Alternatifim Cafe

Red Dead Redemption

Discussion started on Oyun Genel


Red Dead Redemption Rockstar San Diego tarafından geliştirilip, Rockstar Games tarafından yayımlanan açık uçlu western türü aksiyon-macera video oyunu. Oyun, Xbox 360 ve PlayStation 3 platformları için 3 Mayıs 2010'da yayımlandı. 2004'te yayımlanan Red Dead Revolver'ın devamı niteliğindedir.

Oyunun konusu; 1911 yılının Vahşi Batı'sında geçmektedir. Eski bir kanun kaçağı olan John Marston'ın ana karakter olarak yer aldığı oyunda, Marston'un, eski çete üyelerini yakalamak için verdiği mücadele konu edilmektedir.

Red Dead Redemption'ın yayımlanmasının ardından, oyun inceleme sitelerinin, oyuna verdiği puanları toplayıp, değerlendiren sitelerden Metacritic ve GameRankings, oyuna 100 üzerinden 95 gibi bir ortalama verdi. Bu puanla oyun, Xbox 360 ve PlayStation 3 platformları için yayımlanan oyunlar arasında en yüksek 3. ortalamaya sahip oyun oldu. 8 Haziran 2010 itibariyle oyun, toplamda 5,2 milyonluk satış rakamına ulaştı.


Oynanış
 

Oyunun ana karakteri John MartsonRed Dead Redemption, oyunculara açık uçlu bir oynanış sunmaktadır. Oyuncular, çevredeki nesneler ve canlılarla sürekli etkileşim halindedir. Oyunda yer alan çeşitli türlerdeki atlar, oyundaki ulaşımın temelini oluşturur. Yüzme gibi bir seçeneğin olmadığı oyunda, ana karakter John Martson; su içinde derin yerlere gittiğinde boğulmaktadır.

Oyuncular, ana hikayenin yanında haritada dolaşırken çeşitli yan görevler de yapabilmektedir. Çatışmalara katılmak, yabancılara yardım etmek, vahşi hayvanların saldırısına uğrayanları kurtarmak, kumar oynamak, derileri ve etleri için hayvanları öldürmek gibi birçok yan görev mevcuttur.

Özet

Oyun 1911'in Vahşi Batı'sında geçmektedir. Eski bir çete üyesi olan John Martson'un eşi Abigail ve oğlu Jack, devlet ajanları tarafından kaçırılır. Ajanlar, John'a, eski çetesinin üyelerini yakalaması karşılığında ailesini serbest bırakacaklarını söyler. Başka bir seçeneği olmayan John, artık Fort Mercer'da kendi çetesini yöneten, eski arkadaşlarından Bill Williamson'u yakalamak veya öldürmek için New Austin'e doğru yola çıkar. Williamson'u yakalamak için Fort Mercer'a giden John, burada vurulur ve ölüme terk edilir. Bir çiftçi, Boonie MacFarlane, John'u yaralı bir halde bulur ve onu iyileşmesi için doktora götürür.

Yaralarının düzelmesinden sonra Martson, MacFarlane'lerin yaptıkları karşısında kendisini onlara karşı borçlu hisseder ve çiftlikteki işlere yardım eder. Aynı sıralarda ise Fort Mercer'a yapacağı saldırı için çeşitli kişilerin yardımlarından yararlanmaktadır. Armadillo kasabasının şerifi Leigh Johnson, dolandırıcı Nigel West Dickens, mezar soyguncusu Seth Briars ve sarhoş bir silah tüccarı İrlandalı ile yaptığı plan sonucunda Fort Mercer'a, Truva Atı benzeri bir taktikle baskın yaparlar. Kaledeki herkesi öldürürler; fakat Bill Williamson'un, yine eski çete üyelerinden Javier Escuela'nın yardımını almak için Meksika'ya kaçtığını öğrenirler. Bunun üzerine İrlandalı ile Martson, sınır üzerindeki nehir üzerinden Meksika'ya geçerler.

Marston, Meksika'da, Albay Agustin Allende ve Captain Vincente de Santa ile ordu ile savaş içinde olan asilerin lideri Abraham Reyes ile iki taraflı olarak çalışmayan başlar. Allende, Martson'a onun için çalışması karşılığında Williamson ve Escuela'yı vereceğini söyler.


Geliştirici
Rockstar San Diego
Rockstar North

Yayımcı
Rockstar Games

Tasarımcı
Christian Cantamessa

Yazar
Dan Houser
Michael Unsworth
Christian Cantamessa

Sanatçı
John Bass

Besteci
Bill Elm
Woody Jackson
Çeşitli sanatçılar

Seri
Red Dead

Motor
RAGE
Euphoria

Çözünürlük
720p (Xbox 360)
640p (PlayStation 3)

Sürüm
1.02

Platform
PlayStation 3, Xbox 360

Çıkış tarihi
KA 18 Mayıs 2010
PAL 21 Mayıs 2010
 
Tür
Açık uçlu, üçüncü şahıs nişancı, aksiyon-macera

Biçim
Tek oyunculu, çok oyunculu

Sınıf
BBFC: 18
ESRB: M
OFLC: MA15+
 
Ortam
Blu-ray, DVD

Giriş birimi
Oyun kumandası


#1 - Ağustos 05 2010, 13:03:32

Zeitgeist

Rockstar Games'den tam da böyle bir oyun beklenirdi zaten.
#2 - Ağustos 05 2010, 13:47:18

İyi anlamda mı dedin bilmiyorum ama oyun harbiden müthiş.
#3 - Ağustos 05 2010, 13:55:06

Zeitgeist

İyi anlamda dedim tabii ki. :Ç
#4 - Ağustos 05 2010, 13:57:15

Oyunu oynadım bayağı ilerledim, çok sağlam yapmıslar ama beni gta nında ilerlerde sıktığı gibi bu oyunda sıktı ve bir hafta oynayıp bıraktım. ha oyuna kötü demiyorum beni sarmıyor rockstar ın oyunları.

online moduna da bir göz attım. zevkli modları var. oyuna başlamadan önce karşı takımdakilerle düello atışması yapıyorsun ve hayatta kalanlar loading ekranını beklemeden oyuna devam edebiliyor. altın çalma, takımlı savaş, herkes tek vs vs bi ton modu var oyunun ve ilerleyip level açtıkça yeni silahlar alabiliyoruz.
#5 - Ağustos 06 2010, 01:11:09
He-man in abisi Çetin.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.