Alternatifim Cafe

Şimdiye dek yapılmış en iyi Batman oyunu: Arkham Asylum

Discussion started on Oyun Genel

Eğer çizgi romanları okumadıysanız, "Arkham Asylum"a aşina olmayabilirsiniz. Arkham tımarhanesi, Gotham'ın Alkatraz'ı gibi bir şey; Batman'in tüm düşmanlarının uğrak yeri. Ayrıca, şimdiye kadar yapılmış en iyi Batman oyununa ismini veren kuruluş."Arkham Asylum", şimdiye kadar izlediğimiz en iyi açılış sekanslarından biriyle başlıyor. Joker, Batman tarafından yakalanıyor ve Arkham tımarhanesine gönderiliyor. Ancak ters giden bir şeyler var; Batman bile "bu kadar kolay olmamalıydı" diyor. Kısa sürede anlıyoruz ki Joker'in yakalanması, tımarhanede isyan çıkarmak için hazırladığı bir numaradan ibaret. Joker, tımarhanedeki tüm hastaları serbest bırakıyor ve onları toparlamak da, third person olarak yönettiğiniz onur konuğu Batman'e kalıyor.

"Arkham Asylum" sadece bir aksiyon oyunu değil. Üzerine Batman makyajı atılmış bir "Assassin's Creed" gibi düşünebilirsiniz. Oyunun büyük kısmında bir hayalet kadar sessiz olmanız gerekiyor. Yükseklerden baş aşağı asılı kalmalı, durum değerlendirmesi yapmalısınız. Batman kostümü giydiğinde yapmak isteyeceğiniz her şey paketin içinde; çözülmesi gereken bulmacalar ve ustaca kullanılması gereken zamazingolar... Batmobil aksiyonu olmaması çok yazık.

Açılış videosundan saniyeler sonrasında aksiyon başlıyor. Joker'in adamlarının ilk saldırıları, temel dövüş hareketleri ile geçiştirilebiliyor. Uğraşmanız gerekenler, genellikle Joker'in adamları olacak. Finaldeki bayağı gereksiz boss bölümünü düşünürsek, bu büyük bir problem de değil.

Oynanış, herhangi bir dövüş oyunundaki tuş kombinasyonlarını öğrenip doğru saldırıları yapmaktan çok, saldırının zamanlaması ve ritmi üzerine. Uzun kombolar yaparak da başarıya ulaşılabiliyor. "Arkham Asylum" bir "Metal Gear" gibi düşünülebilir; gümbürtülü ve sinsi bitirmek, oyuncuya kalan bir alternatif ama oyun, sinsi bitirmek için yapılmış.

"Bir oda dolusu kabadayıyı, kimsenin ruhu duymadan teker teker indirmek" konsepti, "Arkham Asylum"un asıl numarasıysa da, tek bir kabadayıyı indirmek için sinsilik yapmak, yani zorunluluktan değil, keyfen planlar yapmak, oyunun en keyifli tarafı. Patlayıcı jeller ile dikkat dağıtıp sonik batarang'lar ile kabadayıları tek tek haklamak gibi stratejiler keşfedildikçe, Arkham daha da keyifli hale geliyor.

"Unreal 3" grafik motoru ile beslenen "Arkham Asylum", gerçekten çok şık görünüyor. Neredeyse bir Batman simülasyonu olduğu için, Yarasa Adam'ın kostümünün çirkin olmasını görmezden gelebiliyoruz. Joker, Harley Quinn gibi ana karakterler dışında, dudak senkronlarının başarısız olmasından da şikayet edilebilir. Joker'i seslendiren Mark Hamill (Luke Skywalker!), belki de "The Dark Night"tan sonraki en iyi Joker yorumunu yapıyor. Şimdiye kadarki tüm Batman oyunları için günah çıkarttığından dolayı, "Arkham Asylum"u şiddetle tavsiye ediyoruz.
#1 - Mart 02 2010, 12:50:17
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.


Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.