öldürüyor.kardeşini öldürüyor.baltayı kovada yıkıyor.paçasındaki etraftaki kanları temizliyor...bu kadar şeyden sonra döndüğünde kapıyı aralık görüyor.bu nasıl korkunç bir şüphedir...açık mı kaldı kimse gördümü vs vs..insan bünyesi o şüpheyi kaldıramaz yaa..
#9 - Ocak 29 2011, 20:48:58

Alıntı
sonra hiçbi bilgisi olmayan adamlar gelip ayyyy çok sıkıcıydıııııı yorumlarını yapınca deliriyorm

katıldım.

Her gün açıp rastgele bi sayfasını okuyorum. Başka bir şey .
#10 - Ocak 29 2011, 23:47:25
Yaşamak sansürler eşliğinde, çok sahte.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.