Alternatifim Cafe

Dünya yatırım liginde geriliyoruz

Discussion started on Ekonomi Haberleri

Türkiye dünya yatırım liginde geriliyor. 2009 yılında en çok yabancı sermaye çeken ülkeler sıralamasında 12 basamak birden gerileyen Türkiye, 32. sırayı aldı. Geçen sene Türkiye 7.6 milyar dolarlık yatırım çekti. Bu sene de Türkiye'ye 7 milyar dolarlık doğrudan yabancı sermaye gelmesi bekleniyor.

Kriz yılı 2009'da Türkiye'ye gelen yabancı sermaye yüzde 58'lik düşüşle 7.6 milyar dolara indi.

Böylece Türkiye dünya sıralamasında 32. oldu.

Oysa 2008 yılında Türkiye doğrudan yabancı sermaye sıralamasında 20. sırada yeralmıştı.

2009 yılında tüm dünyada yapılan doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının büyüklüğü ise 1.1 trilyon dolara ulaştı.

Krizin etkisiyle dünya genelinde yabancı sermaye hareketi yüzde 37 azaldı.

Dünyada en çok yabancı sermaye çeken ülkeler ABD ve Çin oldu. Yurtdışına yabancı sermaye yapan ülkelerin zirvesinde ise ABD ve Fransa yeraldı.

Şu ana kadar tüm dünyada toplam 17.7 trilyon dolarlık yabancı sermaye yatırımı yapıldığını açıklayan Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), Türkiye'nin çektiği toplam dış sermayenin de 77 milyar dolara ulaştığını vurguladı.

YASED'in tahminlerine göre, Türkiye 2010'da da geçen seneki gibi 7 milyar dolar civarında yabancı sermaye çekecek.
#1 - Temmuz 23 2010, 19:52:40
Ölme diye nefesini dinledim.Sen aldın ben verdim,ben verdim sen aldım.
Yoksa uyuduğumu sanacaktın. Uyanma diye ben öldüm.
Ölmezsem uyanacaktın.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.