Alternatifim Cafe

Bebeği uzun süre ağlatmak zararlı

Discussion started on Sağlık

'Ağlayan bebekler bir süre kendi haline bırakmalı' tezi yanlış çıktı. Bebeğiniz 20 dakikadan fazla ağlarsa beyni zarar görüyor.

İngiliz çocuk bakım uzmanı Penelope Leach’in son kitabı, “Ağlayan bebekleri bir süre haline mi bırakmalı” şeklindeki klasik tartışmaya nokta koydu. Leach’e göre, yapılan son araştırmalar, sürekli ağlayan bebeklerin yeni gelişen beyninde hasar oluşturuyor.

İngiliz uzman, bu durumun bebeğe, daha sonraki yaşlarda öğrenme güçlüğü yaşatacağını savundu.

Uzmanlar, bir bebeğin en fazla 20 dakika kadar ağlamasını normal buluyor. Normalden uzun süre ağlayan bebeğin vücudu daha fazla miktarda stres hormonu kortizol üretmeye başlıyor. Leach, fazla miktarda kortizol, bebeğin beynine zarar verdiğini belirtiyor.

Kortizol nedir?

Kortizol, böbrek üstü bezinin kabuk bölgesinde üretilen, vücudun strese gösterdiği tepkiyle ilişkili bir kortikosteroid hormondur. Kortizol hormonu vücuda gelen herhangi bir zararlı etken karşısında vücudun kendi kendini savunma mekanizmalarını harekete geçirir. Fakat vücutta yüksek miktarda kortizol bulunduğunda, bu etki tamamen tersine döner ve organizma kendi savunma önlemlerini geri çeker.
#1 - Nisan 23 2010, 16:48:20
Gölgeye çarpan kan gibiyim

Aynaya diyorum bu yalan mı

Kendime diyorum: "Uyan artık"!

derjavin

Bazen yeğenim ağlama krizine giriyor ve bu süre 20 dakikadan fazla sürüyor malesef. Sadece yeğenimin değil benim de beynim zarar görüyor neticede. Daha erken müdahale etmeliyim demek ki. 
#2 - Mart 06 2011, 20:47:29

Dionysus.

hemen dikkat başka bir yöne çekilmeli. illaki özellikle hoşuna giden şeyler vardır. gördüğünde, söylendiğinde yada dokunduğunda dikkatini çekebileceğiniz, elinden düşürmediği bir oyuncak belki abur cuburluklar, telefondan çalan herhangi bir şarkı onu sakinleştirebilir.. bir annenin, bu konuda yetersiz kalması imkansız. ağlayan bir bebeği susturmaksa, aksine kolay.
#3 - Mart 06 2011, 23:45:58

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.