Alternatifim Cafe

Ara Güler

Discussion started on Ressamlar - Fotoğrafçılar


Ara Güler (16 Ağustos 1928 - ) , ünlü Ermeni asıllı Türkiye vatandaşı fotoğraf sanatçısı ve foto-muhabirdir. İstanbul'un gözü olarak da bilinir.

Ermeni asıllı eczacı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukken sinemadan çok etkilendi, Muhsin Ertuğrul'un yanında tiyatro ve oyunculuk eğitimi almaya başladı. 1950'de Yeni İstanbul gazetesinde gazeteciliğe başladı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne devam etti ancak fotoğrafçı ve gazeteci olmaya karar verdi. Fotoğraflarında Leica makinasını kullanmıştır.

# Fotoğraf kariyeri1958'de Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin Yakın Doğu foto muhabirliği görevlerini üstlendi.
# 1961'de Hayat Dergisi'nde fotoğraf bölüm şefi olarak çalışmaya başladı. Aynı yıllarda Henri Cartier Bresson ile tanıştı.
# İngiltere'de yayımlanan Photography Annual antolojisi onu dünyanın en iyi yedi fotoğrafcısından biri olarak tanımladı.
# ASMP'ye (Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği) tek Türk üye olarak kabul edildi.
# 1962'de Almanya'da çok az fotoğrafcıya verilen Master of Leica unvanını kazandı.
# İsviçre'de çıkan Camera dergisi kendisine özel bir sayı ayırdı.
# 1964'de Mariana Noris'in ABD'de basılan Young Turkey adlı yapıtında fotoğrafları kullanıldı.
# 1967'de Japonya'da çıkan Photography of the World antolojisinde Richard Avedon ile birlikte bir dizi fotoğrafı yayınlandı.
# 1967'de Kanada'da açılan İnsanların Dünyasına Bakışlar sergisinde, 1968'de New York Modern Sanatlar Galerisi'nde düzenlenen Renkli Fotoğrafın On Ustası adlı sergide aynı yıl Almanya'da, Köln'de Fotokina Fuarı'nda yapıtları sergilendi.
# 1970'de Türkei adında fotoğraf albümü Almanya'da yayımlandı. Sanat ve Sanat tarihi konularındaki fotoğrafları ABD'de Time-Life, Horizon ve Nesweek kitap bölümlerince ve İsviçre'de Skira Yayınevi tarafından kullanıldı.
# 1971'de Lord Kinross'un Hagia-Sophia (Ayasofya) kitabının fotoğraflarını çekti. Yine Skira yayınevince Picasso'nun 90. yaşgünü için yayınlanan Picasso Metamorphose et unite adlı kitap için Picasso'nun foto-röportajını yaptı.
# 1972'de Paris Ulusal Kitaplık'ta sergisi açıldı.
# 1975'de ABD'ne davet edildi ve birçok ünlü Amerikalının fotograflarını çektikten sonra Yaratıcı Amerikalılar adlı sergisini dünyanın birçok kentinde sergiledi. Yine aynı yıl Yavuz zırhlısının sökülmesini konu alan Kahramanın Sonu adlı bir belgesel film çekti.
# 1979'da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin foto muhabirliği dalındaki Birincilik ödülü'nü aldı.
# 1980'de fotoğraflarının bir kısmı Karacan Yayıncılığın bastığı Fotoğraflar adlı kitabında bastırdı.
# 1986'da Hürriyet Vakfı'nca basılan Prof. Abdullah Kuran'ın yazdığı Mimar Sinan kitabı'nı fotoğrafladı. Aynı kitap 1987'de Institute of Turkish Studies tarafından İngilizce olarak yayınlandı.
# 1989'da Ara Güler'in Sinemacıları kitabı basıldı.
# 1991'de Dışişleri Bakanlığı için Halikarnas Balıkçısı'nın (Cevat Şakir Kabaağaçlı) The Sixth Continent adlı kitabını fotoğrafladı.


Bu arada bütün dünyayı gezerek foto röportajlar yaptı ve bunları Magnum ajansı ile dünyaya duyurdu. İsmet İnönü, Winston Churchill, Indira Gandi, John Berger, Bertrand Russel, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Salvador Dali, Maria Callas, Fikret Mualla, Picasso gibi birçok ünlü kişi ile roportajlar yapmış ve fotograflarını çekmiştir.

En ünlüsü fotoğrafcılara poz vermeyen Picasso'dur. Yıllarca üstünde çalıştığı Mimar Sinan yapıtlarının fotoğrafları 1992'de Fransa'da, ABD ve İngiltere'de Sinan, Architect of Souleiman the Magnificent adlı kitabı yayımlandı. Aynı yıl Living in Turkey adlı kitabı İngiltere, ABD ve Singapur'da Turkish Style başlığıyla, Fransa'da Demeures Ottomanes de Turquie adıyla yayımlandı. 1994'de Eski İstanbul Anıları, 1995'de Bir Devir Böyle Geçti, Yitirilmiş Renkler ve Yüzlerinde Yeryüzü, fotograf kitapları yayımlandı.

Ara Güler hala fotoğraf çekmektedir.

# Kitapları1998 yılında Türkiye'den YGS Yayınları, Bremen, Almanya'dan Edition M ortaklığında "Ara Güler'e Saygı" kitabı yayımlandı.
# 2004 Aralık ayında her iki yayınevinin ortak ürünü olarak Ara Güler / Retrospektif kitabı çıktı. Bu kitap, 2004 yılında Bremen'de açılan Ara Güler sergisinin katalogu özelliğini de taşıyor. Kitabın Türkiye'de dağıtımı Ağustos 2005 tarihinde yapıldı.
Her iki kitap da fotografçı ve yazar İlker Maga tarafından hazırlanmıştır.
#1 - Kasım 26 2009, 16:05:40
''Cehennem, başkalarıdır. ''

Bir kaç birşey paylaşmalı, buyrun. (:

#2 - Ocak 08 2010, 19:36:30
''Cehennem, başkalarıdır. ''#3 - Ocak 08 2010, 19:38:13
''Cehennem, başkalarıdır. ''#4 - Ocak 08 2010, 19:41:45
''Cehennem, başkalarıdır. ''

Resimler Çok Anlamlı Teşşekkür Ederiz.
#5 - Temmuz 04 2010, 12:49:06
imzanız kural dışı.

Adam idol ;)
#6 - Ekim 21 2010, 23:01:26

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.