Alternatifim Cafe

Ofis Aşklarıyla Nasıl Başedersiniz?

Discussion started on Bay

Genç profesyoneller genelde ofiste geçirdiklerinden daha çok vakti evde geçirirler. Sonuç olarak yeni birileriyle tanışacak vakti olmayan birsürü bekar kadın ve erkek var.Doğal olarak çevrelerinde – ofiste - potansiyel partner arıyorlar.

Bekar insanlar işin yeni insanlarla tanışmak için olağan bir yer olduğunu düşünüyorlar. Nasıl olsa haftada yaklaşık 40 saat geçiriyorsunuz ve iş arkadaşlarınızla geçmişiniz ve ilgilendikleriniz benzeşiyor. İş arkadaşlarıyla ilişkiler çok cazibeli olabilir çünkü ofiste geçirilen uzun saatler sosyalleşmek için zaman bırakmıyor.

Ofis Aşkı - İyi

Ofis aşkına bulaşmadan düşünülecek birçok problem var. Pozitif etkilerinden biri ise zaman verimliliği. Artık akşamları karşı cinsten biri için aranmayacaksınız. Ofis dolusu güzel kadınlar varken niye dışarıya bakasanız ki? Hem zaman hem de para tasarrufu.

Ofisten biriyle ilişkiniz olmasının bir avantajı da geçirdiğiniz o kadar çok saatten sonra onun nasıl biri olduğunu biliyorsunuz. Bu sizi birçok sorundan kurtarabilir.

Seks haricindeki son avantaj ise aynı arabayla işe gelebilecek olmanız.

Ofis Aşkı – Kötü

Ofis aşklarının engelleri de yok değil. Mesela ilişkiniz ne kadar iyi giderse gitsin, bu durum genel olarak felaket için bir reçete olabilir. Bir çiftin gece gündüz beraber olmaları ilişki için yıpratıcı olabilir. Herkes hobilerini yapmak için veya arkadaşlarıyla takılmak için “yalnız zaman” ister ve bu zaman olmazsa sorun çıkabilir.

Ofis aşkları kişilerin profesyonel işlerini yapmalarını da engelleyebilir. Kız arkadaşınıza kovulduğunu söylemek zorunda kaldığınızı bir düşünsenize. Ofis ile ilişki durumları yüzünden çıkabilecek potansiyel ikilemler var.

Kıskançlık ise bir diğer negatif konu. Çünkü genelde ofis ilişkilerini gizli tutmak zorundasınız ve ofiste çalışan diğer insanlar sevgilinizle flört edebilir. Bu tür flörtün ofis ortamlarında sık karşılanan bir durum olduğunu aklınızda tutmalısınız. Sakin olun yoksa sırrınız açığa çıkar.

Ofis Aşkı - Çirkin

İlişkiye başlamadan önce potansiyel sonuçları dikkate alın. Eğer işler yürümezse, iş hayatınız garipleşecek mi? Bunları takip edebilecek istenmeyen durumlara kendinizi hazırlayın.

Hazırlanmak için kimin ilişkiye uygun, onların pozisyonları ve ayrılığın sonuçları neler:

Mesai arkadaşınızla çıkmak: Rekabet ilişkinize zarar verebilir. Ayrılıktan sonra rahatsız durumların içinde kalabilirsiniz.

Altınızda çalışan biriyle çıkmak: Kayırdığınıza dair haksız suçlamalar olabilir ve ayrılıktan sonra taciz suçlamalarıyla karşılaşabilirsiniz.

Patronunuzla çıkmak: Taraf tutmayla alakalı haksız suçlamalar olabilir. Ayrıldıktan sonra kovulabilirsiniz.

Başarı için

Unutmayın, ofis içinde aşk yaşamanız yasalara karşı olmasa da çoğu şirketin buna karşı katı kuralları vardır. Peki birlikte olduğunuzu belirleyen nedir? Çoğu şirket elemanlarının arkadaş olmasını ister, peki arkadaşlıkla ilişkinin arasındaki çizgi nerede? Ofisten biriyle çıkmaya başladığınızda kime anlatabilirsiniz? Sır gibi saklamaya çalışmalı mısınız? Ya biri öğrenirse? En başından beri iş arkadaşlarınızla dürüst olsaydınız daha iyi mi olurdu? 

Ofiste başarılı bir ilişki yaşayabilmeniz ve herhangi bir tuzağa düşmemeniz için birkaç öneri

- Eğer ofiste yeniyseniz veya değişik bir durumdaysanız (konferans veya bir şov gibi) ve biri fazla arkadaşça davranıp özel hayatınızla ilgili sorular soruyorsa dikkatli olun.

- İş arkadaşlarınızı “düşük riskli” güven testlerine tabi tutun. Paylaştığınız bir şey başkalarıyla paylaşılmış mı? Özel konuşmalarda paylaştığınız şeyler ekip toplantısında konuşuluyor mu? Yeni arkadaşlığınız karşılıklı ve eşit mi yoksa tek taraflı mı?

- İş yerinde kariyerinizi tehlikeye atmadan dost canlısı olabilirsiniz; arkadaş edinmek için hiçbir aile sırrınızı açıklamak zorunda değilsiniz.

Hiçbir zaman söylememeniz gereken şeyler

- Gazetelerde okumak veya akşam haberlerinde duymak istemeyeceğiniz herşey
- Partnerinizin cinsel yeteneği ve eski ilişkileriniz
- Etik olmayan veya yersiz iş konuları
- Sövüp saymak veya müşteriyi küçümseyen herhangi birşey

Email ile iletişim işyerinde yeni problemler ortaya çıkartıyor. Email yollarken kadın ve erkekler nedense dikkat etmiyorlar. Bu yüzden gönder butonuna basmadan önce emailinizi okuyun ve iş çevresi için uygun olduğundan emin olun.

İşyeri flörtleri

Ofis aşkları eğlenceli ve başarılı olabilir – iş arkadaşı olup yeni evlenenlerin sayısı gittikçe artıyor. İşyerinin onlara karışmasını engellemek için sağlam adımlar atmalılar. Son olarak ilişkiye başlamadan iş arkadaşıyla ayrılırlarsa doğacak sonuçları dikkate almalılar.
#1 - Mart 11 2010, 22:59:05
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.


Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.