Alternatifim Cafe

12 yıl birden yaşlandırıyor!

Discussion started on Sağlık

Size keyif veren 'vazgeçemem' dediğiniz alışkanlıklar vücudunuzu bir anda 12 yıl yaşlandırıyor. İşte o alışkanlıklar...

Oslo Üniversitesi'nde, 20 yıl süreyle yaşam tarzları takip edilen yaklaşık 5 bin kişiyi kapsayan araştırmada ilginç verilere ulaşıldı. Çalışmaya katılan ve 4 sağlıksız alışkanlığın hepsine birden sahip olan 314 kişiden 91'i (yüzde 29) çalışma kapsamında hayatını kaybettiği açıklandı.

Bu alışkanlıkların hiçbiri bulunmayan en sağlıklı 387 kişinin ise sadece yüzde 8'i (32 kişi) hayatını kaybetti. Archives of Internal Medicine isimli tıp dergisinde yayınlanan araştırmada incelenen kötü alışkanlıklar ise şöyleydi: sigara içmek; alkol almak; haftada 2 saatten daha az fiziksel aktivite yapmak; günde 3 kereden az sebze ve meyve yemek. Bu alışkanlıkların hepsinin bir arada bulunması ölüm riskini artırdığı, sağlıklı kişilerden 12 yıl daha hızlı yaşlandırdığı tespit edildi.

Amerikan hükümeti, yetişkinler için günde en az 4 kase sebze veya meyve yenmesini, yaşa ve aktivite seviyesine bağlı olarak haftada yaklaşık 2,5 saat egzersiz yapılmasını öneriyor. Katılımcıların 4 bin 886'sı 18 yaş ve üstünde olduğu, yaş ortalamasının ise 44 olan araştırmada, katılımcılar rastgele seçilmişlerdi. 20 yıllık çalışma süresince, sağlıklı yaşam tarzına bağlı olarak oluşan ölüm nedenleri arasında kalp hastalığı ve kanser bulunuyor.

Sağlıklı yaşam tarzını sürdüren herkesin daha uzun yaşayacağı anlamına gelmediğini söyleyen araştırmacılar, ancak sağlıklı alışkanlıkların bu ihtimali artıracağını ifade ettiler.
#1 - Mayıs 07 2010, 15:27:01
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Zeitgeist

Ben asırlık oldum o zaman.
Antikaymışım lan. Kolumu bacağımı kesip götürsem para eder mi acep?  (6)
#2 - Mayıs 07 2010, 15:27:37
« Son Düzenleme: Mayıs 07 2010, 15:28:01 Gönderen: Fıstıkçı Şahap »

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.