Alternatifim Cafe

Joan Miró Ferra

Discussion started on Ressamlar - FotoğrafçılarJoan Miró Ferra (d. 20 Nisan 1893 - ö. 25 Aralık 1983), Katalan ressam ve heykeltıraş.

Joan Miró Ferra, 1893'te İspanya, Barselona'da dünyaya geldi. 14 yaşında Barselona'da La Lonja’s Escuela Superior de Artes Industriales y Bellas Artes (Güzel Sanatlar ve Endüstriyel Sanatlar Okulu)'na katıldı. 3 yıllık sanat eğitimi sonrasında, burada memur olarak göreve başladı. Daha sonra sanat çalışmalarına devam edebilmek için bu görevi bıraktı ve 1912-1915 yılları arasında Barselona'daki Francesc Galí’s Escola d’Art isimli sanat okuluna devam etti. Galeri sahibiolan José Dalmau'nun teşvikiyle ilk sergisini Barselona'da 1918 yılında açtı.

1920 yılında Paris gezisi sırasında Pablo Picasso ile tanıştı. Bundan sonra Miro zamanının yarısını Paris'te geçirmeye başladı ve burada tanıştığı Max Jacob, Pierre Reverdy, ve Tristan Tzara ile Dada hareketine katıldı. Paris'teki ilk sergisi 1925'te Galeri Pierre'de büyük bir surrealist hareket olarak yankı buldu.

1936'da iç savaş sebebiyle İspanya'yı terk etmek zorunda kaldı, 1941'de geri döndü. Aynı yıl New York, The Museum of Modern Arts'da ilk büyük retrospektif sergisini açtı. Miro, Josep Lloerns y Artigas'la birlikte seramik çalışmalarına başladı bununla beraber baskı alanına da ilgi gösterdi. 1954-1958 yılları arasını bu iki konuya konsantre olarak geçirdi. 1954'deki Venedik Bienali'nde grafik dalında büyük ödüle layık görüldü ve çalışması bir sonraki yıl Kassel'de yapılan ilk Documanta Fuar'ına dahil edildi. 1958'de Paris UNESCO Binası'ndaki eseri ile Uluslararası Guggenheim Ödülünü aldı. Sonraki yıl tekrar resim yapmaya başladı, 1960 yılında heykeltıraşlığa başladı. Miro'nun retrospektifleri, Paris, Musée National d’Art Moderne ve Grand Palais'de yer aldı.

Miro, 25 Aralık 1983'te İspanya'nın Palma de Mallorca şehrinde hayata gözlerini kapadı.


Eserlerinden birkaçı;

#1 - Kasım 27 2009, 22:11:37
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.


Teşekkürler Jezebel (:
Dadaistmiş bu adam da.
Yalnız, şu ilk resimdeki gibi resimler çizmek insanı rahatlatıyordur.*
Can dostuna, günün, içinde biriken bütün stresini dökmüş gibi oluyordur çizen.*
Nitekim ressam da bir gününü anlatmış ilk resimde. Bir gününü dökmüş.**

* tahmin
** yorum
#2 - Kasım 27 2009, 22:24:07
Hakk ulaşır. Hakkı bırakmaz, alır.

Any_one

Yalnız, şu ilk resimdeki gibi resimler çizmek insanı rahatlatıyordur.

Fazlasıyla rahatlatıyor. biliyorum kendimden, çizerken kalemi veya fırçayı bırakıyorsun içinden ne geliyorsa onlar çiziliyor. hiç farketmeden bir hikaye bile çıkabiliyor çizilenlerden. resim yeteneği olabilene ne çizerse rahatlatır ama o tür serbest çizimler yapmak daha bir rahatlatıcı. tamamen özgürce.
#3 - Kasım 27 2009, 22:38:38

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.