Alternatifim Cafe

Galileo Galilei

Discussion started on Bilim Adamları

Anti-tiKKy

Galileo Galilei, (1564 - 1642), modern fiziğin ve teleskobik astronominin kurucularından olan İtalyan bilim adamı.1564'te İtalya'nın Pisa şehrinde doğdu. Dönemi­nin tanınmış müzikçilerinden Vincenzo Galile­i'nin oğlu olan Galilei, ilk tahsilini Floransa'da yaptı. 1581'de Pisa Üniversitesinde tıp tahsiline başladı, ancak parasızlıktan okulu terk etti. 1583'ten itibaren matematiğe ilgi duyan Galilei, bu konudaki çalışmaları sayesinde 1589'da Pisa'da profesörlük elde etti.

Sarkacın, yüzen cisimlerin ve hareketin Aristo fiziğinden farklı bir düşünceyle matematiksel olarak ele alınması gerektiğine inanan Galilei, Pisa Kulesinden ağırlık düşürerek Aristo'nun yanlışlığını açıkça gösterdi. Bu davranışı yaşlı profe­sörlerle anlaşmazlığa düşmesine sebep oldu. 1592'de Pisa'yı terk ederek, Padova Üniversitesi matematik kürsüsüne geldi.

1597'de pratikte çok faydası olan pusulayı ticari olarak piyasaya arz etti. 1600 senesinden hemen sonra ilkel bir termometre, insan kalp atışının ölçümünde kullanılmak üzere bir sarkaç ve 1604'te serbest düşüşün matematik kanunlarını keşfetti. Ancak düzgün ivmeli hareket kavramı hatalıydı. 1609'da Hollanda'da teleskopun bulunduğunu işitti. Kendisi daha ileri bir alet yaparak bunu astronomi gözlemlerinde kullandı. 1610' da aydaki dağlar, yıldız kümeleri ve Samanyolu üzerine ilk tespitlerini yayınladı. Bu arada Jupiter'in dört uydusunun varlığını bildirdi. Bu kitabı çok ilgi uyandırdı ve Floransa'da saray matematikçisi olmasını sağladı. Hemen sonra Venüs gezegeninin devreleri ve Satürn’ün şekli hakkında bilgi verirken, astronomideki Ptolemy (Batlamyus) sistemini tartıştı.

1611'de Roma'ya gitti ve oradaki Bilim Akademisi'ne üye seçildi. Floransa'ya dönüşünde hidrostatik üzerine pek çok profesörün itirazına sebep olan kitabı ile 1613'te güneş lekeleri üzerine yazdığı eserini yayınladı. Bu eserinde Kopernik sistemini açık bir şekilde müdafaa etti. Bundan dolayı papazların ağır hücumuna uğradı. 1615'te bizzat Roma'ya giderek iddiasını müdafaa eti. Ancak 1616'da Papa Beşinci Paul tarafından kitaplarını tetkik için bir komisyon kuruldu. Bu komisyon Galileo'nun kitaplarını yasaklamadı. Sadece dünyanın döndüğü iddiasından vazgeçmesini istedi.

Galilei, bir müddet bilimin pratik yönüne döndü, mikroskobu geliştirdi. Ancak 1618'de üç kuyruklu yıldızın görülmesiyle kiliseyle münakaşaya girdi. Arkadaşının Sekizinci Urban olarak Papa seçilmesinden cesaret alarak yazdığı "İki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar" adlı eserini 1632'de yayınladı. Ancak kitabı daha önce yapılan uyarılarla çeliştiği söylentilerine rağmen Roma’da mahkemeye çağrıldı. 1633'te bu kitap yasaklandı ve kendisi müebbet hapse mahkum edildi.

Yetmiş yaşında hapsedilen Galilei'nin gözleri kör oldu ve 1642 yılında hapiste öldü.
#1 - Aralık 18 2009, 20:51:13

Aslında El Bîruni'nin eserlerine merak salana kadar tüm Hristiyan dünyasında, el üstünde tutulmuştu.
Ne zaman Batlamyus materyallerini Bîruni kanıtlarıyla birleştirmeye kalktı, Papa Beşinci Paul tarafından şeytan ilân edildi, afaroz edildi.
Neden? Halkın, kilisenin doğrularının aslında tanrının doğruları olmadığının farkına varması pek tabii istenmiyordu ve bu akımın engellenmesi gerekiyordu kurulu düzen ve sömürünün sürmesi için.

Değerli bir bilim adamı. Gökbilim'in öncülerinden.

Teşekkürler.
#2 - Aralık 18 2009, 21:14:26
Hakk ulaşır. Hakkı bırakmaz, alır.

Ünide tez konumdu hayatı. Anfide anlatırken insanların bakışlarına maruz kalmanın verdiği tedirginliğin ve hazzın kaynağıdır. Fikirleri çalışmaları sayesinde insanlığın öncüsü konumunda bir yere sahip olan bilim adamlarından biridir. Karşısında sadece zamane şartları değil kilise olmasına rağmen bir çok fikir kazandırmıştır insanoğluna. Bununla birlikte Melekler ve Şeytanlarda da rast geldiğiniz Illuminati (Aydınlanmış Olanlar) örgütünün temel mantalitesini kuran kişidir tabi efsaneye göre.
#3 - Aralık 18 2009, 21:14:37

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.