Alternatifim Cafe

AIDS'e karşı koruyan jel

Discussion started on Sağlık

Bilim adamları Viyana'da düzenlenen Uluslararası AIDS konferansı çerçevesinde, kadınlarda düzenli kullanılması durumunda HIV virüsünün bulaşma olasılığını yarı yarıya azaltan bir jel geliştirdiklerini açıkladı.

Güney Afrika'da denenen jelin AIDS'e neden olan HIV virüsünü engellemek için özel olarak üretildiği ve anti-retroviral ilaçlar içerdiği belirtiliyor.

Yaklaşık 900 kadının katıldığı testler, jelin kadınlara virüs bulaşmasını bir yılın sonunda yüzde elli oranında azalttığını ortaya koydu.

Testlerde ayrıca jelin etkisinin 18 aydan sonra gerilemeye başladığı sonucu da çıktı.

Dünya Sağlık Örgütü ve Bileşmiş Milletler AIDS programı gelişmeyi çığır açıcı olarak niteledi.

Birleşmiş Milletler AIDS programı başkanı Michel Sidibe ise jelin eşleri prezervatif kullanmayan kadınlar için bir umut olduğunu belirtti.

BM AIDS programından Catherine Hankins, jelin doğrudan kadınların korunması için geliştirilen ilk metod olduğunu söyledi.

Jelin cinsel ilişkiden önceki 12 saat içinde kullanılması halinde etkili olacağı belirtiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü WHO Viyana'daki konferans öncesinde tedavinin yaygınlaştırılması çağrısı yaptı.

WHO'nun tahminlerine göre, erken teşhis ve tedavi, Hiv'den kaynaklanan ölümleri yüzde 20 oranında düşürebilir.

Kaynak: BBC
#1 - Temmuz 23 2010, 19:41:21
Ölme diye nefesini dinledim.Sen aldın ben verdim,ben verdim sen aldım.
Yoksa uyuduğumu sanacaktın. Uyanma diye ben öldüm.
Ölmezsem uyanacaktın.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.