Alternatifim Cafe

Balıklama atlarken travma geçirmeyin!

Discussion started on Sağlık

Memorial Ataşehir Hastanesi Nöroşirurji Bölümü’nden Op. Dr. Cem Dinç, yaz aylarında havuz ve denize balıklama atlama sonucu boyun travmalarındaki artışa dikkat çekti ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

“Serinleyeyim” derken canınızdan olmayın

Sıcak havalarda deniz ve havuza girip serinlemek isteyenler için yaz kazaları da görünmeyen tehlikeler olarak karşımıza çıkıyor. Yaz aylarında görülen kazaların başında da boyun travmaları geliyor. Ancak alınacak birkaç basit önlem ile korkulacak sonuçlardan kaçınmak mümkün olabilir.

En çok gençlerin başına geliyor

Yaz aylarında hastanelerin acil servis ve beyin cerrahi bölümlerine boyun (servikal) travması sebebi ile getirilen hasta sayısında artış izlenmektedir. Boyun travmalarının en sık nedenleri arasında trafik kazaları, yüksekten düşme ve havuz veya denizde özellikle sığ sulara yapılan balıklama atlayış hareketleri sayılabilir. Boyun travması geçiren hastaların nispeten genç yaşta olmaları dikkat çekicidir.

Sığ suya atlamak boyun travmasına davetiye çıkarıyor

İnsan vücudunda omurganın en önemli görevleri, vücut ağırlığının taşınmasına yardım etmek, vücut hareketlerine katkı sağlamak ve omurga kanalı içinden geçen omuriliği ve sinirleri korumaktır. Omurga sisteminin en hareketli bölgesi boyun bölgesidir. Baş ağırlığını taşıyan ve her yöne hareketi destekleyen bu bölge aynı zamanda omuriliğe de koruma sağlar.

Yapılacak yanlış bir hareket ile meydana gelecek olan boyun travması, boyun omurlarından bir veya birkaçında kırıklara, omurların birbiri üzerinde kaymasına (listezis) ya da omurların bir arada durmasını ve kafatasına tutunmasını sağlayan bağlarda hasara neden olarak omurilik yaralanmasına yol açabilir.

Yanlış ilk yardım daha kötü sonuçlar doğuruyor

Boyun travması geçirdiği bilinen ya da şüphe edilen kişiler, boyun bölgesi sabit hale getirilerek, mümkün olduğunca kısa sürede tam donanımlı bir sağlık merkezine ulaştırılmalıdır. Hızlı hareket etme endişesi ile hastalara daha çok zarar verebilecek transfer şekillerinden kaçınılmalı, hastanın mevcut olan pozisyonu uzman bir hekim tarafından görülene kadar korunmaya çalışılmalıdır.

Doğru tanı ve tedavi yaklaşımı çok önemli

Yeterli donanıma sahip bir merkezde boyun travmalı hastalara, uzman hekim tarafından muayene edildikten sonra birtakım tetkikler uygulanır. Bu tetkikler; radyografi, fonksiyonel grafi, tomografi ve manyetik rezonans görüntülemeyi kapsar. Tetkiklerin neticesinde cerrahi girişim gerektirecek bir durum saptanacak olursa, gerekli donanımı olan bir merkezde, yeterli tecrübeye sahip bir cerrahi ekip tarafından girişim uygulanmalıdır.

#1 - Temmuz 22 2010, 12:36:34
Ölme diye nefesini dinledim.Sen aldın ben verdim,ben verdim sen aldım.
Yoksa uyuduğumu sanacaktın. Uyanma diye ben öldüm.
Ölmezsem uyanacaktın.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.