Alternatifim Cafe

YÖK'ten serbest dolaşım

Discussion started on Eğitim

YÖK, önlisans ve lisans programları arasında yatay geçişe imkan tanıyan düzenlemeyi hazırladı. Buna göre öğrenci ücret farkını ödeyerek 1. öğretimden 2. öğretime geçebilecek. Sınıfta ilk 10'a giren 2. öğretim öğrencisi de 1. öğretimde okuyabilecek.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerde yatay geçişlere esneklik sağlayan yönetmelik taslağını hazırladı. YÖK'ün hazırladığı örgün öğretim programlarından 2. öğretim ile ön lisans ve lisans programları arasında yatay geçişlerde esneklik sağlayan yönetmeliğine göre, farklı yükseköğretim kurumlarının programları veya aynı yükseköğretim kurumu içindeki programlar arasında, önceden ilan edilen sayı ve geçiş şartları çerçevesinde geçiş yapılabilecek.

ÜCRETLİ TARİFEDEN

Yükseköğretim kurumlarında 1. öğretimden, diğer 1. öğretim ile 2. öğretim programlarına yatay geçiş yapılabilecek. Ancak, 2. öğretim programına geçiş yapan öğrencilerin 2. öğretim ücretini ödemesi gerekecek. 2. öğretimden ise sadece diğer 2. öğretim programlarına yatay geçiş yapılabilecek.

İLK 10'A GİREN YAŞADI

2. öğretim programlarından bulunduğu sınıfın ilk yüzde 10'una girerek bir üst sınıfa geçen öğrenciler, 1. öğretim programlarına yatay geçiş hakkı elde edebilecek. Açık veya uzaktan öğretimden, sadece açık veya uzaktan öğretim programları ile 1. veya 2. öğretimlerden bu programlara da yatay geçiş olabilecek. Yatay geçişler, 4 yıllık okullar için 2 ve 3. sınıfları, 5 yıllık okullarda 2, 3 ve 4. sınıfları, 6 yıllık okullarda da 2, 3, 4 ve 5. sınıfları kapsıyor.

KAYIT DONDURANA DA İMKAN

Kayıt donduran öğrenciler de yatay geçiş başvurusunda bulunabilecek. Programlar arasında geçiş başvuruları, sadece ilan edilen süre içinde, komisyonlar tarafından ilgili kontenjanlara göre yapılacak. Başvurular, adayların genel not ortalamasına göre sıralanarak değerlendirilecek.

TSK VE POLİS AKADEMİLERİ

Kurum içi programlar arasında da üniversiteye bağlı fakülte, yüksek okul ve meslek yüksek okulunun kendi bünyesindeki programlara da yatay geçiş olabilecek. Yönetmelik taslağı ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Polis Akademisi ve bağlı yüksek- öğretim kurumlarının önlisans ve lisans düzeyindeki öğrencileri diğer üniversitelere geçiş yapabilecek. Başarısızlık veya kendi isteği dışında başka bir gerekçeyle ilişiği kesilenler ise, 3 yıl içinde diğer üniversitelere yatay geçiş için başvurabilecek.

Bilkent için karar günü

YÖK Genel Kurulu, bugün Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında toplanıyor. Kurulun gündeminde Ali Doğramacı'dan boşalan Bilkent Üniversitesi'ne rektör atanması ve vakıf üniversitelerinin sunumu yer alacak. YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan, 4 Mart'taki Genel Kurul'da, katsayıyla ilgili bir komisyon oluşturacaklarını, kararın ise 18 Mart'ta açıklanacağını söylemişti. Toplantıda Rektör Ali Doğramacı'nın istifasının ardından Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti'nin önerdiği isim olan Prof. Dr. Abdullah Atalar'ın rektörlüğünün onaylaması bekleniyor.
#1 - Mart 05 2010, 21:23:34
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.