Alternatifim Cafe

Behiç Günalan

Discussion started on Ressamlar - Fotoğrafçılar


İstanbul'da 1952 yılında doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ni bitirdi. 1973 yılında profesyonel gazeteciliğe başladı. Görev gereği  İstanbul, Erzurum, Bursa ve Edirne'de bulundu. Edirne'de bugünkü adıyla Doğan Haber Ajansı'nın Trakya bürosunu kurdu. 2001 yılında emekli olduktan sonra çok sevdiği bu kente yerleşti. Sürekli basın kartı sahibidir.

Fotoğrafla ilgisi gazetecilik mesleğiyle başladı; ilerleyen yıllarda haber fotoğrafından sanat fotoğrafçılığına yöneldi. Edirne'nin tarih, kültür ve doğa zenginliği içindeki fotoğrafçıyı besleyen, büyütüp gürbüzleştiren en önemli etken oldu. Fotoğraflar Yaşlanmaz adını verdiği ilk kişisel sergisini 1995 yılında Edirne'de 'Edirne- Brücke Zum Orient' adını verdiği  ilk yurtdışı sergisini de 2007 yılılnda Almanya'nın Lörrach kentinde açtı. Son sergisi 'Göçün Orta Yeri Hüzün' adını taşıyor. Yapıtlarını ayrıca  seksenden fazla da karma sergide sergiledi.

Dijital fotoğrafçılığa geçtiği dört yıl öncesine kadar dia ağırlı çalıştı. Fotoğraflarını  iki yüz civarında sunumda  fotoğrafseverle paylaştı. Fotoğrafları çok sayıda yayında yer aldı. Ulusal fotoğraf yarışmalarında birincilikler dahil çok sayıda ödül ve yüze yakın sergileme kazandı.

Bir sivil toplumcudur. Sivil toplum örgütlerindeki üyeliklerinin yanı sıra Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği ve Trakya Gazeteciler Derneği'nin uzun dönem başkanlıklarını yaptı. Trakya Gazeteciler Derneği'nin kurucusudur. Trakya Üniversitesi'nin Radyo Televizyon Yayıncılığı, Serigrafi, Halkla İlişkiler ve Kırklareli Üniversitesi'nin grafik programlarında uygulamalı meslek ve fotoğraf dersleri verdi. Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği'nin eğitim sorumluluğunu üstlenmiştir. Eğitim seminerlerinin yanı sıra atölye çalışmaları da yapmaktadır. Bu kapsamda süpürgeyi konu edinen son atölye çalışması 'Çat Burada, Çat Orada, Çat Kapı Arkasında'  belgeselinin sergi ve albümü beğeni toplamıştır.
#1 - Kasım 27 2009, 19:06:31
''Cehennem, başkalarıdır. ''

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.