Alternatifim Cafe

Top 10: En şık giyinen erkekler

Discussion started on Bay

No.10 - Marcello MastroianniBu liste onsuz eksik olurdu. Adını sona sakladık çünkü finali böyle bir isimle yapmak gerekirdi. Buraya kadar okuduğunuz isimlerin şıklığı tarzlarıyla ilgiliydi, Marcello Mastroianni'yi diğerlerinden ayıran; bakışıyla, gülüşüyle, oturuşuyla bile şık olmasıydı. Yani eğer bu listeden bir ders alacaksak; ilk önce onun gibi davranmayı bilmek, sonra diğer isimlerin tarzlarından parça parça etkilenmek gerekiyor.


No.9 - Bjorn BorgSpor sahalarının gördüğü ilk süperstar. 2000'li yılların başında David Beckham'a gösterilen ilgiyi düşünün, aynı etkiyi 30 yıl önce yaratmış bir adam Bjorn Borg. Kariyeri boyunca 11 grand-slam turnuvası kazandı. Onu ikon yapan; sportif başarıları kadar, tenis kortları dışındaki şıklığıydı. Kariyerini noktaladıktan sonra, kendi adıyla bir giyim markası yarattı.


No.8 - Mustafa Kemal AtatürkÇağının en önemli askeri, devlet adamı, entelektüeli... Ve tüm bunların yanında, belki de en şık adamı. Hayatı cephelerde geçmiş bir insan için, akıl almayacak derecede güzel giyinirdi. Tarzı hâlâ çok önemli modacılar tarafından örnek gösteriliyor. O, özgüvenli bir erkeğin, daima şık olacağının en önemli kanıtı.


No.7 - Tom FordDönemimizin en önemli modacılarından biri. Sadece tasarladıklarıyla değil, bizzat giydikleriyle de erkek dünyasına örnek oluyor. Tarz sahibi bir erkeğin yapması gerekenleri de şöyle özetliyor; kendine güvenli olmak, ceket giyiyorsa düğmesini mutlaka iliklemek, başkaları için değil kendi için giyinmek, gardıropta en az üç takım elbise bulundurmak ve her şeyden önemlisi; mutlu görünmek...


No.6 - Jude LawBelki de modern erkeğin en gerçekçi temsilcilerinden. Jean, blazer ceket, beyaz tişört ve fular, vazgeçilmez aksesuvarları. Tarzını anlamak için yapabileceğiniz en kolay şey, 'Alfie' filmini izlemek.


No.5 - Humphrey BogartAdı anıldığında aklımıza gelen ilk şey 'Casablanca' filmi. Fakat Bogart, bundan çok daha fazlasını hak ediyor. O, basit ama etkili giyinmenin şifrelerini veren ilk modern çağ aktörüydü. Şıklıkta basitliği ön planda tutan bir anlayışı vardı ve bunu tamamlayan en önemli aksesuvarı, trençkotuydu.


No.4 - Steve McQueenTam bir Amerikan rüyasıydı; yakışıklıydı, zengindi ve hızlı araç kullanmaktan hoşlanıyordu. Ama onu idol yapan, kitleleri etkileyen stiliydi. Buz mavisi jean'i, beyaz tişörtü ve deri ceketi, onu döneminin en çok taklit edilen stil ikonlarından yapmıştı. Daha çok günlük kıyafetleri tercih etti ama Rolex en sofistike koleksiyonuna onun adını vermişti.


No.3 - Sean Connery80 yaşında ve hâlâ kadınların en çok etkilendiği erkeklerden biri olmaya devam ediyor. Peki, bunu sadece James Bond olduğu için mi yapıyor? Ya da kendisini sevimli gösteren o İskoç aksanı sayesinde mi? Şüphesiz bunların da payı var ama aslan payı, o taviz vermediği şıklığında.


No.2 - Johnny DeppOnu şık yapan en önemli özelliği, doğal olması. Sık sık tarzını değiştirse de, doğallığından ödün vermiyor. Bazen 20'li yılların beyefendisi olarak çıkıyor karşımıza bazen de 80'lerin asi rock'çısı. Ama her halükarda, kendisine ikinci defa baktırmayı başarıyor.


No.1 - Gianni AgnelliFiat'ın patronu olarak bir dönem İtalya ekonomisinin yüzde 5'lik bölümünü kontrol ediyordu. Hayatı, büyük yatırımlar yapmakla geçti. Ama onu farklı kılan, ticari başarıları kadar, döneminin en iyi giyinen adamlarından biri olmasıydı. Klasik çizgileri tercih etmesinin yanında, kendine özgü aksesuvar kullanımı da vardı. Bunlardan en bilinen ikisi; saatini gömleğinin üstüne takması ve en şık takım elbisesinin altına, avcı botlarını giymesiydi. Vurgulamak istediği; erkek şıklığında en önemli belirleyicinin, bizzat kıyafeti giyen kişi olduğuydu.
#1 - Şubat 25 2010, 19:26:40
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.


Bu listeyi yapanın zevkine limon sıkayım.
#2 - Nisan 03 2010, 19:07:48
''  Kaybedecek neyin var,ihtimalinden başka...

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.