Alternatifim Cafe

Conan O'Brien

Discussion started on Yabancı Sanatçılar


Conan Christopher O'Brien (d.18 Nisan 1963) Emmy ödülünü kazanmış ABD'li komedyen, yazar ve televizyon kişiliğidir. En çok NBC'nın talk show'u The Tonight Show with Conan O'Brien programıyla tanınmaktadır.

ABD'nin Massachusetts eyaletinin Boston şehrinin Brookline kasabasında dünyaya gelen Conan O'Brien'ın annesi avukat Ruthe Reardon ve babası eczacı Thomas Francis O'Brien'dır. 5 kardeşi daha olan O'Brien, İngilizce üzerine uzmanlaşmış ve Harvard Üniversitesinden mezun olmuştur.

Harvard'da okuduğu dönemde mizah dergisi olan Harvard Lampoon 'da yazarlık ve başkanlık yapmıştır. Harvard'dan 1985 yılında Tarih ve Edebiyat dalında "magna cum laude" (büyük onur) ile mezun olmuştur.

Kariyerine televizyonda yazarlıkla başlıyan O'Brien, tiyatro gruplarında ve tanıtım reklamlarında da rol almıştır.

1988 yılında Saturday Night Live'ın yazarı olan O'Brien çalıştığı 3 yıl içerisinde büyük başarılara imza atmıştır. 1989'da SNL'deki göreviyle arkadaşlarıyla beraber Emmy ödülü kazanan O'Brien, buradan sonra The Simpsons (Simpsonlar) çizgi dizisinide yazarlık yapmıştır.

1993 yılında David Letterman'ın Late Night with David Letterman şovunun yerine O'Brien Lome Michaels tarafından önerilmiş, 13 Eylül'de de bu gerçekleşmiştir. O'Brien bu görevini gerçekleştirmek için The Simpsons'dan istifa etmiştir.

Late Night with Conan O'Brien yerini Jimmy Fallon'a bırakırken, 1 Haziran 2009'da The Tonight Show'un sunuculuğunu Jay Leno'dan devralmıştır. 23 Ocak'ta NBC ile anlaşamadığı için The Tonight Show'un sunuculuğunu bırakmıştır.

12 Nisan 2010 da yapılan açıklamada Conan O'Brien'ın Kasım ayında kablo kanalı TBS'de yeni bir talk-show sunacağı duyuruldu.
#1 - Mayıs 05 2010, 12:36:12
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.


Zeitgeist

Özlemişim. Sürekli laf sokuşturuyor NBC'ye.
#2 - Aralık 13 2010, 22:30:50

derjavin

Biri hayrına şu adamı vursa... "Sevmek zorunda değilsin ama saygı duymak zorundasın. Bıdı bıdı bıdı..."
#3 - Şubat 06 2011, 19:10:34

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.