Alternatifim Cafe

'Her işi yapan' cep telefonları geliyor

Discussion started on Cep Telefonları

Almanya'nın Hannover kentinde düzenlenen CeBIT Fuarında, uzaktan kapı açabilen, su kaçağını ya da kalp rahatsızlığını haber veren cep telefonları tanıtılıyor.

Dünyanın en büyük bilgi teknolojisi ve iletişim fuarlarından biri olan, teknolojinin son ürünlerinin tanıtıldığı fuarda çok hafif, çabuk iletişim sağlayan ve az enerji tüketen yeni cep telefonları dikkati çekiyor.

Fuarın sözcüsü Hartwig von Sass, fuarda tanıtılan cep telefonlarının artık telefon işlevi dışında başka değişik işlevler görebildiğini ve artık hayat bile kurtarabileceğini söyledi.

Geliştirilen çok işlevli cep telefonlarının arasında, bir Alman tıp okulunun geliştirdiği sistem de yer alıyor. Almanların geliştirdiği sisteme göre, bir kalp hastasının kalp atışları bozulunca, bozuk kalp atışları kalp pili tarafından cep telefonuna aktarılıyor ve cep telefonu hareket geçerek yardım çağırıyor.

Başka bir sisteme göre de bir evde örneğin parkenin altında meydana gelen bir su kaçağı smartphone'a haber veriyor, smartphone da su tesisatçısını veya evin sahibini arıyor.

Lexware Labs'ın geliştirdiği sistem sayesinde ise sahibinin yatarken yatağının üzerine koyduğu smartphone'u, bu kişinin biyolojik ritmini kontrol ediyor. Ritm bozulduğu anda cihaz, kişiyi uyandırıyor.

Uzmanlar, bir gün cep telefonu sayesinde elektronik pasaportların okunabileceğini ve bugün yapılamayan birçok banka işleminin yapılabileceğini ifade etti.
#1 - Mart 05 2010, 21:35:41
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.


Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.