Alternatifim Cafe

Rekor kıran oyuna yasak

Discussion started on Oyun Genel

Modern Warfare 2 bu kez yasaklama haberlerine konu oluyor.

Call of Duty: Modern Warfare 2 Rusya'da yasaklandı. Planlandığı gibi raflarda yerini alan oyun Xbox 360 ve PlayStation 3 sürümlerini artık bulmak mümkün değil.

Rus oyun sitesi GotPS3'nin iddiasına göre Rus yetkililer oyunu yasaklama tehdidinde bulunarak perakendecilere oyunu raflardan toplattı. Dağıtımcıların da oyunu satıcılara yollaması ve yeni siparişlerde bulunması engellendi.

Yani oyun yasal olarak yasaklanmadı ama iddialara göre pratikte uygulanan baskı ile ortadan kaldırıldı. Bunun sebebinin olay yaratan "No Russian" bölümü olduğu konuşuluyor.

Bu bölümde oyuncular Moskova Havaalanı'nda sivillere ateş açıp açmama kararı almak zorunda kalıyor. Eğer oyuncu sivillere ateş açarsa hava alanında büyük çaplı bir katliam yaşanıyor. Bu seviyenin oyunda yer alması, oyun piyasaya çıkmadan önce dikkat çekmemişti.

Oyun senaryosundaki komplolar birden çok katmana sahip. Oyuncu, Amerikan teröristi kılığındaki bir Rus ultra-milliyetçisi kılığındaki bir CIA ajanı olarak olayları karıştırmayı amaçlıyor. Rus yetkililer bu bölümde yer alan olayların Rusya'yı kötü gösterdiğini düşünmüş olmalı

GotPS3'ün aktardığı bilgilere göre oyunun raflardan çekilen Xbox 360 ve PS3 sürümleri Activision-Blizzard tarafından geri alınacak. Yerine bu havaalanı bölümünün olmadığı sürümler 10 ila 20 gün içerisinde yollanacak. PC sürümünde ise oyun geri toplatılmıyor, bu bölüm yamayla ortadan kaldırılıyor.
#1 - Kasım 18 2009, 21:37:19

Haa.Çok fena lan o bölüm.Dur işim bitince bidaha oynıyam. :Ç
#2 - Kasım 18 2009, 21:39:54
Zifir.

No russian bölümü bi nebze sırf ırkçılık yapılmış gibi koyulmuş oyuna. Aslında iyi stres atılıyor ama oyunu yapanlar amerikalılar olunca ruslarda malum bunu düşünmemesi için sebep yok.
#3 - Kasım 18 2009, 22:42:46

Zeitgeist

http://www.youtube.com/watch?v=vxdZyGGE3T8

İzledim de, bariz ırkçılık var. Yasaklamakta haklı olabilirler.
#4 - Kasım 18 2009, 22:52:35


[spoiler]E bölüm sonunda zaten seni vuruyolar ne ırkçılığı ya :Ç[/spoiler]
#6 - Aralık 13 2009, 16:20:56

O bölüm zorla oynatılmıyorki? skip seçeneği var ve isteyen o bölümü atlayarak ondan sonra gelen brezilyadaki bölüme geçebiliyor.
Sana soruyor yani ''bu bölümde bildiğin canilik var, hayvanlık var. oynamak istediğine emin misin?'' istemiyosan atla kardeşim, sana vermişler o seçeneği.

Sonu süper o bölümün ya. *** makarov. yapıyo yapacağını bize.
#7 - Aralık 13 2009, 16:24:59
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.