Alternatifim Cafe

Bu okulda Türkçe yasak

Discussion started on Haberler

Üç yıl önce Almanya'nın başkenti Berlin'in Neukölln ilçesindeki Rutli Schule'den sonra bu kez Stuttgart kentindeki Neckar Real Schule, ana dili yasakladı.

Türkiye'nin Stuttgart Başkonsolosluğu'na 100 metre mesafede bulunan çok sayıda Türk öğrencinin de okuduğu Neckar Real Schule'de, öğrencilerden teneffüslerde ve okuldaki boş zamanlarında ana dillerinde konuşmamaları istendi.

Okul yönetimi, "Göçmen kökenli öğrencilerin Almancaları'nın gelişmesi için ana dili yasakladıklarını" bildirdi.

Baden Württemberg Eğitim Bakanı Eğitim Bakanı Marion Schick, anadilin okullarda yasaklanmasıyla ilgili bir karar almamıştı. Buna rağmen Neckar Real Schule'nin ana dil yasağı, şaşkınlıkla karşılandı.
(Hürriyet)
#1 - Mayıs 09 2010, 22:26:04
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

derjavin

Yıllarca kendi coğrafyalarında anadilde bırakın eğitim yapmayı, anadilde konuşmayı yasaklamış bir ülkenin dili, başka bir ülkede yasaklanıyor* ve bu şaşkınlıkla karşılanıyor. Neden ki ? Kendi politikasının başka bir ülkede de uygulanıyor olması anlayışla karşılanmalıydı.

*Tabî burda yasaklamaktan kasıt "öğrencilerden teneffüslerde ve okuldaki boş zamanlarında ana dillerinde konuşmamaları" şeklinde. Buna da dikkat çekmek isterim. 
#2 - Ağustos 15 2011, 19:50:59

Konudan çok yapılan yoruma yorum yapasım geldi :D

Yasak mıydı bu durum ?
#3 - Ağustos 15 2011, 21:09:05
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

derjavin

Benim yorumuma yorum yapasınız gelmiş olmalı.
"Yasak mıydı bu durum ?" derken neyi kastettiniz ?
#4 - Ağustos 15 2011, 21:31:32

Yoruma yorum yapmak yasakmıydı ?

Gerçi geri kaçtı isteğim :D
#5 - Ağustos 15 2011, 21:56:27
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.