Alternatifim Cafe

Kafein selülit yapar mı?

Discussion started on Sağlık

"İşin ironik yanı kafein selülit yapmadığı gibi yağ yakıcı etkisiyle selüliti önlemekte ve selülit tedavisinde sıkça kullanılmaktadır." diyen Dr. Göknel, kafeinin masumiyetini şu sözlerle anlattı.Farmakognozi ve Fitoterapi Derneği Üyesi ve Mikro-Gen Ar-Ge Direktörü Dr. Özgür Göknel, kafeinin, bir dönem selülite neden olmakla haksız yere suçlandığını ancak son yıllarda aklandığını açıkladı. "İşin ironik yanı kafein selülit yapmadığı gibi yağ yakıcı etkisiyle selüliti önlemekte ve selülit tedavisinde sıkça kullanılmaktadır." diyen Dr. Göknel, kafeinin masumiyetini şu sözlerle anlattı:

"Peki neden kafein ile ilgili bu iddia ortaya atıldı, ateş olmayan yerden duman çıkmaz diye insan ister istemez düşünüyor. Bir gıdanın yararını veya zararını tartışırken mutlaka ne kadar tüketildiğini veya başka hangi gıdalarla beraber tüketildiğini de irdelemek gerekir.
Kafein deyince aklımıza hemen kahve gelir. Kahve hiç kuşkusuz önemli bir kafein kaynağıdır ancak tek kafein kaynağı değildir. Kafein, çay, cola ve çikolata gibi besin maddelerinin içeriğinde de bulunmaktadır.

Ülkemizde çay ve kahve genellikle şekerle tüketilirken kola ise tam bir şeker deposudur. Aşırı miktarda aldığımız şeker, vücutta yağ olarak depolanır. Selülit tıbbi olarak hidrolipodistrofi olarak adlandırılır ve temelde cilt altı dokularında yağın en çok biriktiği bölgelerde gözlenir. Dolayısıyla selülitin gerçek sorumlusu kafein değil yağın oluşmasına neden olan şekerin ta kendisidir ve fazla tükettiğimiz çay, kahve, çikolata ve özellikle de kolanın, içeriğindeki şeker nedeniyle, selülite neden olması kaçınılmazdır.

Selülit tedavisinde yeşil çay ve kafein

Dr. Özgür Göknel, kafeinin yanı sıra yeşilçaya da dikkat çekiyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor: Her gün yeni bir faydası keşfedilen yeşil çay son yıllarda tıp dünyasının da göz bebeği olmuştur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin yanı sıra yağ yakıcı, metabolizma hızlandırıcı etkisiyle zayıflatma özelliği sıkça vurgulanan yeşil çay, diyetlerde de artık mutlaka öneriliyor. Çünkü fiziksel egzersiz yapılmadan uygulanan bir diyette kilo kaybı çoğunlukla su ve kas kaybı olarak gerçekleşirken, yeşil çay sadece yağ dokusuna etki ederek kişinin aynı zamanda sıkılaşmasını ve varolan selülitlerin de giderilmesini sağlıyor.

Kafein ise, yeşil çayın etkinliğini daha da arttırıyor dolayısıyla ikisinin birlikte kullanımı yağ yakımını ve kilo kaybını hızlandırıyor. Tabi ki doğru dozda alınması gerekiyor, sadece yeşilçayı demleyip içerek bir sonuç alamayabilirsiniz. Bu sebeple selülitlerden ya da bölgesel yağlanmadan kurtulmak ve kilo vermek için mutlaka Sağlık Bakanlığı onaylı yeşil çay ve kafein tabletlerini kullanmanız sağlığınız için çok önemli.

Yalnız dikkat edin, eczanelerde satılan her tablet Sağlık Bakanlığı izinli değildir. Özellikle belirtmeniz gerekebilir.
#1 - Nisan 06 2010, 19:58:10
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.


elimdeki kupa kahvenin verdiği gazla girdim, baktım, okudum, rahatladım,
şükürler olsun,
dönüp dönüp aynaya bakmak zorunda kalmayacağım artık belkide.
kafein koması!
#2 - Nisan 06 2010, 21:07:09
          "     - büyüyünce ne olacaksın?
+ ben diktatör olacağım ya sen?
- ben turta olacağım..."

Bende aynen elimde kupa, kahvemi içiyorum. Daldım konuya hayır selülit yapsa bile içecektim. Zira ben kafein bağımlısı bir insanım. Belirli aralıklarla vücudun kafein alması şart. Yoksa krize giriyorum. Bağırıyorum, surat asıyorum, sinir krizine vardığı noktada olmuştur. Velhasıl öyle ya da böyle ben kahvemi içiyorum.
#3 - Nisan 06 2010, 21:54:50

Motley

Aynen bende elimde kupa, kola içiyorum. Hiç tartışmasız selülit kaynagı ama içerim aga su gibi..
#4 - Nisan 06 2010, 22:40:41

Yapsa da içiçem buz gibi kolamı. Umrumda değil :D Denize girdiğim yok sonuçta.
#5 - Temmuz 13 2011, 01:29:27

Şimdi kahve içiyodum.
Bundan sonra bütün içeceklerimi kahveli içeceğim ;p
Bakalım bu bilgi ne zamana kadar hüküm sürecek. Geçen güne kadar yumurta kolesterol yapıyodu, bugün iyi geliyo diyorlar.
#6 - Şubat 20 2012, 14:00:06
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

kafein = ben
#7 - Ocak 14 2014, 15:32:04

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.