Alternatifim Cafe

Üzeyir Hacibeyov

Discussion started on Yabancı Sanatçılar -Gruplar

Üzeyir Hacibeyov(1885-1948)                 Azerbaycan professional musiqisinin banisi dahi Üzeyir Hacibeyov ilk opera ve musiqili komediyamizin yaradicisi kimi kantata,kütlevi mahni ve qezel-romans,xor eseri,instrumental ansambl üçün pyes,xalq çalgi aletleri orkestri üçün müxtelif janrli eserler müellifidir.O,ilk Azerbaycan operasi <Leyli ve Mecnun>un,ilk klassik opera <Koroglu>nun yaradicisidir.Üzeyir bey hem de görkemli alim,folklorçu,pedaqoq,dramaturq,jurnalist ve ictimai xadimdi.O,Serqde ilk musiqili teatr yaratmisdir(1908).Ölkemizde musiqi tehsilinin teskili ve musiqi kollektivlerinin yaranmasinda da onun emeyi böyükdür.Ü.Hacibeyov musiqisi milli zemin üzerinde qurulub.O,dünya klassikasinin tereqqiperver enenelerini böyük ustaliqla Azerbaycan xalq musiqisi ve mugam köklerile üzvi suretde elaqelendirmis ve yeni professional musiqi dili,musiqi üslubu yaratmisdir.Onun enenelerini bu gün de Azerbaycan bestekarlari öz yaradiciliginda davam etdirir. 
#1 - Kasım 23 2010, 11:37:14

dahi sexsiyyet..
#2 - Kasım 27 2010, 10:14:54

Yahu birader burası azerbaycan değil. Azeri bir sitede değil. Kaldı ki azerice yazıyorsun. Hayır yani neyin peşindesin.
#3 - Kasım 27 2010, 23:36:11

azeri deyil olar insallah azeri dilinde yazmagi kendim bilerem o ki qaldi sene get isinnen mesgul ol menim basimi xarab eleme onuda bilki azeri bestecilerini bütün dünya taniyir heç türk bestecilerin türklerden basqa heç kim tanimir....
#4 - Kasım 29 2010, 13:32:39

işte bende onu diyorum ay balam.
#5 - Kasım 29 2010, 19:58:41

sen neyi deyirdinki ay brat heçne anlamadim?
#6 - Kasım 29 2010, 20:59:48

Any_one

Yahu birader burası azerbaycan değil. Azeri bir sitede değil. Kaldı ki azerice yazıyorsun. Hayır yani neyin peşindesin.

sen neyin peşindesin fakat? başka dilde konuşma yasağını buraya da mı getirdiler bak sen.
bir an gaza geldiğimi düşündüm fakat değil, arkasındayım sözümün. azerice dilimize pek de uzak değil, bence bu forumda her dilden paylaşım yapılabilir. ingiliz ya da amerikan bir bayan/adam görseydiniz hemen atlardınız hadi pratik yapalım ayağıyla. onların paylaşımlarını takip ediyorsunuz da azerbeycan gündemini, şarkılarını niye takip etmeyelim?
#7 - Kasım 29 2010, 21:28:11
« Son Düzenleme: Kasım 29 2010, 21:53:47 Gönderen: Netoçka Nezvanova »

Konu bölüme uygun. Azerice Türk dil ailesine bağlıdır. Kaldı ki Türkiye Türkçesi'ne en yakın dil Azericedir ve forum kurallarında dil ayrımına yönelik mesaj gönderimi yasaktır. Kısaca Azerbaycanlı dostlar da kurallara uymak şartıyla pekala forumda yazabilir, konu paylaşabilir.
#8 - Kasım 29 2010, 21:57:01

Benim sözlerimden kastım azericeyi kötülemek veya tu kaka demek değil.  Buraya azerice yazmasının veya o dediği dünyanın tanıdığı sanatçıları yazmasının bir sonuç teşkil edeceğini görmediğimden ötürüdür. Ayrıca netoçka pratik yapmak için siteye bir ingiliz veya amerikalı beklemem emin ol. Kaldı ki zaten arkadaşlarım var. Genelleme yapma ayrıca.
#9 - Kasım 29 2010, 22:34:39

heqiqetdn düzünü deyim men türk xalqini çox sevirem yeqinki sevmeseydm heç bu saytda olmazdim ama bezilerinizin azerilere qarsi dedikleri sözler menim heç xosuma gelmedi.men azeriyem ve ana dilimde azerice yazmaliyam ingilizce yazmali deyilemki.biz 2 dövlet ayni milletik menim azerbaycanda çox türk arkadaslarim var ama onlardan heç vaxt azerilere qarsi menfi fikir esitmemisem...
#10 - Kasım 30 2010, 09:47:22

Daha sempatik bir azeri olsa sanırım forumda azericeyi katlanılabilir kılardı ama bu tip? I- ıh.
#11 - Kasım 30 2010, 10:35:32

sen ne demek isteyirsen.sen meni taniyirsanki bele danisirsan eger tanisaydin basinnan yeke danismazdin...
#12 - Kasım 30 2010, 11:41:45

Any_one

Daha sempatik bir azeri olsa sanırım forumda azericeyi katlanılabilir kılardı ama bu tip? I- ıh.

sempatik olup olmadığını nereden anladın? yahu nedir bu saçmalıklar neyin peşindesiniz harbiden siz? neyle suçluyorsunuz çok merak ediyorum. "bu tip ı-ıh, music azeri, hem de sempatik gelmedi gözüme, hayır azericeye katlanamam ben bu forumda. ı-ıh gitmeli."mi? bu anlatılanlara anlam veremiyorum ben.

ayrıca kenzei benim anlatmak istediğim, senin onun yazı diline ve açtığı konuya olan tepkini uygun görmememdi. örnek verdim, üstüne attığım bir genelleme yok. diyorum ki, yabancı sanatçılarda ingiliz, amerikan vb sanatçılar açılınca tepki göstermiyorsun, azeri bir sanatçıya tepki gösteriyorsun. bu tepkindeki mantığı anlayamadım ben, onu belirttim.
#13 - Kasım 30 2010, 12:07:19

netoçka sen çox düz konusussan...ama ne deyirler desinler inan heç umrumda deyil..
#14 - Kasım 30 2010, 12:16:40

Bu tepkide ki mantığı anlamadığın için daha fazla anlatmam söz konusu değil netoçka. Ayrıca music nickli  kardeşim benim bir ayağım azerbaycanda sayılır sana uslubuna diline bir şey dediğim yok sadece bu forumda göstermiş olduğun efor beyhude kalıyor kasteddiğim husus budur. Olayı daha fazla dallandırıp budaklandırmanın bir mana teşkil edeceğini sanmıyorum.
#15 - Kasım 30 2010, 19:47:42

PosiTive

Azeri olması, kendi dilinde yazması insanların dikkatini fazlasıyla çekiyor gördüğümüz üzere. Ekstradan bir efor sarfetmesine gerek kalmıyor yani. Velhasıl kelam; amacını ''beyhude'' diye nitelendirmek yanlış olur sanırım.

p.s Hosgelmissen...
#16 - Kasım 30 2010, 20:07:18

Farkındamısınız hepinizin canı sıkılmış , pireyi deve yaparak vakit geçirme hevesindesiniz.
Azericeyi, azerice konuşan o arkadaşı hoş karşılayan hoşgörünüz, neden benim ya da kenzei'nin yorumunda infilak ediyor. Sen niye öyle dedin niye öyle yaptın diye. Onun ırkı memleketi farklıysa benimde düşüncelerim farklı. Herşeye birden hoşgörüyle bakmasını bilin ya da birşeylere hoşgörüyle bakıp hoşgörü üzerinden prim yapmaktan vazgeçin.

Merveciğim o mesajda tamamen canım sıkılmış, konunun derinliklerine dalmadan yanından geçen bir yorum yani. Hani bu kadar büyütmüş olmanız yorumun egosunu okşuyor sadece o kadar (:
#17 - Aralık 01 2010, 16:57:33

Any_one

canım sıkılacak ve ben buraya gelip üşenmeden sizinle uğraşma hevesinde olacağım ha? forumdaki erkeklerin her birinin beğenisini kazanmak istiyorum ya işim yok burada prim yapacağım birkaç insan üzerinden. bu forumun zeka ortalaması kaç acaba çok merak ediyorum. buradaki davranışımın nedenini "hoşgörü" diye adlandırmanız ne kadar komik olsa da ben masumları hoş görürüm efendim, suçluları ve aptalca davrananları değil. doğrusunun da bu olduğuna inanmaktayım zaten. öğüt veriyor bir de hay Allah hey gidi.

Üzeyir Hacibeyov'u da çok beğendim, bizimle paylaştığınız için teşekkürler sayın music.
#18 - Aralık 02 2010, 21:03:31

arkadaslar vallah yazdigiviz bir dastan sözden iki üç cümle anladim.netoçka evvelki sözlerivi anlamadm sonuncu üçün tsk...
#19 - Aralık 03 2010, 13:08:43

arkadaslar siz haminiz musiqiçisiniz?konservatuarda oxuyursunuz???
#20 - Aralık 04 2010, 10:19:06

Burası sohbet bölümü değil, Konservatuarda okuyup okumadığımızı Muhabbet Bahçesi konusunda sorabilirsiniz. Uyarı öncesi tüm mesajlar kalacak, bu uyarıdan sonra sanatçı ile ilgili olmayan mesajlarınız silinecektir.

@ music;

xəbərdarlıq; bura söhbət kesim deyildir, harada oxudugumuzu məhəbbət bağçası qisimından soruşabilirsiz.
#21 - Aralık 04 2010, 21:44:57

men muhabbet baxçasina gire bilmirem ona göre burda yazdm...
#22 - Aralık 05 2010, 08:32:32

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.