Alternatifim Cafe

Ölümsüz yaşam Bu Canlıda mı??

Discussion started on Bilim ve Kültür

İnsanlığın en büyük düşlerinden biri olan ölümsüzlük, Karayip kıyılarında yaşayan bir denizanası sayesinde gerçeğe dönüşebilir.
Deniz biyologu Dr. Maria Miglietta, bu ölümsüz türün dünya denizlerine yayılabileceğini ve diğer canlı türlerini tehdit edebileceğini belirtiyor.  


'Turritopsis nutricula' adı verilen ve çapı sadece 4-5 milimetre boyunda teknik olarak ”hydrozoan“ olarak adlandırılan bir canlı, ömrünün sonuna geldiğinde ya da yaşamını sürdürebilecek uygun koşulları bulamadığında, denizanasına dönüşmeden önceki evreleri olan ’polip’e geri dönüyor, bir süre sonra da tekrar denizanası oluyor.

Bilim adamları tropikal sularda yaşayan ’Turritopsis nutricula’nın okyanuslara, gemilerin limanlara girmeden önce attıkları safra sularıyla yayıldığını düşünüyor. Uzmanlar ’Turritopsis nutricula’nın hücre yapısında görülen bu değişimi çözebilirse insanoğlu da ölümsüzlüğün de kapısını aralayabilecek.

Sessiz istila...

Ölümsüz olduğu kanıtlanan ’Turritopsis nutricula’nın üremesinin ve çoğalmasının çok hızlı olacağını belirten deniz biyologu Dr. Maria Miglietta, bu türün dünya denizlerine yayılabileceğini ve ve diğer canlı türlerini tehdit edebileceğini ifade ederek, "Sessiz bir istilaya tanık olacağız" dedi.
#1 - Şubat 01 2010, 20:09:24

Manevi olarak imkansız görünen bir şeydir ölümsüzlük. Her canlı ölümü tadacak ve tadmalıda. Bulunsa dahi Türkiye ye gelmesine karşıyım. Malum Allaha emanet yaşanıyor bu memlekette keza ölümsüz bir minibüs şoförünü düşenemiyorum.
#2 - Şubat 01 2010, 20:17:40

''Ölüm Allah'ın emri ama ..ölümsüzlük de insanoğlu'nun yaratıldığı günden bu yana en büyük rüyası'':):)

ek yazılar..

Deniz canlıları araştırma uzmanları tropikal sularda yaşayan bir denizanası türünün kendi kendini yenileyebildiği ve bu özelliğiyle ölümsüz olduğunu ortaya çıkardı. Denizanası türlerinden Turritoptis Nutricula'ya hücrelerini kendi kendine yenileyebiliyor. Bu gençleşme işlemi sırasında cinsel ilişkiye girmek de canlının hücrelerinin yenilenmesine yardımcı oluyor. Karayip açıklarında bulunarak incelenen ancak dünyadaki tüm tropikal sularda bulunduğu söylenen denizanası türü üzerinde incelemelere başlayan uzmanlar ölümsüzlüğün sırrını araştırıyor.

SADECE ÖLDÜRÜLÜNCE ÖLÜYORLAR

Genetik uzmanları bu türün kendi kendini nasıl yenileyebildiğini masaya yatırarak uzun dönemde insanın bu yapıya bürünmesinin yollarını arayacak. 5 mm. çapındaki bu denizanası türü ancak başka bir deniz canlısı tarafından yenildiği veya öldürüldüğü zaman yok oluyor. Yani Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi'ne de taşıdğı Batının ünlü masal kahramanları Elf'ler gibi sadece "öldürülünce" ölüyorlar...

YUMURTA VE SPERM
Panama'da bulunan Smitsonian Tropikal Araştırmalar Enstitüsü'nden Dr. Maria Miglietta, "Bu olayın bir başka yönü ise ölmeyen bu canlıların sürekli olarak çoğalmasıyla nasıl bir problemle karşılaşılacağı" diyor. Uzmanlar ölümsüz denizanasının sayısını ise henüz bilmiyor. Denizanalarının çoğalmaları yumurta ve sperm yoluyla oluyor.

EŞSİZ DE ÜREYEBİLİYOR
Eşsiz olarak da üreyebilen deniz anaları gövde kısımlarında bulunan bezlerdeki üreme hücrelerini suya döker ve yumurta suda dölleniyor. Döllenme sonucunda yumurta, önce larva sonra polip evrelerinden geçer. Yumurtadan çıkan larvalar polip olarak gelişim geçirdikten sonra bir denizanası haline gelebiliyor. Bazen de polip olarak yaşamını sürdürüyor.

(Sabah)


#3 - Şubat 01 2010, 20:23:00

Manevi olarak imkansız görünen bir şeydir ölümsüzlük. Her canlı ölümü tadacak ve tadmalıda. Bulunsa dahi Türkiye ye gelmesine karşıyım. Malum Allaha emanet yaşanıyor bu memlekette keza ölümsüz bir minibüs şoförünü düşenemiyorum.

Hiç birimiz Clair değiliz nasıl olsa 10. kattan atlayınca yenilenmiyoruz.

değil mi ey müslümanlar.
#4 - Şubat 01 2010, 20:28:45

Ölmemeyi geç eşsiz üremeyi istemiyorum bende o vakit!!
#5 - Mart 05 2010, 15:30:58
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.