Alternatifim Cafe

0070 Cabbar Baba

Discussion started on Çizgi Romanlar

Cabbar Baba
2001 mayısındaki büyük yol ayrımından sonra , türk karikatür tarihinin en büyük aylık dergi efsanesi lemanyak'ın kötü kedi şerafettin, kunteper canavarı, aşık memo, lemanyak şehitleri , şebo  gibi her birinin apayrı hayran kitlesi olan kahramanlarını yitirmesi hasebiyle , kan kaybına tampon cihetiyle apar topar getirdiği boeing burhan 'la dönüşümlü olarak alplerin kaşarları ,zikaçu  gibi büyükbaş güreşen kahramanlarındandır. zannımca lemanyak' ın şaşalı ömrünü de yaklaşık 2-3 yıl kadar uzatmışlardan biridir.

karakterin çizimleri ,tavırları yavaş yavaş oturmuş ve evrimini tamamladıktan sonra da tadından yenmemiştir. baştan cüce bir ajan olarak sadece aksiyonlarına şahit olduğumuz cabbar baba zaman ilerledikçe hatasıyla sevabıyla ne kadar bizden , ne kadar gerçeğe yakın bir karakter olduğunu her bir cümlesiyle, mimiğiyle, macerasıyla bizlere göstermiş ve mizah tarihimizdeki yerini madalyalarla süslemiştir. bunda hem gürcan yurt 'un hem de cengiz akın'ın hakkını paylaştıralım. yan karakterlerden özellikle idris efendi 'yi o kadar güzel yerleştirmiştir ki yazar-çizer ikilisi ; minyatürk macerasından , milan maçında sahaya koşuşuna , pazarcı mafyasıyla hesaplaşırken haykırdığı '' bana cirayet mi işleteceğsiniz yoğusam ! '' isyanına , cabbar cezaevindeyken yuvaya rus atışına kadar buram buram anadolu saflığını ve şark kurnazlığını görürüz . cabbar onun bu yanardönerliğini bildiğinden her ne kadar alçakgönüllü olsa da her hıyarlığını yüzüne vurmaktan çekinmez. '' bi *** git idris efendi , canımı sıkma akşam akşam '' gibi ağır terslemeleri telaffuzdan asla kaçınmaz . çünkü idris 'in ne mal olduğunu gayet iyi bilir .idris herşeyiyle bizdendir.

cabbar baba , sean connery - indiana jones - columbo kırması bir türk aksiyon adamıdır. aslında gönlü sas komandoluğundan , mit'ten yana atmaktadır ama hem boydan kaybetmektedir , hem de huydan. lakaittir. şefle muhatap olurken hiç ciddiye almaz ama işini dört dörtlük yapar. yeri geldiğinde arkeolog olur yeri geldiğinde şuh kadın kılığına girer. bir şekilde işini mutlaka halleder , bağlandığı sandalyeden kurtulmak için nöbetçilerin aklına girip otuz bir çektirtecek kadar , rum kaçakçılara atina meydanında maç çıkışı panatinaikoslularla nasıl kapıştığını yaşamış gibi anlatıp milleti coşturabilecek kadar kafakola alma sanatında üstaddır. ileri derecede çapkındır , hemen her macerada bir hatun mevzusu olur. yetiştirme yurdundan geldiği için ezilmişliği, düşkünlüğü iyi bilir. garibanı da ziyadesiyle kollar,gözetir. tribün kültürüne vakıfıtır. ankaragüçlüdür. gecekondu 'nun zamanının sallamalarla fenerli kovalayacak derecede fanatiklerindendir. hikayede binlerce ayrıntı bulabiliriz.

ama başlayan herşeyin bir de bitişi vardır. şerafettin , kunteper nasıl can çekişerek bittiyse aynısı cabbar baba 'nın başına da gelmiştir. hatta süregelmektedir desek daha doğru olacak. ama o mizahın böğrüne imza atanlardan olduğu için , çizgisini koruyabildiği için hep güzel hatırlanacaktır. zeki alasya - metin akpınar komedileri gibi tekrar tekrar izlenecek , okunacaklardan.

aslında bence en güzel olan ne biliyor musunuz. mizahın dinamikliği. umut sarıkaya, uğur gürsoy'ların bir önceki jenerasyonlardan devraldığı koşu , bugün türkiye 'ye hala dört dörtlük mizah zevkini yaşatmaktadır. bugün pekçoğu zaten klasik olmuşlardır. eminiz ki bir sonraki kuşak da kendi yepyeni özgün tarzını yaratacaktır. leman 'ın okuyucuyla arasındaki duvarı yıkan duruşu daha nice nesillerin önünü açacaktır.


yazı tamamiyle ekşisözlük'de 'düzeysiz' adlı kullanıcıya aittir.
#1 - Ekim 20 2010, 22:51:13

Ay başını iple çekmeme neden olan karakterlerden birisiydi 0070 cabbar baba o zamanlar..lmanyak alırdık bi çırpıda okur bitirirdik ve bir ay boyunca diğer sayıyı beklerdik..cüce olması ve ağızı bozuk olmasıyla bizi kendine bağlamıştı tabi semt abimiz..kötü kedi şerafettin ve robinson un ardından ilaç gibi gelirdi..güzeldi o seneler, haala maceralarına devam etmekte ama eski tadı alamıyorum ne yazik ki.
#2 - Ekim 21 2010, 00:07:04
He-man in abisi Çetin.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.