Alternatifim Cafe

Mermerci Ailesi, Akfil’deki kalan hisselerini de sattı

Discussion started on Ekonomi Haberleri

Yarım asrı aşkın bir geçmişe sahip Türkiye’nin ilk denim kumaşı üreticisi Akfil Tekstil’in tamamı bir gayrimenkul şirketi olan Akkoza AŞ’ye geçti. Akkoza AŞ, 2008 yılında Akfil Tekstil’in kurucusu olan Sadullah Mermerci’ye ait hisselerin yüzde 51’ini satın almıştı. Akfil’in kalan yüzde 49 oranındaki hissesini ise bu ayın ortasında şirketin ortaklarından Mehmet Ata Mermerci’nin eşi Ender Mermerci ve kızları tarafından Akkoza AŞ’ye satıldı.

Türkiye’nin ilk denim kumaşı üreticilerinden olan ve temelleri 1955 yılında atılan Akfil Tekstil’in tamamı, sessiz sedasız bir operasyonla Akkoza AŞ’ye geçti. Akkoza AŞ, 2008 yılında Akfil Tekstil’in kurucusu olan Sadullah Mermerci’ye ait hisselerin yüzde 51’ini satın almıştı.

Akkoza AŞ, Akfil’in kalan yüzde 49 oranındaki hissesini ise bu ayın ortasında şirketin ortaklarından Mehmet Ata Mermerci’nin eşi Ender Mermerci ve kızları Tansa Ekşioğlu, Derin Mermerci ve Yosun Reza’dan satın aldı. Akkoza AŞ’nin Ender Mermerci ve üç kızına ait yüzde 49 oranındaki Akfil hisseleri karşılığında ödediği miktar hakkında bilgi verilmedi.

Hemen belirtmekte fayda var; Akfil’in hisselerinin tamamına sahip olan Akkoza AŞ’de, Garanti Koza İnşaat AŞ ile Akkök Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Ak-İş Gayrimenkul’ün yüzde 50’şer ortaklığı bulunuyor. Akkoza AŞ, İstanbul Esenyurt’ta Akkoza Evleri adında bir proje yürütüyor.

En değerli arazi Bakırköy’de

Mehmet Ata Mermerci'nin 1993 yılında ölümünden sonra bir türlü toparlanamayan Akfil’in 2008 yılında Sadullah Mermerciye ait 17 arazi de dahil yüzde 51'lik payı 150 milyon dolar bedelle satışa çıkarılmıştı. Bununla birlikte gayrimenkul çevreleri, Ender Mermerci ve üç kızına ait yüzde 49 oranındaki Akfil hissesinin 100 milyon dolara yakın olduğu yönünde görüş belittiler.

Akfil’in 2008 yılında yüzde 51 oranında hissesini satın alan Akkoza AŞ, o dönem Akfil’in elindeki en değerli arazilerin de sahibi olmuştu. Akfil portföyünde çeşitli bölgelere yayılmış toplam 1 milyon 260 bin metrekare büyüklüğünde araziler yer alıyordu.

Bu arazilerin hiç kuşkusuz en değerli olanı 1955 yılında faaliyete geçen Bakırköy’deki Akfil Tekstil Fabrikası’nın üzerinde yer aldığı 49 ve 15’er bin metrekare büyüklüğündeki iki parselden oluşan arsa. Bunun dışında yine Akkoza AŞ’nin portföyünde yer alan ve Akfil Tekstil’e ait iki değerli arsadan biri Hoşdere’de yer alıyor. Bu arsa 230 bin metrekare büyüklüğe sahip. 50 bin metrekare büyüklüğe sahip diğer arsa ise Çamlıca’da yer alıyor.


Koç Ailesi ile akrabalar

Mermerciler, Ankara'nın en eski ve köklü ailelerinden. Akfil'in temelini 1955 yılında, İhsan Mermerci (Koç Holding'in kurucusu Vehbi Koç'un bacanağı) kurdu. Ancak şirket, onun büyük oğlu Mehmet Ata Mermerci döneminde altın çağını yaşadı. Türkiye'nin en büyük şirketleri arasına girdi. Mehmet Mermerci, aynı zamanda Türkiye'nin ilk gerçek liberalleri arasında gösterildi. Yazdığı mektuplar Mehmet Barlas tarafından kitaplaştırılan Mehmet Ata Mermerci, sıra dışı bir işadamıydı. Örneğin, Bakırköy'deki fabrikasına Kadıköy'den su kayağı yaparak gittiği biliniyordu.

Mehmet Ata Mermerci'nin 1993 yılında ölümü sonrası aile içi kavgayla sarsıldı. Şirketin yönetiminde ve hisse paylaşımında yaşanan kavganın bir tarafında Mehmet Ata Mermerci'nin eşi Ender Mermerci ve kızları yer aldı. Diğer tarafta ise Mehmet Ata Mermerci'nin kardeşleri Sadullah Sefa ve küçük hissedar Ahmet Süha Mermerci…Yönetim anlaşmazlıkları sonucu yeni yatırım yapamayan Akfil, 2008 yılında kapısına kilit vurmak zorunda kaldı.

 
#1 - Temmuz 28 2010, 21:38:33
Gölgeye çarpan kan gibiyim

Aynaya diyorum bu yalan mı

Kendime diyorum: "Uyan artık"!

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.