Alternatifim Cafe

Crysis 2

Discussion started on Oyun Genel

NOT: Ön incelemedir kendisi. Resmi bilgileri (dil, yaş sınırı vs.) bulunca palaşacağım

Kaynak: Oyungezer OnlineTrailer


Adalara sığamadık, şehre taşındık..

Crysis’i oynayıpta, oyunun hemen başında, gecenin karanlık yüzünü güneşin ilk ışıklarına bıraktığı anda o tepeden yukarı çıkarken etkilenmeyeniniz (Utku, sen hariç) var mıydı? 1.7 Ghz, 0 çekirdek işlemciye sahip bir külüstürde, ayarlar sonuna kadar kısılmış halde bu manzarayla karşılaşmama rağmen ağzım açık kalmıştı. O güne kadar bir oyunda gördüğümüz en iyi grafiklerle karşı karşıyaydık Crysis’le tanıştığımızda. Oyun pek çok otorite tarafından yüksek notlar almasına rağmen “tam” değildi. Grafikler mükemmele yakındı ancak oynanışta bir şeylerin eksik olduğu hissediliyordu. Optimizasyon olarak da beklenenden kötü bulunmuştu Crysis. Neyse ki Crytek yaptıklarından dersler çıkaran bir firma ki, Crysis ile aynı zaman dilimini konu alan ikinci oyunu Crysis Warhead’de hatalarının birazını düzeltmeyi başarmıştı. Ve şimdi de yolda, Crytek’in yeni şaheseri Crysis 2 var. “Önceki oyunlarda neleri iyi yaptığımızı, neleri geliştirmemiz gerektiğiniz biliyoruz.” diyor Crytek ekibi. Henüz çıkmasına daha çok var, kesin bir çıkış tarihi bile verilmiş değil ancak hakkında öğrendiklerimiz şimdiden heyecanlanmamıza rahatlıkla yetti.

HANIM TÜFEĞİMİ  GETİR, NEW YORK’U YİNE UZAYLILAR BASMIŞ


İlk oyunumuzun sonunda, önce uzaylı istilasına maruz kalmış, ardından askeri bombardımana tutulmuş tropikal bir adadan kurtulmuştuk. Kurtulurken de uzaylıların ana gemisiymiş gibi görünen devasa bir uzay gemisini sulara gömmeyi başarmıştık. Herşey bitmiş, dünya uzaylı istilasından kurtulmuş gibi görünüyordu. Ancak “Bu tür sonlar ancak masallarda olur!” diyen Crytek ekibi, yeni bir uzaylı istilası için bizleri uyardı. Ve bu kez mekan kimselerin olmadığı, rahatça önümüze çıkanı öldürebileceğimiz tropikal bir ada değil. Uzaylıların yeni hedefi New York! Milyonlarca kişinin yaşadığı, Amerika’nın kalbi, dünyanın en önemli şehirlerinden bi... Off, bu klişeyi daha fazla uzatamayacağım.  Mekanımız, akla gelebilecek son yermiş veya sıradışı bir yermiş gibi bir hava vermek, sizleri daha fazla heyecanlandırmak isterdim ancak gerek filmlerde, gerekse oyunlarda defalarca kez parçalanan, ne zaman bir uzaylı istilası veya bir terörist saldırısı olsa ilk hedef olan ve yıkımın eşiğine gelen New York, yine yok olmanın eşiğinde. Bu noktada açıkça söylemeliyim ki, mekan seçimi konusunda büyük hayal kırıklığı yaşayanlardan birisiyim ben de. Her ne kadar Cevat Yerli, “Bugüne kadar New York’u pek çok kez yıkılmış vaziyette gördünüz. Ancak bu, daha önce ne filmlerde, ne de oyunlarda görmediğiniz bir New York olacak.” dese de, ben dahil pek çok kişiyi heyecanlandıramayan bir mekan seçimi olmuş New York.


Aşırı derecede “klişe” olan mekan seçimini “Crytek’in bir bildiği vardır.” diyerek rafa kaldırıp, oyun hakkında elde bulunan diğer bilgilere geçelim. Crysis 2’nin geçtiği tarih 2023. Yani ilk oyundan 3 yıl sonrası. Ve New York, bu 3 yıl içinde olabildiğine harap olmuş durumda. New York semalarında uçan, tanımlanamayan yuvarlak cisimler görüldüğünden beri halk büyük korku içinde. Evlerini terkedip şehirden uzaklaşmaya çalışanlar, bu durumu fırsat bilip sağı solu yağmalayanlar, insanları güvenli bir şekilde tahliye etmeye çalışan güvenlik güçleri, onlara karşı direnenler... Haliyle böyle bir ortamda kaos kaçınılmaz oluyor. Devletin şehri boşaltma çabaları biraz olsun amacına ulaşıyor ancak uzaylıların yanı sıra korku ve paniğin de getirdiği ölümlerin sayısı az değil. O, her zaman kalabalık olan, iğne atsanız yere düşmeyecek New York sokakları artık neredeyse bomboş. Askeri birlikler ve uzaylılar dışında ortalıkta dolaşan pek fazla canlı kalmamış. Binalar yıkılmış, yollar enkaza dönmüş, cesetler ortalığa savrulmuş... İşte böyle bir New York’un sokaklarında, verilen görevleri yerine getirip, dünyayı bir başka uzaylı istilasından kurtarmaya çalışacağız.

NEW YORK! SEN Mİ  BÜYÜKSÜN BEE?!


Geçen 3 yıl içinde daha da geliştirilmiş  olan bir Nano Suit’e sahip olacağız Crysis 2’de. Ancak şimdilik, kıyafetimizde bulunan modların sayısı ve özellikleri hala aynı gibi görünüyor. Zira Crytek’ten, Nano Suit’e eklenen yeni özellikler olduğuna dair henüz herhangi bir bilgi gelmiş değil. Ancak yeni oyun için tanıtılan, görüntüsü değişen ve oldukça geliştirildiği söylenen Nano Suit 2, elbette ki ilk oyundaki Nano Suit’ten daha iyi özelliklere sahip olacak. Nano Suit 2 ile ilgili şimdilik söylenen ve büyük merak uyandıran tek şey, bizi “mükemmel asker”e oldukça yakınlaştıracağı. Muhtemelen kıyafetimizin yeni özellikleri, kurşunlara karşı daha fazla dayanıklı olması, güç modunda çok daha fazla güce sahip olmamızı sağlaması, daha uzun süre görünmez kalmamıza olanak tanıması gibi özellikler olacaktır. Tabii bunlar klasik Nano Suit özellikleri. Nano Suit 2’ye bu kadar güvenildiğine göre, kıyafete henüz açıklanmayan yeni özelliklerin eklenmiş olması yüksek ihtimal. Crytek tarafından yapılan açıklamalarda, işin taktik kısmının, oyunu bizim için oldukça eğlenceli kılacak yanlardan biri olacağı ısrarla vurgulandı. Harabeye dönmüş New York sokaklarında hedefimize giderken izleyebileceğimiz yol seçenekleri, tropikal bir adadaki seçeneklerimizden daha çok. Ada üzerinde iken, her ne kadar oyun bize büyük bir serbestlik sağlamış olsa da, düşmanlara karşı uygulayabileceğimiz taktikler, hedefimize giderken kullanabileceğimiz yollar sınırlıydı. Ancak Crysis 2’de daha fazla özgürlük ve buna bağlı olarak daha farklı taktikler uygulama şansımız olacak. Hedefinize yaklaşmak için yarı yıkık bir binanın üzerinden mi geçmek istersiniz, yoksa 2 sokak boyunca koşturup açık bir alanda mı kapışmak istersiniz ya da metro tünellerinden gidip hedefinizi gafil avlamaya mı çalışmak istersiniz, size kalmış. Sanıyorum New York’un en büyük avantajı bu olacak.


Silahlar konusuna gelirsek, elbette en önemli silahımız Nano Suit’imiz olacak. Nano Suit’i saymazsak, Crysis 2’deki silah çeşitliliği, en az ilk iki oyundaki kadar olacak. Yakın menzilli silahlar, uzak menzilli silahlar, roketatarlar, bombalar... Muhtemelen önceki oyunlardan tanıdık silahlar da göreceğiz. Ve yine bir başka beklentimiz, oyunun, önceki oyunlardaki gibi en fazla 2 silah taşımamıza izin vereceği yönünde. Zorda kalınca yumruk savurmaya devam.


Bu arada, Crysis 2’de önceki oyunlardan tanıdık karakterlerin olup olmayacağı henüz belli değil. Hatta bizim yöneteceğimiz karakterin kim olduğu da henüz belli değil. Ancak tahminler yine Nomad’i kullanacağımız yönünde. Ve muhtemelen Psycho’nun o güzel sesini yine sık sık telsizden duyacağız. Crytek, Nomad ve Psycho’dan kolay kolay vazgeçmeyecek gibi görünüyor.

CRYENGINE 3...

Crysis 2’nin en vurucu özelliği, ilk Crysis’te olduğu gibi yalnızca görsel efektleri olmayacak. Crytek’in CryEngine 2’yi baştan yaratarak geliştirdiği CryEngine 3, şu an için en basit tabiriyle, her açıdan mükemmel görünüyor. Motorun oyuna ve oyun dünyasına yaptığı katkılar çok büyük. Sadece görselle de kalmıyor bu katkılar. CryEngine 3, müthiş grafiklerin yanı sıra, çok iyi bir yapay zeka ve oyuncuları oldukça memnun edecek optimizasyon imkanları sağlıyor. Aynı zamanda PlayStation 3 ve Xbox 360 için de oyun geliştirilebilmesine olanak sağlıyor bu yeni motor. Hatta CryEngine 3 sayesinde Crysis 2, PlayStation 3 ve Xbox 360 için de oldukça rahat bir şekilde geliştiriliyor. En azından Crytek’ten şu ana kadar gelen bilgiler bu yönde. Hem de, her platform için oyunu ayrı ayrı hazırladıkları halde hallerinden gayet memnunlar. Evet, Crytek oyunu önce bir platform için hazırlayıp ardından diğer platformlar için oyunu port etmiyor. Her platform için oyun, ayrı ayrı optimize edilerek hazırlanıyor. Yani 3 ayrı oyun yapıyorlar gibi düşünebilirsiniz. Yayınlanan görsellere ve açıklamalara bakacak olursak, oyun PlayStation 3’ün kapasitesinin neredeyse tamamını kullanıyor. Gerçekten oldukça iyi bir oyun motoru geliştirmiş Crytek. Bir kaç gün önce yapılan açıklamayla da, CryEngine 3 ile 3D oyunların bile yapılabileceği duyurulmuştu.

 

 


İlk Crysis’ten ağzı yanıpta, “Crysis 2’yi hayatta çalıştırmaz benim bilgisayarım.” diyenler varsa, oyunun optimizasyonunun ilk oyundan çok daha iyi olacağını hatırlatıp, müjdeli haberimizi verelim: Crysis 2’yi rahat rahat oynamak için öyle sınırlarda dolaşan bir bilgisayara ihtiyacınız olmayacak. Daha önce de dediğimiz gibi, Crytek hatalarından ders çıkaran bir firma ve neyi düzeltmesi gerektiğini iyi biliyor. Bu kez mümkün olduğunca çok oyuncu Crysis 2’yi oynayabilsin diye en ideal optimizasyonu ayarlamaya çalışıyorlar. Ve CryEngine 3 de bu konuda kendilerine oldukça yardımcı oluyor gibi.Crysis 2 hakkında şu anda elimizde olan en somut bilgiler bunlar. Oyunla ilgili daha fazla bilgi edinmek için E3’ü beklememiz gerekiyor. Oyunun PC, Xbox 360 ve PlayStation 3 için hazırlanmakta olduğunu tekrar hatırlatalım. Şu an için verilmiş bir çıkış tarihi yok ama bir süredir ortalıkta, oyunun 2010 Ekim’iyle 2010 Aralık’ı arasında çıkacağı söylentileri dolaşıyor. Her ne kadar Electronic Arts hemen hemen tüm oyunları için “2011 Nisan’ından önce beklemeyin.” açıklamasını yapsa da, oyunun söylenen tarihler arasında çıkma ihtimali var. En güzeli biz ona, “2011 Nisan’ına kadar çıkar.” diyelim.

#1 - Nisan 11 2010, 14:56:08

İncelemede yazıyor mu bilmiyorum ama "Maximum Güç" ve "Maximum Hız" özellikleri birleştirilmiş. yani hem hızlı koşup ardından yükseğe sıçrayabilecekmişiz.
#2 - Nisan 12 2010, 13:18:06

Ulan bu özellikler arasında maksimum pisko olsa misal. bu özelliği seçince nano suit değişip beyaz gömlek siyah pantalon kösele ayakkabı şeklini alsa. elindede  tespih ile silah görevini üstlense. hadi be abi be.

tırı vırı bi kenerada gerek crysis gereksede warhead'de en büyük eksiklik ambiyans ve senaryoydu. tamam grafik ve oynanış bakımından iyisin de birazda oyunun içine çekmeli insanı. bu görsellik modernwarfare gibi bir de işleyişi yakaladımı tadından yenmez he.
#3 - Nisan 12 2010, 13:26:04

(6) (6)


İlk oyundaki mekanın ada olması hatta geniş bi ada olması oyunun ısısını düşürdü diye düşünmekteyim. Şimdi etkileşimi bol bi mekana gidince bence aşılacak bu. Ayrıca Richard Morgan diye ödüllü bi yazar hazırlıyormuş hikayesini. MW2'ye bayağı bi giydirdi kendisi hikaye bakımından umarım kendisi güzel bişeyler yapar..
#4 - Nisan 12 2010, 13:31:18

ne zaman çıktı yahu bu, bu yıl hiç takip edemedim oyunları, hele crysisse oynamak şart
#5 - Nisan 23 2010, 15:21:38

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.