Alternatifim Cafe

Beyazıt Öztürk

Discussion started on Yerli Sanatçılar


Beyazıt Öztürk (d. 12 Mart 1969, Bolu), Türk şovmen, talk-show programı sunucusu, komedyen, aktör, radyo programcısı. Beyaz olarak tanınır. Aslen Artvin'lidır. Konyalı olduğu da söylenir.

Anadolu Üniversitesi'nde Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik - Heykel Bölümü mezunu olan Beyaz ayrıca lisanslı basketbolcu olmuştur.

Eskişehir'de çeşitli heykel, seramik ve karikatür sergileri açan Öztürk; radyoculuğa Eskişehir'de başladı.Klas FM'de başarılı bir radyoculuk dönemi geçirdikten sonra; Number One TV ve Kanal 6'da televizyon programları sundu. Kanal D ve Star TV'de Beyaz Şov, TRT'de de 5+1 Şans Topu programını sunmasının yanı sıra bir dönem Aileler Yarışıyor, NTV'de Kadir Çöpdemir'le Biri Bana Anlatsın ve Cnn Türk'de Meral Okay ile birlikte Nası Yani adlı programları sundu.

1997'de Nihavend Mucize ile sinemaya da atılan Öztürk; Biz Size Aşık Olduk ve Karım ve Annem gibi televizyon dizilerinde de oynadı. Aktüel Dergisi'nde Kardan Adam'da köşe yazıları da yazan Öztürk; bir albüm de çıkartarak türkücülüğü de denedi.

Biyografi

Üniversite yıllarında heves ettiği radyo programı sunuculuğundan, modern kültürün yeni eğlence stillerinden biri haline gelen stand-up'çılığa ve oradan televizyon ekranlarına sıçrayan ilginç bir kariyere sahip olan Öztürk; ironik bir biçimde "r" harfini telaffuz edememesine rağmen program sunuculuğu yapmış ve beklenilenin aksine oldukça büyük ilgi görmüştür. Eğlence ve komedi unsurlarına ağırlıklı olarak yer verdiği talk-show'unu yıllardır sürdürmekte ve popüler kültürün bir parçası olmasına rağmen, değişmeyen çizgisiyle Türk halkından büyük beğeni toplamaktadır. Sahne ve televizyon hayatının başlangıcından beri "Beyaz" takma adını kullanmaktadır.

Beyazıt Öztürk, 12 Mart 1969 yılında Bolu'da, memur bir ailenin ikinci oğlu olarak dünyaya geldi. Babasının polis olması nedeniyle, ilk ve orta öğrenimini Anadolu'nun farklı illerinde tamamladı. O zamanlar iki aşamalı olarak yapılan üniversite giriş sınavının ilk aşamasını geçip ikincisini kazanamayınca, resim yeteneğini değerlendirebileceği düşüncesiyle güzel sanatlara yöneldi. Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi'nin Seramik-Heykel bölümünü kazandı. Aynı zamanda lisanlı basketbolcu olan Öztürk, üniversite eğitimini sürdürürken, bir yandan da radyo programcılığıyla ilgilenmeye başladı. Özel televizyon kanallarının ve radyoların sayısının hızla arttığı bir dönemde, ev arkadaşıyla birlikte Eskişehir radyolarında çalışmaya başladı. Ancak "r" harfini telaffuz edememesi nedeniyle, sunuculuk isteği reddedildi ve sadece program hazırlamakla yetindi. Yine de kuralları aşarak sesini dinleyicilere ulaştıran Öztürk, farklı ve esprili tarzıyla beğeni topladı. Sonrasında, ev arkadaşının kurduğu "Genç Radyo"da program sunmaya devam etti ve arkadaşlarıyla birlikte, siyasi içerikli bir mizah dergisi olan "Gına"yı çıkarmaya başladı. "Beyaz" takma adını ilk defa bu dergi için çizdiği karikatürlerin altında kullandı. Eskişehir'de geçirdiği bu dönemde, iki heykel, iki seramik, bir karikatür sergisi açan Öztürk, son olarak da bir karma seramik sergisine katıldı.

Ömer Karacan'ın kurduğu Radyo Klas'tan gelen teklif üzerine, amatör radyocunun yolu İstanbul Kanatlarımın Altında'ya düştü. Burada, "Gece Tavuğu" adlı bir programıyla profesyonel yayıncılığa başladı ve geniş bir dinleyici kitlesi oluşturdu. Yine Karacan tarafından, 1995'te kurulan Number One TV'ye geçen Öztürk'ün yıldızı burada parladı. Webcam aracılığıyla stüdyodan, "Beyaz" adıyla canlı yayın yapmaya başladı. Programında yüzünün görünmediği, karanlık bir silüetten izleyiciye seslendi ve büyük ilgi gördü. 90'lı yılların ortalarında, kariyerinde radyoculukla başlayan bu süreç, televizyon programları ve stand-up şovlarıyla devam etti.

Number One TV'de geçirdiği uzunca bir zamandan sonra, başka bir televizyon programı için Kanal 6'ya geçti. Ancak, Beyazıt Öztürk'ün adının ülke çapında bilinir hale gelmesinin nedeni olan asıl program, -günümüzde de halen yayınlanmakta olan- "Beyaz Show"dur. Bir "talk-show" niteliğinde olan programın ilk konukları, Hande Ataizi ve Yılmaz Erdoğan'dı. Beyaz Show, komedi ve eğlence unsurlarını da içermesiyle Türk halkı tarafından büyük beğeniyle karşılandı. İlk olarak Kanal D'de yayınlandıktan sonra Star TV'de ekranlara gelmeye başladı. Televizyon çalışmalarının yanı sıra 1999 yılında, "Gemilerde Talim Var" adlı bir de türkü albümü çıkardı. Öztürk, birçok televizyon kanalında farklı programlar da sundu. TRT'de 5+1 Şans Topu ve Kanal D'de "Aileler Yarışıyor" adlı yarışma programının sunuculuğunu yaptı. Bu arada ilk göz ağrısı olan radyoculuktan vazgeçmeyerek, Best FM ve Radyo D'de program yapmaya devam etti.

1997 yılında, yapımcılığını Atıf Yılmaz'ın üstlendiği, Haluk Bilginer ve Türkan Şoray'ın başrolünü paylaştığı "Nihavend Mucize" adlı filmde oynayarak, sinema sektöründe de yer almaya başladı. 2002'de Kanal D'de yayınlanan "Biz Size Aşık Olduk" adlı dizide Cem rolüyle ve 2004'te yine aynı kanalın "Karım ve Annem" dizisinde Levent rolüyle ekranlarda karşımıza çıktı. Birçok reklam ve müzik klibinde oynamasının yanında, Aktüel dergisinde, "Kardan Adam" adını verdiği bir köşe için makaleler yazmaya başladı.

2005 yılında, "O Şimdi Mahkum" adlı filmdeki rolünün ardından, yine aynı yıl, Haluk Bilginer'le birlikte "Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?" filminde, tam anlamıyla oyunculuk yeteneğini sergileme fırsatı buldu. Bu filmdeki performansıyla, Sadri Alışık adına düzenlenen sinema ödüllerinde, "En İyi Erkek Oyuncu" dalında ödüle layık görüldü. 2006 yılında Öztürk, NTV'de, Kadir Çöpdemir ile birlikte "Biri Bana Anlatsın" adlı sohbet programını hazırlayıp sunmaya başladı.

2006 yılında bir anjiyo ameliyatı geçiren Beyazıt Öztürk, 13. yılını dolduran "Beyaz Show" programını halen sunmaya devam ediyor. Şov programının bünyesinde, youtube muadili bir yapım olan, "pikniktube" adlı bir internet sitesini de yürütüyor.

Radyo ve televizyon deneyimi

    * Vodafone Beyaz Show 9 Ekim 2009-
    * PANDA Beyaz Show 22 Mayıs 2009---12 Haziran 2009
    * Nestle Beyaz Show 27 Şubat 2009---15 Mayıs 2009
    * Karaca Beyaz Show 01 Ocak 2009---21 şubat 2009
    * LG Beyaz Show 3 Ekim 2008---31 Aralık 2008
    * Ağaoğlu Beyaz Show 07 Eylül 2007---20 Haziran 2008
    * Aytaç Beyaz Show 06 Ekim 2006---27 Nisan 2007
    * Rodi Beyaz Show 07 Mart 2003---04 Haziran 2004
    * Eti (star tv) Yirmi Bir 16 Ağustos 2000---29 Mayıs 2002
    * Banvit Beyaz Show 1998-1999
    * Wendys Beyaz Show 1997-1998
    * Rifle Beyaz Show 1996-1997

Beyaz Show Hariç Yaptığı Programlar

    * Star Tv Ucunda 1 Milyon Var 4 Eylül 2009---27 eylül 2009 FİNAL YAPTI En Kisa Sovu
    * CNN Türk Nası Yani 2007-2009
    * NTV Biri Bana Anlatsın 2005-2007
    * Show TV Pişti 2006
    * Star TV Aileler Yarışıyor
    * Number One TV
    * Kanal 6
    * Best FM Bilinmiyor

Filmografi

    * Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü (2006) .... Hacivat
    * Baska yerde yok (1 Bölüm, 2006)
    * O simdi mahkum (2005) .... Beyaz
    * Karim ve annem (2004) (dizi).... Levent
    * Sir Cocuklari (2002)
    * Biz size asik olduk (2002) (dizi) .... Cem
    * Dansöz (2001)
    * Nihavend mucize (1997)

Ödülleri

    * Boğaziçi Üniversitesi 98
    * İstanbul Üniversitesi 98
    * Ankara Üniversitesi 98
    * Altın Kelebek 98
    * Pertevniyal Lisesi
    * Castrol 98
    * Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği
    * Marmara Üniversitesi 99
    * Nokta Dergisi 99
    * İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi
    * İstanbul Üniversitesi Bilişim Klübü
    * Ankara Polis Akademisi(Yılın Enleri Ödülleri)
    * En iyi Talk Show
    * 99 Zirvedekiler
#1 - Mart 09 2010, 22:55:39
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.


Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.