Alternatifim Cafe

Mısır'da ders kitaplarında Osmanlı'ya büyük ayıp

Discussion started on Haberler

Mısır Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ders kitaplarında yapılan değişiklikle Osmanlı "fatih" olmaktan çıkarılıp "işgalci" yapıldı. Böylece Mısır'daki yaklaşık 400 yıllık Osmanlı egemenliği de artık "fetih" değil, "işgal" olarak nitelenmeye başlandı.Mısır'da yayınlanan El Düstur gazetesinin haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı, "21. Yüzyılın gereklerine göre modern öğrenci yetiştirmek amacıylaö yeni öğretim yılında ilk ve ortaokullardaki ders kitaplarında köklü değişikliklere gitti.

En çarpıcı değişiklerden biri de Mısır'da yüzyıllar süren Osmanlı varlığına ilişkin nitelemelerde yapıldı.

Bu çerçevede, genellikle Suudi Arabistan toprakları dışındaki İslami ilerleme için kullanılan ve aynı zamanda "İslamı yaymak ve ümmeti İslam bayrağı altında toplamak" anlamını da içeren "fetih" sözcüğünden vazgeçilerek, "başka ülke topraklarını ve insanlarını sömürme" ve "şiddet yoluyla ele geçirme" anlamlarıını da içeren "işgal" sözcüğü kullanılmaya başlandı.

El Düstur'a konuşan Mısırlı eğitim uzmanı Cemal Abdül Hadi, ders kitaplarındaki son değişikliğin, son zamanlarda Ortadoğu'da artan Türk etkisine duyulan tepkinin bir göstergesi olduğunu savunarak, "Mısır, Türkiye'nin Ortadoğu'da artan rolünden rahatsızlık duyuyor ve bu etki ile Osmanlı İmparatorluğu'nun oynadığı rol arasında özdeşlik kuruyor" dedi.

Yeni tarih kitaplarında, Osmanlıların, etkilerini İslam'ın kalbi olan Doğu'ya ve Mısır'a doğru genişletmek için bu bölgeleri işgal ettiği ifade ediliyor.

Yeni kitaplarda ayrıca, Osmanlı'nın Arap dünyası üzerindeki etkisini artırmak için İslam dinini araç olarak kullandığını savunularak, "Osmanlı, o zamanlar Arap dünyasına hakim olan Ortaçağ zihniyetinden istifade etti" deniliyor.
#1 - Eylül 22 2010, 14:35:21
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.


Zeitgeist

Fetih ettiğin yerleri işgal etmiş olmuyor musun? 'Oooo Osmanlı'm gelmiş, hemen toprakları verelim, savaş yapmayalım.' demelerini bekleyemezsiniz zaten.
Ayrıca Mısır'dan bahsediyoruz burada. Ders kitaplarında Mısır'da kurulan devletler hep kötülenmiştir. Onların Osmanlı'yı yüceltmesini beklememiz biraz saçma olur.
Normal şeyler bunlar.
#2 - Eylül 22 2010, 14:54:09
« Son Düzenleme: Eylül 22 2010, 14:58:35 Gönderen: Fıstıkçı Şahap »

Eee? Neresi yalan bunun? Hani bir de sanki bizlere Mısır veya herhangi bir ülkenin/kıtanın tarihi geçmişi çok anlatılıyormuş gibi buna karşı gelinmesi gereken bir tarzda haber sunmak saçmalık bence. O kadar egoist tarih derslerine bu  haber kapak olabilsin nihayetinde.
Tabii ki de kötülemiyorum fakat övünülcek bir yerde bulamıyorum. Çünkü savaş savaştır.
#3 - Eylül 24 2010, 19:33:39
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

Bizim fethimiz onlara göre işgal değil mi zaten ? Nesi garip ?
#4 - Ağustos 15 2011, 22:08:23
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.