Alternatifim Cafe

112 yaşında 125 torunu var

Discussion started on Lüzumsuz Bilgiler

Anti-tiKKy

Malatya’da yaşayan 112 yaşındaki Münevver Aygün beşinci kuşaktan 125. torununu da gördü.

Malatya'nın Darende ilçesinde 65 yaşındaki kızı Nebahat Eren ile yaşayan Münevver Aygün iki yıldır kemik erimesi nedeniyle yatalak.

Nebahat Eren annesinin 24 yıldır kendisiyle yaşadığını ve çoğu zaman bilincinin yerinde olduğunu, çok eski olayları hatırladığını söyledi.

Torununun torununu görmesinin annesini çok mutlu ettiğini kaydeden Eren, ''Annem asırlık çınar gibi. Ona bakabilmek bana nasip oldu. Annem 112 yaşında, 5 çocuğundan 3'ü hayatta. En büyük çocuğu 84 yaşında. Annemin 32 torunu, 78 torununun çocuğu, 15 torununun torunu olmak üzere 125 torunu var. Yaşlılığa bağlı kemik erimesinden başka sağlık sorunu yok. Doktorlar annemin iç organlarının 15 yaşında genç kızınki kadar sağlam olduğunu söylüyor'' dedi.

Annesinin uzun yaşamasının sırrını doğal beslenmesine ve hiç ilaç kullanmamasına bağlayan Eren, ''Annem bugüne kadar hiç ilaç kullanmadı, hep doğal beslendi. Sofrasından yoğurdunu ve sütünü hiç eksik etmezdi. Şimdi ona ben bakıyorum. Ben de onun bu geleneğini devam ettiriyorum.

Beslenmesinde yoğurdu, sütü ve balı hiç eksik etmiyorum. Annem haftada bir kez tüm gün uyuyor. Bu sürede hiçbir şekilde uyandıramıyoruz. Hiçbir şey yemeden bol su tüketiyor'' diyerek sözlerini sürdürdü.

Annesinin varlığının kendileri için çok önemli olduğunu belirten Eren, ''İl dışında yaşayan torunları sık sık ziyaretine geliyor. Annemi en çok bu mutlu ediyor. Onun varlığı bizim için çok önemli. Allah bana ona bakabilmeyi nasip etti. Ona bakarken hiçbir şekilde zorlanmıyorum. O benim başımın tacı'' dedi.

Münevver Aygün'ü sağlık kontrolünden geçiren Darende Hulusi Efendi Devlet Hastanesi doktorlarından Mehmet Kurhan, Aygün'ün sağlık durumunun çok iyi olduğunu, birçok yaşlıda görülen sağlık sorunlarının görülmediğini ifade etti.

Kurhan, ''Aygün'ün uzun yaşamasındaki en önemli faktör sağlıklı beslenip düzenli yaşamasıdır. Yaşlı kadında ülkemizde en büyük sorun olan obezitenin görülmemesi kalbinin son derece düzenli atmasını ve kan basıncının normal olmasını sağlıyor. Kalbi son derece sağlıklı'' diye konuştu.
#1 - Aralık 09 2009, 17:17:41

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.