Alternatifim Cafe

Jane Austen

Discussion started on Yazarlar

Jane Austen, (16 Aralık 1775 - 18 Haziran 1817) 19. yüzyılda yaşamış İngiliz roman yazarı. O'nun kadınların yaşamlarında bahsettiği incelikler ve ustaca dalga geçercesine anlatım tarzı kendi döneminde o kadar fazla olmasa da; tarihte oldukça önemli bir yer katmıştır. Kadın bir yazar ve şair olarak; o dönem için üstün bir başarıya ulaşmıştır.

Steventon, Hampshire'da 1775'de doğan Jane Austen; 1783'te Oxford'da bir akrabası sayesinde okumuş; eğitimine Southampton'da devam etmiş; en sonunda da kadınlar için bir okul olan Reading, Berkshire'da Abbey okulunda okumuştur. Roman yazmaya 1789'da başlar, 1802'de kendi tanımıyla büyük ve garip biri tarafından (Tom Lefroy) evlenme teklifi alsa da kabul etmez. İkilinin yaşadığı ilişki Aşkın Kitabı (Becoming Jane) adlı filmde işlenmiştir. Babasının 1805'de ölmesinden sonra Southmpton'a taşınır. 1809'da Chawton'a zengin kardeşinin yanına taşınır, ve günümüzde bu ev bir müze ve turistler için popüler bir yer haline gelir.

18 Haziran 1817'de göğüs kanserinden ölen Jane Austen; öldüğünde henüz 42 yaşındadır ve Winchester Katedrali'ne gömülmüştür.

Eserleri arasında Gurur ve Önyargı belki de en tanınmış olanıdır, bunun yanı sıra Emma, Akıl ve Tutku (Sense and Sensibility), Mansfield Park, Northanger Abbey, ve Persuasion da romantik öğeler içerir. Günümüzdeki Jane Austen'in tüm romanları sinemaya uyarlanmıştır.

#1 - Ekim 27 2009, 23:14:07

Becoming Jane'i izledikten sonra fazlasıyla saygı duymaya başladım kendisine. Eğer aynen antıldığı gibiyse o nasıl bi asaletmiş arkadaş? Öyle bi anneye rağmen. -_- Becoming Jane'den sonra hemen Pride And Prejudice izledim ki bakalım söz verdiği gibi mutlu mu bitirmiş hepsini diye. Evet öyle olmuş. Ne yazık ki filmlerden bildiğim kadarıyla. Çünkü kitaplarının kaliteli bi yayınevinden çıkmışına rastlayamadım.
#2 - Şubat 05 2010, 15:02:17
Biz ol nesl-i kerîm-i dûde-i Osmaniyânız kim
Muhammerdir serâpâ mâyemiz hûn-ı hamiyetten

PosiTive

Şeffaf bir tarzı var. Dönemi ağır bir dönem olmasına karşın, eserleri genelde rahatça okunabilecek tarzdadır bu sevgili bayanın. Zamanına göre fazla açık sözlü, cesur bir kadınmış. Zamanına göre diyorum; çünkü yaşadığı dönem,kadınların kitap yazmasının bile ayıp sayıldığı bir dönemdi. Velhasıl kelam, uyarlamasını izlemeden önce eserlerini okumanızı tavsiye ederim,ben kendim.
#3 - Ekim 12 2010, 17:33:45

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.