Alternatifim Cafe

Türk cep telefonu ''Anadolu''

Discussion started on Cep Telefonları

Türk iştiraki Anatolia Telekom A.Ş, Çinli bir mobil telefon şirketi işbirliğinde Erzincan'da ''Anadolu'' adlı yerli cep telefonu üretecek.Anatolia Telekom A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Kuzu, yerli cep telefonu üretme fikrinin 1,5 yıl önce MOBİSAD Başkanı Murat Dursun ile bir görüşme sırasında oluştuğunu ifade etti. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da bu fikre sıcak baktığını aktaran Kuzu, cep telefonunun yanı sıra internet erişim data kartları ve çoklu modem üretimi de yapacaklarını bildirdi.

Teknolojik üretimin son yıllarda hem Avrupa hem de ABD'den Çin'e kaydığını, bu sayede Çin'de oluşan ciddi birikimle önemli firmaların ortaya çıktığını anlatan Kuzu, yerli cep telefonu üretimi için Çin'in en büyük telefon üreticilerinden biriyle ortaklık kurduklarını kaydetti.

Cep telefonu yatırımını, Temmuz ayında çıkan Teşvik Yasası ile Erzincan'da yapmaya karar verdiklerini Kuzu, Aralık 2009 içerisinde Lenovo Mobile ile distribütörlük ve lisans anlaşmaları yaptıklarını, bununla firmanın ürünlerini üretebilme hakkı elde ettiklerini ifade etti. Bu ürünleri pek çok ülkeye ihraç etme hakkına sahip olduklarını anlatan Kuzu, Lenovo'nun Türkiye'de üretiminin yapılmasının büyük önem taşıdığını vurguladı. Kuzu, ''Sıfırdan bir marka yaratmak kolay değil. Hele hele bu sektörde bayağı bir mücadele ister. Ama bir Lenovo ile büyük bir mesafe alabileceğimize inanıyoruz'' diye konuştu.

Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri (3G) ihalesi mevzuatına göre, ihaleye katılan operatörlerin yatırımlarında minimum yüzde 10'unu Türk KOBİ'lerden alma zorunlulukları bulunduğunu hatırlatan Kuzu, Türkiye'deki operatörlerin büyük ölçüde ihtiyaçlarını karşılayan firmalardan Huawaei ile işbirliğine gideceklerini söyledi. Kuzu, Huawaei ile baz istasyonları ekipmanları ve data kart üretimi planladıklarını da bildirdi.

-MARTTA ÜRETİM BAŞLIYOR-

Cep telefonu üretimine bir bantla başlayacaklarını, ancak 4 bantta üretim hedeflediklerini bildiren Kuzu, bir bandın 35 bin cep telefonu, 100-150 bin data kart kapasiteli olduğunu kaydetti.

Ekipmanların şubatta Türkiye'ye getirileceğini, Martta üretime başlayacaklarına işaret eden Kuzu, Erzincan'dan daha çok yetiştirilmek üzere 50 kişinin, yurt dışından teknik düzeyde 5 kişi olmak üzere İstanbul'dan da katılacaklarla 100'ün üzerinde personel istihdam edeceklerini bildirdi.

Kuzu, Lenovo ürünlerinin yanı sıra yerli ''Anadolu'' marka cep telefonu üreteceklerini belirterek, bu ismi Ulaştırma Bakanı Yıldırım'ın önerdiğini, telefonun tek sim kartlı ve 3G özellikli olacağını bildirdi.

Yerli üretimin şu anda fiyatları düşürmeyeceğini, ''cep telefonlarındaki 50 TL'lik ÖTV'nin pazara zarar verdiğini'' savunan Kuzu, yerli üretimde ÖTV'nin azaltılmasını istedi.

Bu yıl yaklaşık 2 milyon dolar yatırım hedeflediklerini kaydeden Kuzu, şirketin Erzincan merkezli olacağını ve yatırımın bu ilde yapılacağını söyledi. Üretecekleri telefonu operatörlere tanıtarak destek talep edeceklerini belirten Kuzu, cep telefonunu zincir ve elektronik marketlerde satışa sunacaklarını ifade etti.

Kuzu, ''Türkiye'de üretimi 7-8 yıl önce denenen ancak güçlü markalarla rekabet edilemediği için başarısız olunan cep telefonu üretiminde, başarı hedeflediklerini'' de vurguladı.

Türkiye'de cep telefonu pazarının yüzde 25'inin Çin mallarından oluştuğunu ve buradan pay almaya çalışacaklarını ifade eden Kuzu, Lenovo'nun, China Telekom ile birlikte pazara sunduğu ''01'' adlı cep telefonunu da Türkiye'de üreteceklerini bildirdi.

Orta ve alt segmenti hedeflediklerini belirten Kuzu, operatörlere cep telefonu ve data kartlar için uygun fiyatlar sunduklarını sözlerine ekledi.
#1 - Ocak 10 2010, 17:01:51
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.


Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.