Alternatifim Cafe

Matematiğin En Meşhur Denklemi

Discussion started on Bilim ve Kültür

Euler Denklemi

 

İngiliz filozof ve mantıkçı Bertrand Russell şöyle demiş "Matematik doğru açıdan bakıldığında gerçeği göstermenin yanında heykeldeki soğuk güzellik gibi mutlak güzelliği de gösterir."

Russell ihtimal ki bu sözleri söylerken Euler'in denklemine atıfta bulunuyordu.

Matematik dünyasının yedi harikasından biri olan Euler Denklemi büyük kanyonlar, everest dağı ve niagara şelalesinin birarada olduğu bakış açısıyla değişik manzaralar veren coğrafi bir harikayı andırmaktadır.


İşte Euler denklemi coğrafyadaki birbirinden çok uzak harikaların mucizevi birlikteliği gibi  matematik dünyasındaki birbirinden bağımsız gibi gözüken farklı dalların birbiriyle bağlantı kurduğu inanılmaz bir birlikteliktir.

Euler Denklemi matematikteki en önemli 5 kavramı biraraya toplamayı başarmıştır. Bunlar sayılar dünyasından 0 ve 1, üstlü sayılardan e, kompleks sayılardan i ve irrasyonel sayılardan pi.

Ayrıca matematiğin birbirinden uzak dallarını da biraraya getirir, bu dallar; geometri, uzay, cebir, yapı ve miktar çalışması. Herhalde bu sebeptendir ki Richard Feynman matematikteki en önemli formül olarak bu formülü göstermektedir.
#1 - Mart 18 2010, 19:32:54
Yaşamak rüyasında gerçeği görmek...

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.