Alternatifim Cafe

Yunanistan'da Genel Grev Var,Hayat Durdu!

Discussion started on Ekonomi Haberleri

Komşu Yunanistan bugün 6. kez genel grevde. Kara, hava ve deniz ulaşımının durduğu başkent Atina'da binlerce memur ve işçi, parlamento binasının önünde toplanmaya başladı. Parlamentoda ise AB ve IMF'den gelen talimatlarla art arda değiştirilip adeta yılan hikayesine dönen sosyal emeklilik yasası oylanıyor.

Kamu ve özel sektör çalışanlarının hükümetin sosyal güvenlik yasa tasarısını protesto etmek amacıyla başlattıkları 24 saatlik grev ülkede yaşamı felç etti.

Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY), İşçi Sendikaları Federasyonu (GSEE) ve Mücadeleci İşçi Kolları Birliğinin (PAME) çağrısıyla gidilen grev ve protesto gösterilerine, kamu ve özel sektör çalışanlarının yanı sıra gazeteci, doktor, avukat ve gümrük memurları ile banka, belediye, valilik ve tüm toplu taşıma araçları çalışanları katıldı.

Atina kent merkezinde yapılan iki ayrı gösteri nedeniyle kent merkezi trafiğe kapatılırken, otobüs, tramvay, metro, troleybüs ve banliyö trenlerinin sefere çıkmamalarıyla ulaşım durma noktasına geldi.

Yoğun güvenlik önlemleri alınan gösterilerde gruplar arasında ufak çaplı arbede yaşanırken, olayda yaralanan bir kişi hastaneye sevk edildi.

Öte yandan, liman çalışanlarının grevde yer alması, gemilerin limanlardan ayrılamamasına, bu çerçevede ana kara ile adalar arasında bağlantının kopmasına yol açtı.

Hava yolu çalışanlarının greve 10.00-14.00 saatleri arasında iş durdurma eylemiyle destek vermesi sonucu iç ve dış istikametlere yapılması planlanan onlarca sefer iptal edildi.

Devlet dairelerindeki müşteri hizmetlerinde aksamalar yaşanırken, sağlık çalışanlarının grevi nedeniyle hastanelerde yalnızca acil durum ve güvenlik ekipleri hazır bulundu.

Avukatların grevi ise mahkemelerde duruşmaları erteletti.

Sabah saat 06.00'dan itibaren gazetecilerin de greve katılmasıyla televizyon ve radyo istasyonlarında haber bültenleri yayımlanmadı, haber ağırlıklı internet siteleri sayfalarını yenilemedi ve basın toplantıları iptal edildi.

Yazılı basın çalışanlarının da söz konusu grevde yer almalarıyla, yarın gazete bayilerinin raflarının boş kalacağı açıklandı.

Yunanistan'da çalışanlar aynı gerekçeyle geçen haftalarda da 24 saatlik grevlere gitmişlerdi.

Sosyal güvenlik yasa tasarısının 2018 yılından itibaren emekli maaşlarında yüzde 7 oranında kesintiye gidilmesini öngördüğü açıklanmış, emeklilik yaşı ve süresi artırılmıştı.

Emeklilik Yasası için oylama Yorgo Papandreu hükümeti için önemli. Oylamadaki muhtemel "fireler" hükümet için "ciddi sınav" anlamı taşıyor.

#1 - Temmuz 12 2010, 10:28:26
Ölme diye nefesini dinledim.Sen aldın ben verdim,ben verdim sen aldım.
Yoksa uyuduğumu sanacaktın. Uyanma diye ben öldüm.
Ölmezsem uyanacaktın.

Yazık lan. ' Girmek için g.tümüzü yıttığımız '  AB üyesi değil miydi bu Yunanistan ?   Koskoca(?) AB bile kurtaramadı şunları. Yazık harbiden. Zamanında Osmanlı devleti olarak yaptığımız yardımla açlıktan ölmelerini önlediğimiz yardımı, Şimdi de mi yapsak acaba ?
#2 - Temmuz 12 2010, 11:56:26
" Onların, ateşin üzerinde durduruldukları zaman: 
' Ne olurdu dünyaya döndürülseydik, Rabb'imizin âyetlerini yalanlamasaydık da müminlerden olsaydık '
dediklerini bir görsen..! "

Genel grev candır
#3 - Temmuz 12 2010, 13:44:11
Montla Sıç!

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.