Alternatifim Cafe

Rastafarianizm

Discussion started on Diğer Dünya Dinleri

Rastafarianizm Etiyopya'nın son imparatoru olan Haile Selassie (Ras Tafari Makonnen: Veliaht Tafari Makounnen)'yi tanrının dünyadaki yansıması olarak gören dinin ve bu dine bağlı olarak ortaya çıkmış olan inanış ve düşünce biçiminin adıdır. Marcus Garvey de bu dinin peygamberi olarak görülür. Buna karşın, ne Haile Selasiye, ne de Marcus Garvey kendilerini bu dinle ilişkilendirmişlerdir. Bob Marley'nin de mensuplarından biri olduğu bu dinin kurucusu Leonard Howell olarak bilinir.

Mısır kökenli Ra dinlerinin Hıristiyanlık ve Yahudilik ile karışımından oluşan bir dindir. Musa'nın asıl yol gösterdiği kutsal kavimin siyahlar özellikle de Etiyopyalılar olduğunu savunur. Rastafarianizim'de kutsal vadedilmiş topraklara zion (bir anlamda cennet) denilmektedir. Rastafarianistler kendi içlerinde birçok kola ayrıldıklarından değişik inanışlara ve jah kavramına sahip olabilirler.

Bu dinin ilahileri daha sonralarıda Jamaika'da reggae müziğine kaynaklık etmiştir.

Rasta'nın renkleri siyah, kırmızı, sarı ve yeşildir. Kırmızı, yeşil ve sarı renkleri Etiyopya bayrağı, siyah Afrika halkını temsil eder. Her bir rengin kendi anlamı vardır ve bunlar rastafarianlar için çok mühimdir. Siyah Afrika halkını temsil eder. Sarı büt. Yeşil insanların üzerinde yürüdüğü dünyadır. Kırmızı ise siyah halkın dökülen kanıdır.

Çoğu Rastalar eski ahit'in kural koyduğu yiyeceğe uygun yerler. Etin sınırlı türlerini yerler. Kabuklu deniz hayvanı ve domuz eti yemezler. Diğerleri bütün etlerden çekinirler. Nazirite yeminini kabul eden akımlardır. Alkol kullanımını genellikle zararlı olarak görürler ve sigara kullanımınada katiyen yasaktır.Aynı zamanda rastafari dininde vücudun toprağa tek parça girmesi gerektiğine inanılır Robert Nesta Marley(Bob Marley) 11 Mayıs 1981'de -cilt kanserinden- rastaların tek parça ölüme inanmaları nedeniyle ölmüştür.

Rastalar saçlarını taramaz ve kesmezler bu şekilde uzayan saçlar bir süre sonra Dreadlock ismini alan bir saç modeline dönüşür.Rastalar bu şekilde Jah'ın uzun tırnaklarıyla bir gün onları yeryüzünden alıp zion'a götüreceğine inanırlar. günümüzde dreadlock şeklindeki saçlar Trend haline gelmiştir ama cogu rastafari bu saçın stil olarak kullanılmasına karşıdır.
#1 - Mart 09 2010, 23:14:14
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.


Zeitgeist

Çok pisler, aşırı pisler. Bir rivayete göre Bob Marley öldükten sonra saçında envai çeşit pislik, bit vs bulmuşlar. Herifler hiç yıkanmıyor zira. (6)
#2 - Mart 09 2010, 23:17:42

böyle bir dine hangi *** inanılır lan.
#3 - Mart 09 2010, 23:42:00

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.