Alternatifim Cafe

Dünya saat: 19.00'u bekliyor

Discussion started on Ekonomi Haberleri

Nefeslerini tutan yatırımcılar, Avrupa'da bugün saat 19.00'da açıklanacak bankacılık stres testlerinin sonuçlarını beklerken, İspanyol basınında bu ülkedeki bazı mevduat bankalarının başarılı olamayacağına yönelik haberler yer aldı.

El Pais'in finansal kaynaklara dayanarak verdiği haberde, bir grup küçük tasarruf bankasının, ekonomik koşulların hızla kötüleşmesi halinde daha fazla sermayeye ihtiyaç duyacağı belirtildi.

Bu bankalar arasında İspanya hükümetinin banka kurtarma fonu FROB'dan fon alanların bulunduğu kaydedilen haberde, bankaların isimleri verilmedi.

Saat 19.00'da açıklanacak
Avrupa’daki 20 ülkede bulunan, 91 bankaya uygulanan ve bankacılık sisteminin zayıf halkalarını ortaya çıkarmayı amaçlayan stres testlerinin sonuçları bugün saat 19.00'da açıklanacak.

Yapılan değerlendirmelerde piyasalarda yaşanan sorunların bankalar üzerindeki olası etkileriyle ilgili farklı görüşler öne sürülüyor.

CNBC'ye konuyla ilgili bir değerlendirme yapan ABD merkezli yatırım Bankası Keefe, Bruyette & Woods (KBW) analistlerinden Antonio Ramirez, "Stres testlerinde başarısız olan banka sayısı çok az olacak. Çok fazla sermaye artırımına ihtiyaç duyulacağını düşünmüyoruz" dedi.

Goldman sachs: 10 banka geçemeyecek
ABD'li Goldman Sachs bankasının yatırımcılar arasında yaptığı araştırmaya göre ise, Avrupalı 91 bankanın 10'unun stres testinde başarısız olması bekleniyor.

Bu da bankaların stres testi başarısının yüzde 89 olacağı anlamına geliyor. Goldman'ın araştırmasından Yunanistan, Almanya ve İspanya'dan bazı bankaların sermaye artırmak zorunda kalabileceği sonucu çıktı.

Bununla birlikte KBW'nin daha zorlu koşulları değerlendirmeye aldığı testlerde de yine Avrupa'daki 10 bankanın Tier 1 olarak da bilinen ana sermaye yeterlilik oranını karşılayamayacağı ortaya çıktı. Bu testlerde, yüzde 6 olması talep edilen Tier 1 oranının altında kalan bankaların, 12.5 milyar dolar sermaye artırımı gerçekleştirmesi bekleniyor.

Özellikle yunanistan
KBW'nin testinden geçemeyen bankalar ise şöyle; Yunanistan'dan National Bank of Greece, Piraeus, EFG, Marfin ve Alpha Bank; Almanya'dan Deutsche Post Bank, Portekiz'den BPI, İtalya'dan Monte Dei Paschi Di Siena. Ayrıca İrlanda'dan Bank of Ireland ve Kosova'dan BKT'nin de bu bankalar arasında olduğu belirtiliyor.

BKT bankasında Türkiye'den Çalık Holding'in de yüzde 60 ortaklığı bulunuyor.
Karar öncesi piyasalarda ise bekleyiş havası hâkim. Karışık seyir gösteren Avrupa borsaları dünkü seviyelerine yakın hafif artıda seyrediyor. Euro/dolar seviyesi ise 1.29'da bulunuyor. İçerde ise dolar/TL 1.51, Euro/TL ise 1.96 seviyesinde bulunuyor
#1 - Temmuz 24 2010, 11:27:29
Ölme diye nefesini dinledim.Sen aldın ben verdim,ben verdim sen aldım.
Yoksa uyuduğumu sanacaktın. Uyanma diye ben öldüm.
Ölmezsem uyanacaktın.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.