Alternatifim Cafe

'Dilmen, Çolak'ı dinletti' iddiası

Discussion started on Haberler

Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekipleri düzenlediği operasyonda aralarında eski futbolcu Rıdvan Dilmen'in de bulunduğu 24 kişiyi gözaltına aldı. Tanju Çolak da mağdurlar arasında yer alıyor.

Zanlıların işadamlarının ailelerini, özel yaşamlarını ve iş ilişkilerini, ünlü kişilerin telefonlarını dinlediği öne sürüldü. Telekulak çetesinin mağdurları arasında bulunan futbolcu Tanju Çolak da İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gelerek ifade verdi. Dilmen'in de aralarında çıkan bir dedikodu yüzünden Tanju Çolak'ı dinlettiği ileri sürüldü.

Edinilen bilgiye göre, telekulak çetesinin varlığı şike soruşturmasının başladığı dönemde ortaya çıktı. Şike soruşturması kapsamında teknik takip yapan polis, aralarında Rıdvan Dilmen'in adının da geçtiği yasa dışı dinlemeler yaşandığını belirledi.

Bunun üzerine konuyla ilgili olarak görevlendirilen Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 2 yıla yakın süren teknik ve fiziki takibin ardından İstanbul başta olmak üzere 4 ilde tespit edilen adreslere operasyon düzenlendi. Baskınlarda aralarında Rıdvan Dilmen ve işadamı A.D.'nin de bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı.

Yapılan sorgulama sonucunda şebekenin çalışma şekli de ortaya çıktı. Elebaşılığını emekli polis memuru M.Y'nin yaptığı şebeke, çalışmasını bir güvenlik şirketi üzerinden yürütüyor. Dinleme isteğinde bulunacak kişiler ve kurumlar, başında M.Y'nin bulunduğu güvenlik şirketiyle irtibata geçiyor. Şebeke üyeleri, şirketlerin telefonlarını dinleyip ticari sırlarını öğrenmeden sevgili dinletmeye kadar birçok alanda çalışıyor. Önce ücret konusunda anlaşma sağlanıyor. Ücretler dinleme olayının konusuna göre değişiyor.

En çok para, bir şirketin başka bir şirkete ait ticari sırlarını öğrenmesi amacıyla dinlenmesi durumunda isteniyor.

Vatandaşlar, dinletmek istedikleri kişilerin telefon numaralarını şebekeye bildiriyor. Şebeke elebaşısı da GSM şirketlerindeki elemanlarıyla irtibata geçip dinleyeceği kişiye ilişkin bilgileri veriyor. Önce teknik takibe alınan kişilerin geçmişte görüştüğü telefon numaraları listeleniyor. Ardından o andan itibaren telefon görüşmeleri ve mesajları kaydediliyor.

Gözaltında bulunan Rıdvan Dilmen'in de şebekeden Tanju Çolak'ı dinletmek için yardım istediği öne sürüldü. İddiaya göre ikili arasında çıkan bir dedikodu yüzünden Dilmen'in, Çolak'a ait telefon numarasını şebekeye verip kimlerle görüştüğünü öğrenmek istedi. Şebekenin de bu istek doğrultusunda Çolak'ın irtibatta olduğu kişileri Dilmen'e söylediği belirtildi.

Tanju Çolak ifade verdi
Dinlenilen Tanju Çolak, 09.30'da Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne geldi. Bir saat süren işlemlerin ardından emniyetten ayrılan Çolak gazetecilerin soruları üzerine, "Sabah 08.30'da beni aradılar. Gelip ifade verdim. Benim telefonlarımı dinlemişler. Mağdurum. Mağdur olarak geldim. 'Şikayetçi misiniz?' dediler. Şikayetçi oldum. Bu olay futbolla şikeyle alakalı değil. Gizlilik kararı var, konuşamıyorum" dedi.

Rıdvan benim arkadaşım
Çolak basın mensuplarının "Rıdvan'dan şikayetçi oldunuz mu?" sorusuna ise "Rıdvan benim arkadaşım. Ondan şikayetçi olmadım. Ben buraya geldiğimde Rıdvan'ın olduğunu bilmiyordum. Öğrenince avukatıma talimat verdim. Rıdvan'a avukatımı verdim" diye cevap verdi.

Konuyla ilgili soruşturma devam ediyor.
#1 - Nisan 06 2010, 19:28:29
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.