Alternatifim Cafe

ÖSYM tarihinde ilk

Discussion started on YGS - LYS - SBS - KPSS

LYS'ye girmeye hak kazanan 1 milyon 233 bin adayın yarısı sınava girmek için başvurmayınca ÖSYM süreyi ilk kez uzattı.

Eğitimciler şaşkın: "İlk defa süre uzatımı ve bu kadar düşük başvuru görüyoruz. Sınav zorlaştığı için, öğrencilerin üniversiteye girme inancı kalmadı."

ÖSYM Başkanı Yarımağan ise "KPSS ve DGS başvuruları da gelince başvuru ve banka işlemleri tıkandı. Başvuracakların mağdur olmaması için süreyi uzattık" dedi.

LYS'ye girmeye hak kazanan 1 milyon 233 bin adayın yaklaşık yarısı son güne kadar başvuru yapmayınca, ÖSYM işlemlerin yetişmeyeceği gerekçesiyle başvuru süresini uzattı. ÖSYM'nin açıklamasına göre LYS'ye girecek adaylar 18 Mayıs 2010 Salı günü saat 17:00'a kadar başvuruda bulunabilecek. Sınavın zorlaştırıldığını ve öğrencilerin yeni puanlamayı anlamakta zorlandıklarını belirten eğitimciler, ilk defa bu kadar düşük başvuru yapıldığını ve öğrencilerin üniversiteye girme inancının kalmadığını söyledi.

ÖSYM Başkanı bankalara bağladı
Daha önce süreyi uzatmayacaklarını söyleyen ve önceki gün başvuruların 520 binde kaldığını açıklayan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan VATAN'a yaptığı açıklamada, dün akşam saatlerine kadar başvuruların 700 bine ulaştığını belirtti.

Yarımağan, "Başvuru sayısı düşük değil. KPSS, DGS başvuruları da denk geldiği için banka işlemleri ve başvuruda tıkanmalar oldu. Takvimimiz çok sıkışık uzatma yapmayacaktık. Ancak çocuklar işlemleri yetiştiremez diye çekindiğimiz için süreyi uzattık. Başvuru yapacak en az 200 bin kişi var. Sınava 900 binden fazla adayın gireceğini zannediyoruz. 1 milyon 233 bin hak sahibinin hepsinin başvurmasını beklemiyorduk. Örgün eğitimde yaklaşık 700 bin kontenjanımız var. 250 bin kişi de açıköğretime kayıt olabiliyor. Açıköğretime girmek isteyen ve puanını yeterli görmeyen adaylar sınava girmeyebilir. Bu adaylar neden birinci sınava girdiler onu bilemiyorum. Sınav daha zor değil ama daha çok soru var. En önemli konu tercih. Adaylar kontenjanları eşit derecede tercih etmediği için boş kalan yerler oluyor" dedi.

Sadık Gültekin (Eğitim Uzmanı): "Üniversiteler boş kalacak"
"Üniversiteler boş kalacak, kontenjanlar dolmayacak. Vakıf üniversiteleri de boş tribünlere oynayacak. Bu yıl tercih yapanlar çok şanslı. Neredeyse sınava giren her öğrenci üniversiteye girecek. Başvuruların az olmasının sebebi sınav eskiye göre çok zorlaştı. Daha zor sorular soruluyor. Eski mezunlar bertaraf ediliyor. YÖK liseden mezun olan herkesi üniversiteye sokmak istiyor. Eski mezun adaylar barajı geçse bile LYS'de başarılı olamayacağını gördü. Üniversiteye girme inancı azaldı. Başvuran adayların sadece yarısı iyi tercihle istediği yere girecek."

Faruk Köprülü (ÖZDEBİR Başkanı): "İlk defa bu kadar düşük başvuru"
"Dikkat çekici ve rahatsız edici bir durum. Birinci sınavı görüp, ikinci sınav daha zor olacak başaramam kaygısı taşıyan öğrenciler vardı. Çok şaşkınız, açıkçası şok olduk. Sorunun cevabını arıyoruz. 40 yıllık eğitimciyim ilk defa başvurusu süresinin uzatıldığını ve bu kadar az başvuru yapıldığını görüyorum."

Prof. Dr. Ali Baykal (Boğaziçi Üni. Öğr. Üyesi): "Yüzde 25'i pes edip havlu attı"
"YGS'de 180 ile 220 arasında puan alan bir çok aday ikinci sınavda şansı olmadığını biliyor. Bir çoğu ilk sınava meraktan girdi. İkinci sınav hem çok zor hem de maliyetli. Her bir sınava giriş 20 TL. Herkes evinin yanında sınava giremiyor. Yol ve konaklama ücretini gören bu zahmete girmeye değmez diyerek başvurmaktan vazgeçmiş. Eski mezunlar denemekten vazgeçmiş olabilir. Sınavın kazananı tepedeki yüzde 20'lik kesim olacak. Bu grup ilk sınavdaki yüzde 25'in içinden çıkar. YGS'de barajı geçenlerin en az yüzde 25'i pes edip, havlu attı. Üniversiteye girişte iki sınava gerek yok. Tek aşamada bu iş rahatlıkla biter."
#1 - Mayıs 15 2010, 19:49:50
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Hevai

Kim girer la sizin hok sınavınıza.  Dengesiz,adi pislikler. :Ç
#2 - Mayıs 15 2010, 20:13:28
« Son Düzenleme: Mayıs 15 2010, 20:14:03 Gönderen: _Vaveyla_ »

Zeitgeist

Benimde bir umudum yok t***ğına giriyorum. :Ç
#3 - Mayıs 15 2010, 20:44:12

Ümidi kaybetmemek lazım ygs yi kazanan adayların yarsıı lys ye başvuru yapmamış. benim umudum baya alevlendi...
ve bu kayıt yaptıranların çoğu çalışmayı bıraktı şu son 1.5 ay o kadar önemli ki zaten çoğu kişi ne yaparsa son 2 ayda yapıyor...
misal; benim arkadaşım benim gibi sayısaldan hazıranıyor ve ygs 440 küsür bir puan yaptı ve şuan lys ye hazırlanmıyor bile çalışmayı bıraktı. Bunları da göz önünde bulundurmak lazım.
#4 - Mayıs 16 2010, 11:37:03

Zeitgeist

Lan bunlar hep 92'lileri vuruyo, hay allam ya. :Ç Ulan amma şanssız insanlarız.
#5 - Mayıs 16 2010, 12:10:22

Alıntı yapılan:   date=1273942190

Sadık Gültekin (Eğitim Uzmanı): "Üniversiteler boş kalacak"
"Üniversiteler boş kalacak, kontenjanlar dolmayacak. Vakıf üniversiteleri de boş tribünlere oynayacak. Bu yıl tercih yapanlar çok şanslı. Neredeyse sınava giren her öğrenci üniversiteye girecek. Başvuruların az olmasının sebebi sınav eskiye göre çok zorlaştı. Daha zor sorular soruluyor. Eski mezunlar bertaraf ediliyor. YÖK liseden mezun olan herkesi üniversiteye sokmak istiyor. Eski mezun adaylar barajı geçse bile LYS'de başarılı olamayacağını gördü. Üniversiteye girme inancı azaldı. Başvuran adayların sadece yarısı iyi tercihle istediği yere girecek."

Bu bana umut verici bir yazı oldu ne kadar korkutucu gözüksede ama sizi bilmem. :Ç
#6 - Mayıs 16 2010, 12:40:40
« Son Düzenleme: Mayıs 16 2010, 12:41:46 Gönderen: Rahatı Kaçan Ağaç »

Köpek ürür,
Kervan yürür.

Dionysus.

Bu bana umut verici bir yazı oldu ne kadar korkutucu gözüksede ama sizi bilmem. :Ç

inanmayın yahu.başvuru çeksin deyi umut dağıtıyorlar millete.gören diyecek; 'kimse başvurmamış olm, kesin tuttururuz bir yeri'. sizde öyle demiyor musunuz şimdi?
#7 - Mayıs 16 2010, 14:28:15

Hevai

Ya bir de Ygs'ye sokaktaki adam bile girdi. Az biraz zekasına,kültürüne güvenip girenlerin birçoğu giremeyecek bu sınava. Neden,ikinci sınav başlı başına bilgi işi.
#8 - Mayıs 16 2010, 14:32:57

ya lys o kadar da zor olmuyacak benim matematik öğretmenim 50 soruda en az 40 soru kolay olucak diyor. Kolay dediğim orta seviye yani :)
#9 - Mayıs 16 2010, 16:11:24
« Son Düzenleme: Mayıs 16 2010, 16:13:22 Gönderen: Miss_Gangsta »

Lan bunlar hep 92'lileri vuruyo, hay allam ya. :Ç Ulan amma şanssız insanlarız.
91 liler lanetli gibi, siz yine iyisiniz...
Herşeyi kıl payı kaçırdık... :Muhah
#10 - Mayıs 16 2010, 16:12:26

Hevai

Kolay olabilir ama bilgiye dayandığı için bilmeyen yapamayacak. Ygs'de yorum yeteğini kullanıyordun,burda ise bilgini.
#11 - Mayıs 16 2010, 17:18:04

inanmayın yahu.başvuru çeksin deyi umut dağıtıyorlar millete.gören diyecek; 'kimse başvurmamış olm, kesin tuttururuz bir yeri'. sizde öyle demiyor musunuz şimdi?

Yok ben öyle demiyorum sadece bilgimin ve bu kadar zamandır çalışmamın yanında bir avantaj olarak görüyorum bu durumu. bu anlamda umut verici demiştim
#12 - Mayıs 16 2010, 17:24:38

Köpek ürür,
Kervan yürür.

Zeitgeist

91 liler lanetli gibi, siz yine iyisiniz...
Herşeyi kıl payı kaçırdık... :Muhah
Oks sisteminde 50 puanımız düştü, sizde böyle bir şey yoktu. Şimdiyse bu iğrenç sınav. Emin ol 91 lilerin yaşadıkları bizimkilerin yanında hiç.

edit : ay tam tersini diyecektim askljdkasjfaksdjaf
#13 - Mayıs 16 2010, 18:48:56
« Son Düzenleme: Mayıs 19 2010, 21:38:01 Gönderen: Fıstıkçı Şahap »

Ne güzel 500 bin kişi girecekti. *** mu var uzattınız of ya.
Para az geldi tabii. -________________________-
#14 - Haziran 12 2010, 19:49:36

İnşallah seneyede böyle olur. Bizde nasiplenelim lan. (6)
#15 - Haziran 13 2010, 13:22:11

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.