Alternatifim Cafe

Okan Bayülgen

Discussion started on Yerli Sanatçılar

Yeni!

Okan Kaan Bayülgen. 23 Mart 1964, İstanbul Cihangir doğumlu, Türk şovmen, sunucu, sinema ve tiyatro oyuncusu, tiyatro ve klip yönetmeni, yapımcı, seslendirme ve fotoğraf sanatçısı. Aynı zamanda,ittihatçılardan eski Osmanlı-Antalya mebusu ve Kuran-ı Kerim'i Mustafa Kemal Atatürk'ün bizzat vermiş olduğu emirle Türkçe'ye çeviren Elmalılı Hamdi Yazır,sanatçının dedesidir (annesinin babası).

Biyografi

Asıl adı Kaan Okan Görgün'dür. Hukuk ve gazetecilik eğitimi almış bir baba ile ressam bir annenin oğlu olan Okan Bayülgen, eğitimine İstanbul Göztepe'teki Taş Mektep isimli yatılı okulda başladı. 1970'te Bülent Bey ile Ayla Hanım boşanır. Bayülgen, 6 yaşındayken yatılı okula verilir. Şişli 19 Mayıs İlkokulu’ndan mezun olup Galatasaray Lisesi‘nde öğrenimine devam etti. Okuldaki öğrenci kulüplerinden müzik, edebiyat, folklor gibi kollarla ilgilenmiştir. Okula gitmeme durumu sorun olmaya başladığında annesi Ayla Hanım onu Bodrum’a, yanına çağırır ve Galatasaray Lisesi’ndeki 6 yılından sonra Bodrum Lisesi ve ardından Şişli Lisesi’nden mezun olarak 1984 yılında lise eğitimini tamamlar.

Fotoğraf eğitimi almak için Fransa’ya giden Bayülgen, Tours Üniversitesi Hukuk ve Ekonomik Bilimler Fakültesi‘nde hukuk okumaya başlar. Ardından fikir değiştirerek aynı üniversitenin ekonomi bölümüne geçer. Bir yıl okuduktan sonra ekonomi eğitimini de yarıda bırakarak Türkiye’ye döner ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bölümü sınavlarında başarı göstererek buradaki eğitimine başlar. 1989 yılında mezun olarak aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Fakültesi‘nde master yapmıştır.

Devlet Tiyatroları‘ndaki en genç yönetmen olarak 1989-1994 yılları arasında çeşitli oyunlar yönetmiş, bazı oyunlarda oynamıştır. (Türkiyenin en genç tiyatro yönetmeni ünvanı bulunmaktadır.)

1991′de Kent FM‘deki Son Saatler adlı bir programla radyoculuğa başlamıştır. Bu sıralarda “Genç Indiana Jones” dizisinin Türkiye’de çekilen bölümünde rol alır. 1993 yılı sonunda Trabzon Devlet Tiyatrosu’na tayini çıkar ve Trabzon’a gider. Rejisi kendisine verilen bir oyun yönetim tarafından kaldırılınca 1994 yılında Devlet Tiyatrosu’ndan istifa ederek şansını radyo ve televizyon alanında denemeye karar verir. Radyolarda haber spikerliği ve programcılık yapmaya başlar. Televizyon işleri yapmaya başladıktan sonra da çeşitli radyolarda çalışır. 1995′te Radyo Contact‘ta iken, 1997′de Kiss FM‘de Okan Bayülgen On Air programını sunmuştur. Özellikle 1998 ve 1999 yılında Radyo D’de 18:00-20:00 saatleri arası yayınlanan “Hayat Bilgisi” programı ile dikkatleri çekmiştir. En son 2001 yılında Radio Contact’ta, Yol programını yapmıştır.

Televizyon hayatına Satel TV‘de klipler sunarak başlayan Bayülgen, atv ekranlarında gece yarısında yayına başlayan “Gece Kuşu” adlı farklı programı ile adını duyurdu. Gece Kuşu’nun ardından late night show tarzını 100 gece boyunca “Televizyon Çocuğu” ile devam ettirdi…

Gecenin bir saatinde sessiz sedasız yayına başladığında amaçladığı şey, izleyici ve sunucu arasındaki yapmacık samimiyetle örülü ilişkiyi yok etmekti. Agresif tavırları ve ilk “uçurmaları” başlarda kamuoyunun sesini kısma yönünde hayli totaliter bir tavır olarak görülse de, asıl eylem bu düzeni kuranlara karşıydı..

Program ekibi olarak ATV ile yollarını ayırdıktan sonra iki yıl kadar ekranlardan uzak kalan Bayülgen, televizyon için uzun sayılabilecek bu aradan sonra Kanal D’deki “Zaga” ile geri dönmüştür. Sürekli değişen ekipler, skeçler, jenerikler, dekor, orkestra ve farklı program anlayışı, canlı telefon bağlantıları, içinde barındırdığı beklenmedik tuhaflıkları ve Medya Arkası ile kısa bir dönemin haricinde Cumartesi geceleri yayınlanan Zaga, Türk televizyon hayatındaki uzun soluklu ve yeni bir anlayışın ürünü özgün bir program olarak kendine kemik bir izleyici kitlesi oluşturmuştur.

Televizyon açısından uzun kabul edilebilecek yıllar, çeşitli eğitim ve yardım kampanyaları için ulusal haber kanalı NTV‘de özel yayınlar yapan Okan Bayülgen, yine bu kanalda takip eden yıllar boyunca yılbaşı gecesi özel canlı yayınları sunmuştur. En son 2008′e yılbaşı girişinde, Müjde Ar ile bir program yapmıştır.

2004′te izleyicilerin de stüdyo konuğu olarak katılabildiği Herkes Bunu Konuşuyor ile Perşembe geceleri ekrana çıktı. Akademi, bilim, müzik, popüler kültür, medya dünyasından ve çeşitli sanat dallarından çok yönlü konuklarla beraber, seçilen bir konunun bir masa etrafında konuşulması üzerine kurulu bu programları diğerlerinden farklı olarak komedi ağırlıklı eğlence programı formatında değildi.

Aynı şekilde 2006 yılında CNN Türk‘te Saba Tümer ile birlikte Haber Makinası adında gündemdeki haberlerin ekrana getirilip bu haberler veya olaylar hakkında konukların ağırlandığı bir program ile; 2007 yılında NTV’de ‘Bu Sizi İlgilendiriyor ‘ adlı siyasi ağırlıklı başarılı bir program yapmıştır. 2008'de de haftanın 4 günü canlı olarak yayınlanan, konuklarla halkın gündemi ve normal gündemin birlikte konuşulup, izleyicilerin de mail ve telefon yoluyla fikir ve sorularını belirtebildiği Okan Bayülgen Sade Vatandaş programına başlamıştır.

2005 yayın döneminde ‘Televizyon Makinası‘ ile izleyiciyle buluştuğunda; her zaman kendisi kadar ekibini de ön plana çıkaran Bayülgen bu sefer Hakkı Devrim ile beraberdir. Bir masa etrafındaki konuk yağmuru, eğlence dünyasından edebiyat ve sanat dünyasına, bir dizi alandaki bilimum konuk, konu ve daha ciddi bir format ile ekrana çıkmıştır. Daha sonra Makina olarak adını kısalttığı programda, piyesler ve estetik unsurlar daha ön plana geçmiş ve yayının süresini giderek daha uzun tutmayı tercih etmiştir.

2007 yazında Makina‘yı sona erdirip, ekranlara bir sezon ara vermiştir. Bu dönem içerisinde fotoğraf etkinliklerine ağırlık vermiştir.

Ekim 2008′de Disko Kralı ile tekrar kaldığı yerden devam etmektedir. 2009-2010 sezonunda ise cumartesi gecesi yaptığı programına ek olarak pazar ve pazartesi geceleri farklı konuların işlendiği Medya Kralı ve Muhabbet Kralı nı da eklemiştir.

Programlarında, zaman zaman arayan izleyicinin yüzüne telefon kapattıktan sonra onları kendi deyimiyle “uçurduğu” ya da “zagaladığı” ; ve magazin haberleri ile kendisinin saçma bulduğu programları ve sunucuları eleştirdiği gözlenmiştir. Popüler kültürün tam ortasında, ama bir o kadar da dışında olduğunu söyler. Düzene karşı olan muhalif tavrını bu üslupla yönlendirmiş ve belirtmiştir.

Çok genç yaşta evlenen Okan Bayülgen, kısa süren bu ilişkisinden sonra iki kez daha nikah masasına oturmuştur. Üçüncü evliliğini Çocuklar Duymasın adlı tv serisinde de oynamış olan Zeyno Gönenç ile yapan Bayülgen’in, şimdilerde ise Şirin Ediger'le mutlu bir evliliği ve İstanbul adında kızı vardır. Bayülgen'in babasının ikinci evliliğinden olan Ozan ve Okşan adlı iki kardeşi vardır.

Filmografi

           Her Şeyin Bittiği Yerden : 17 Ağustos 1999 depremini anlatan filmin çekimlerine 2008'in Ağustos ayında başlanmıştı, filmin akıbeti bilinmiyor.
2010    Garfield 3 Boyutlu Süper Kahraman
2009    Kanalizasyon
2008    Garfield Komedi Festivali
2007    Donkey Xote (Don Kişot)
2007    Çirkin Ördek Yavrusu ile Farecik
2007    Shrek 3
2007    Romantik    Ömer    
2006    Shark Bait (Cesur Balık)
2006    The Pink Panther
2006    Sınav
2005    Robots (Robotlar)
2004    Garfield: The Movie
2004    Shrek 2
2002    Gülüm
2002    Ice Age (Buz Devri)
2002    Sır Çocukları    
2001    Shrek
2001    Komser Şekspir
2001    Hemşo
2000    Oyunbozan
1998    Mulan
1997    Ağır Roman
1996    İstanbul Kanatlarımın Altında    
#1 - Mart 09 2010, 22:50:32
« Son Düzenleme: Mart 09 2010, 22:52:32 Gönderen: Mercey »
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.


Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.