Alternatifim Cafe

Fındığın maliyeti belli oldu

Discussion started on Ekonomi Haberleri

Türkiye Ziraat Odaları Birliği(TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, birlik tarafından yapılan fındık maliyet toplantısında 1 kilogram fındığın maliyetinin 4,39 TL olarak tespit edildiğini bildirdi.

Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, “Bu yıl yapılan rekolte tespit çalışmaları sonucunda ülkemizde yaklaşık olarak 603 bin ton fındık olacağı tahmin edilmiştir. Ancak, rekolte çalışmasından sonra, bölge Odalarından alınan son bilgilerde fındık ürününde görülen meyve dökülmeleri neticesinde, rekoltenin daha düşük seviyede gerçekleşeceği kanaatindeyiz” dedi.

Bu yıl da fındık rekoltesinin düşük gerçekleşeceğini belirten Bayraktar, geçen yıldan bu yana serbest piyasa şartlarına bırakılan fındık fiyatlarının, tüccarın insafına bırakılmaması gerektiğini ifade etti.

Bayraktar, çiftçinin emeğine sahip çıkarak, ürünlerini bir anda değil, peyderpey piyasaya sürmesi gerektiğine dikkat çekerek, üreticilerin ürününü zamana yayarak piyasaya sürmesiyle fiyatların, dış alıcıların değil, üreticinin arzu ettiği gibi oluşacağını kaydetti.

Üreticilerin, piyasaya olan borçlarından dolayı fındığını, hasat sonrası hemen elinden çıkarıp borçlarını ödemek istediğini açıklayan Bayraktar, bu nedenle üreticilere verilecek olan alan bazlı desteklerin ödeme tarihlerinde de bir düzenleme yapılması gerektiğine işaret etti.
Verilecek olan alan bazlı desteğin yüzde 50'sinin üreticilerin paraya en çok ihtiyacı olduğu hasat sonrası (Eylül ayında) verilmesinin ve diğer yarısının da yetiştirme dönemi başında (Şubat-Mart aylarında) verilmesinin üreticilerin sıkıntısına çare olacağını belirtti.
#1 - Temmuz 28 2010, 21:38:58
Gölgeye çarpan kan gibiyim

Aynaya diyorum bu yalan mı

Kendime diyorum: "Uyan artık"!

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.