Alternatifim Cafe

Tesettürlülerde kemik erimesi riski yüksek

Discussion started on Sağlık

Güneş ışınlarından yeterince faydalanamıyorlar...

Antalya'da düzenlenen 10'uncu Romatoloji Kongresi'nde konuşan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof Dr. Sedat Kiraz, tesettürlü kadınların, güneş ışınlarından yeterince yararlanamamaları nedeniyle, halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoza yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu söyledi. Menopoz sonrası dönemde her 3 kadından birinde osteoporozun görüldüğünü anlatan Kiraz, Bu oran tesettürlülerde daha fazla" dedi.

KEMİKLERDE KIRIKLARA YOL AÇIYOR
Kemik erimesinin, kalsiyum azalmasına bağlı olarak ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Kiraz, "Hastalık; kemiklerin dayanıklılığının azalmasına, iskeletin zayıflamasına ve özellikle omurga, kalça ve el bileğinde kırıklarına yol açar. Ağrı ile kendini göstermeyen sinsice ilerleyen bir hastalıktır. Yıllar içinde gelişen omurga kırıkları hastanın boyunda kısalmaya yol açar. Bel, sırt, veya kalçada ağrı duyulmasına neden olur. Ayrıca omurlarda ezilme ve çökmeye bağlı olarak vücutta öne eğiklik oluşur" dedi.

HER ÜÇ KADINDAN BİRİNDE GÖRÜLÜYOR
Özellikle menopoz sonrasında her 3 kadından birinde kemik erimesi görüldüğünü anlatan Prof. Dr. Sedat Kiraz, "Kadınlarda menopozun ardından östrojen hormonunun azalmasıyla kemiklerdeki kalsiyum miktarı düşmeye başlar. Dolayısıyla menopozla birlikte ortaya çıkan hormonal değişim, kadınlarda sık görülmesinin ana nedenidir. Yaşlı erkeklerde de yine testosteron hormonunun düşmesine bağlı kemik şıkımı artmaktadır. Araştırmalara göre erkeklerin 3'te birinde mutlaka osteoporoz kırığı oluşur" diye konuştu.

ÖLÜMLERE NEDEN OLABİLİYOR
Osteoporoza bağlı kırıklar nedeniyle bazı hastaların büyük sıkıntılar yaşadığını belirten Kiraz, "Yurtdışında yapılan araştırmalara göre; kalça kırığına bağlı ölüm oranı yüzde 10 ile 20 arasında. Cerrahi operasyon sırasında ya da sonrasında damar tıkanıklığı ve akciğere embole atması gibi durumlar, hastanın yaşamını yitirmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle doğru tanının konulabilmesi için ramotoloji uzmanı tarafından iskelet sisteminin tam olarak muayene edilmesi gerekmektedir" dedi.

GÜNEŞTEN MUTLAKA YARARLANIN
Hastalıktan korunmak için 30 yaşına gelinceye kadar yeterli ve dengeli beslenilmesi gerektiğini vurgulayan Kiraz, özellikle kalsiyum bakımından zengin süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi gerektiğini anlattı. Ayrıca güneşten mutlaka yararlanılması gerektiğini kaydeden Kiraz, "Kemik kaybını yavaşlatabilmek ve kas gücünü artırabilmek için güneş ışığına ihtiyaç vardır. Bununla birlikte düzenli egzersiz yapılması çok faydalıdır. Bu bir yaşam biçimi haline dönüştürülmelidir" şeklinde konuştu.
#1 - Kasım 02 2009, 18:35:04

xX_NightmarE_Xx

Siyah peçelilere n'oluyor peki?
#2 - Kasım 02 2009, 20:41:39

Zeitgeist

Onları kategoriye sokma gereği dahi duymamışlar. :D
#3 - Kasım 02 2009, 20:42:22

İşte şimdi güldüm : )

Daha çok süt içsinler madem.
#4 - Mart 13 2012, 21:29:16
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.