Alternatifim Cafe

"Yavşak" kavgası!

Discussion started on Magazin

Any_one

Piyanist Fazıl Say ile Gazeteci Cüneyt Özdemir arasında Twitter'da sert tartışma! Cüneyt Özdemir, Fazıl Say'ın arabesk müzik ile ilgili sözlerini eleştirdi. Fazıl Say da Cüneyt Özdemir'e yanıt verdi. "Medeni" bir şekilde başlayan tartışma daha sonra hararetlendi.

İşte iki ismin Twitter'daki tartışması:

Cüneyt Özdemir: Başıma bir şey gelmeyecekse bu akşam Sibel Can'ın programındaki has arabeskçi Müslüm Baba'yı ve Şevval Sam'ı izlemeyi düşünüyorum, çaktırmayın.

Fazıl Say: Başına bir şey başkaldırdığında gelir merak etme)) İyi insan.

Cüneyt Özdemir: Şeytan diyor git Sibel Can'ın konserinde 'Arabeskçiler Yavşak Değildir' diye pankart aç. Hala başıma bir şey gelmez mi diyorsun!

Ya da o pankartı sizin konserlerinizden birinde mi açmalı? Hangi kitle daha anlayışsız karar veremedim bakın.. Ya da hoşgörülü..!

Fazil Say: Senin göremediğin şu sanırım; Bir kapıyı açmak ve tartışma başlatabilmek için tek çözüm kapıyı kırmak idi.

Ama, herkes her şeyi çok iyi biliyor. Şu "yavşaklık" sözü sizin tartışmanızın devamı değil. Sizin tartışmanız, kültüryozluğu.

Populer bir basın mensubunun amacı da,araştırmak olmalı. Büyük müzisyenlere sorun bana güvenmediyseniz...

Cüneyt Özdemir: Ben sizin düşüncelerinize saygı duyuyorum ilk günden beri bunu kamuoyu önünde ifade de ediyorum başka birine sormaya gerek yok...

Bu arabesk müziğe giden sürecin arkasındaki toplumsal, ekonomik dinamikleri çözmeye çalışmanın daha anlamlı olduğuna inanıyorum

Sonuçta sayın Say aman dikkat edin binayı yıkmaya giderken (ki bence de yıkılmalı) umarım yanlış kapıları ve kalpleri yıkmazsınız.

Fazil Say: Kalpleri kırmak bu derece büyük sorun olsaydı tarihte ne Beethoven kalırdı ne Picasso ne Nazım Cüneyt.

Yazarlarını,müzisyenlerini dışlayan,kovan,hapse atan bir toplum Sibel Can2ı ile kala kalır zaten. Alternatif mi var?

Cüneyt Özdemir: Şu anda Sibel Can'ı açtım Müslüm Gürses'i izliyorum... Hem sizin müziğinize hayran olmaya hem de onu sevmemize izin yok mu peki?

Cüneyt Özdemir: Şu an Show TV'de Sibel Can'ı açın neye itiraz ediyorsunuz somut şarkılar üzerinden anlatın, gerçekten anlamaya çabalıyorum sizi..

Fazıl Say: Futbolda Real Madrid ile Kastamonuspor arasında da bir fark vardır da bu illaki Kastamonu'yu küçümsüyoruz anlamına gelmez.

Arabesk müziği batıdaki meslektaşlarıma dinlettim.1-2 dakika tahammül edebiliyorlar. Bu niye sizce? Siz önce kulakla mı acep?

Klasik müzikten caz'dan ve halk müziğinden iyi anlamayan bir kulak bu lafları eder. Biraz müziği ciddiye alın. O da sizi alır

Cüneyt Özdemir: Belki müzik dediğimiz şey notalardan fazlasıdır, kulaklarımız kadar aklımızı gönlümüzü de açıp içine almamız gerekir...

Fazıl Say: Ve sen bunu bu gezegende her yıl 120 konser veren-Salzburg'u açan adama mı diyorsun?Müzik gönül işidir diye. Haddini bil!

Demin ettiğim bir lafı geri çekiyorum; Cüneyt Özdemir aydın filan değildir.VE Israrla tekrar ediyorum; Herkes ne istiyorsa dinlesin.

Şu hale bak ya. Vah zavallılar ya..Adam Hawkings'e de fizik öğretsin. Kim şaşar spikerin mankenin ertesi gün ben müzisyenim diye çıkmasına?

Cüneyt Özdemir: Ne kadar da hoyratsınız sayın SAY!

Fazıl Say: Yazdık duvarına... Her gün sabah öğle akşam oku. Bilenlere danış sonra gel benimle 10 yıl sonra tartışırsın. Hale bak ya...

Cüneyt Özdemir: Kendisini haberi olmadan farklı ortamlarda ve kamuoyu önünde ulu orta savunsak bile bu gezegende her yıl 120 konser veren Salzburg fatihini..

Kendisini dev aynasında gördüğü için.. Tartışma üslubunu bilmediği için.. Tahammülsüz olduğu için.. hoyrat ve gaddar bir insan olduğu için..

Fazıl Say: Hepsi doğru; Hoyratım tahammülsüzüm ve gaddarım. İlkelliğe ve sahtekarlığa karşı!

Cüneyt Özdemir: Bir gelenek olarak yalnızca buradan değil hayatımızdan da şutluyoruz BLOCK FAZIL SAY. Hadi yallah şimdi.. Ben sana deha olamazsın demedim...

FAZIL SAY ARABESKLE İLGİLİ NE DEMİŞTİ?
“Arabesk müzik, arabesk yaşam tarzının betimlemesidir. Aydınlığın, çağdaşlığın ve öncülüğün, sanatçılığın sırtına külfettir. Emek karşıtıdır, duyarsızlıktır ve yaratamamaktır! Etik dışı “yalan dolanla” doludur. Ortadoğu işi, 3. sınıf, acındırmaca, tembellik, yeteneksizlik, rant, çamur, muallaklıklar üzerinden yaşar. Arabesk müziği yapan yapsın! Bu sayfaya tek gık diyeni yukarıdaki sebeplerden hemen atacağım! Türk halkının arabesk yavşaklığından utanıyorum, utanıyorum, utanıyorum”

HABERTURK.COM
#1 - Eylül 11 2010, 19:51:35

Fazla g.tü kalkmış bence Say'ın Fazıl'ın. :)
#2 - Eylül 11 2010, 20:03:33
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

ööff ne saçmaa.
ilkelliğe ve sahtekarlığa karşı demiiş.
bide batılı meslektaşlarına dinletmiş. bide dayanamamışlar.
ehehe :)
#3 - Eylül 11 2010, 20:19:22

Perfect Circle

Dinleyici kitleletini karşılaştıralım öyleyse.
#4 - Eylül 11 2010, 20:20:29

Anlamadığınız nokta şu; Olay Fazıl Say ve Müslüm Gürses olayı değil, birine ya da birinin yaptığı 'sanata' -evet sanat!- yavşak demektir. Her ne maksatla olursa olsun!
#5 - Eylül 11 2010, 20:30:01
« Son Düzenleme: Eylül 11 2010, 20:30:12 Gönderen: Mercey »
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

bu ülkede de klasik müziği dinleyipte 1-2 dk bile dayanamayacak çok insan var.
o zaman herkes birbirinin yaptığı müziğe yavşaklık desin olsun bitsin.
herkes birbirini yolsun, dava açsın bıdı bıdı  falan.
saçma. baştan anlamsız.

#6 - Eylül 11 2010, 20:35:18

Hay Allah'ım. :) Neyse, Fazıl Say çok yaşasın, Kutsi onu kutsasın. Amen.
#7 - Eylül 11 2010, 20:35:30
« Son Düzenleme: Eylül 11 2010, 20:35:58 Gönderen: Mercey »
Mercey.

fazıl say dinleyenlerin dinlemeyenlerden daha çağdaş, ileri, kültürlü olduğu da savunuluyor ya ciddi ciddi, dağılalım biz en iyisi.
evet, müslüm dinleyen kitlenin büyük çoğunluğu barzo ama, fazıl say'ı atatürkçü diye sevip, o yüzden dinleyenler de aynı seviyededir. aksi iddia edilemez. yobazın allahıdır.
#8 - Eylül 11 2010, 20:48:50
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

Z.M.S

müslüm dinliyorum diye barzo olmuyorum, kimse olmuyor.
başka barzolarında fazıl say dinlediklerini gözümüzle görüyoruz.  müzik zevkiyle kültür seviyesini ölçemezsiniz arkadaşım.
#9 - Eylül 11 2010, 20:53:25

Zeitgeist

Adam ekmek parasını bu tartışmaların akabinde açtığı tazminat davalarından kazanacak. Eh bize de bk yemek düşer afedersiniz.
#10 - Eylül 11 2010, 21:12:01

Hevai

Olay şu
Fazıl Say ne kadar kaliteli müzik yapıyor olsa da maalesef popüler kültüre hizmet vermeye başladı artık. Laf dalaşlarından prim yapmaya çalışan ünlüler kervanına katıldı. Anlayacağınız kaybettik Fazıl Say'ı da.
#11 - Eylül 11 2010, 21:44:40

Any_one

kimse kusura bakmasın ama Fazıl Say'ın kaybedildiği falan yok. tanımadan etmeden neyin neden yapıldığını söylendiğini, neden arkasında durulduğunu anlamadan laf edenler var. zaten habire reklamlara çıkanın, magazinde ayağının kimin daha fazla olduğunu ayırt edebilenler de var. yaşayan onlar, ister basitliğin alasını sırf ünlenmek için yaparlar ister basitliğe laf ederler. ister haklarını ararlar, ister susup eyvallah çekerler. biz de ister cahiller kervanına katılır uyuttururuz kendimizi, istersek de dahilerin oluşturduğu müziği dinleriz. bu kadar.
#12 - Eylül 11 2010, 22:08:20

insanın  dün b..... bu gün koktun diyesi geliyor sen kimssinki  bu lafları edebiliyorsun sana zaten sezene laf sokmaya başlayınca uyuz olmaya başlamıştım buda tuzu biberi oldu
#13 - Eylül 11 2010, 22:55:04
Gözlerimizden deniz akıyor kapkara... (21 mayıs 1864)

Any_one

nasıl bulanık bir medyadır bu böyle. eleştirmeyi laf sokma olarak algılatabilen bir medya varken bize de susmak düşüyor işte anca.
#14 - Eylül 11 2010, 23:01:13

Fazıl Say'a canı gönülden katılıyorum doğrusu. Medeni tabiri tam ona uygun.
#15 - Eylül 12 2010, 00:13:59

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.