Alternatifim Cafe

Turkcell eski telefonu yenisiyle değiştirecek

Discussion started on Mobil Operatörler

Ulaştırma Bakanlığı'nın da destek verdiği çevreci proje kapsamında Turkcell, hurda cep telefonlarını aralık ayında teşviklerle toplayacak.

Teşviklerin sürpriz olarak saklandığı kampanya kapsamında hurda telefonu getirene indirimli yeni ürün verilmesi bekleniyor. İlk etapta 90 bin cep telefonunun bayilere teslim edileceği tahmin ediliyor. 
 
Cep telefonu operatörü Turkcell, hurda cep telefonlarını çeşitli teşviklerle bayileri vasıtasıyla halktan toplayacak. Hurda cep telefonunu getiren, kampanyaya dahil edilen üründe indirim hakkı kazanacak. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, aralık ayında başlatacakları hurda telefonları toplama kampanyasında en az 90 bin adede ulaşmayı öngördüklerini söyledi. Türkiye genelindeki 16 bin bayi aracılığıyla toplanacak her bir hurda telefon için teşvikler verileceğini belirten Öztürkler, teşviklerin içeriğini kampanyayla birlikte açıklayacaklarını kaydetti. Öztürkler, Ulaştırma Bakanlığı'nın da kampanyayı desteklediğini vurguladı. 90 bin adet hurda cep telefonunun geri dönüşümüyle 315 kilo bakır, 18 kilo kadmiyum ve 4,5 kilo cıvanın doğayı kirletmesinin önüne geçilecek. Turkcell Çevre Grubu Başkanı Meltem Kalender de, "90 bin, bizim öngördüğümüz asgari rakam. Ne kadar çok telefon toplayabilirsek o kadar iyi." dedi.

Denizden yüksekliği 2,5 metre olan ve su seviyesine her yıl 85 cm daha yaklaşan Maldivler hükümetinin su altında yaptığı toplantıdan çok etkilendiklerini belirten Kalender, baz istasyonlarının enerjisini rüzgârdan sağlayarak ve elektronik fatura ile de çevrenin korunmasına katkıda bulunduklarını anlattı. Kalender'in verdiği bilgiye göre yaklaşık 200 baz istasyonuna, enerjisini rüzgârdan sağlayan ünite monte edildi. Rüzgâr estiğinde dönen kanatlardan enerjiyi kullanan, rüzgâr kesildiğinde şebekeden enerjiye dönen otomatik kontrol ünitesi bu istasyonlara eklendi. Şerefe destekli kontrol ünitesi şirketin Ar-Ge birimindeki Türk mühendislerce yüzde yüz yerli bir ürün olarak geliştirildi ve dünyada ilk defa Türkiye'deki baz istasyonlarında kullanıldı. Bu baz istasyonları, enerjisini yüzde 65-70 oranında esen yelden karşılıyor.

Şirketin Türkiye genelindeki 16 bin adet baz istasyonundan 4 bin tanesi ise invertörlü klima ve pasif soğutma sistemiyle yılda yüzde 5 oranında enerji tasarrufu sağlıyor. Tasarruf edilen bu enerji bir binek otomobilin 35 milyon kilometre yol kat etmesinde harcadığı benzine eşdeğer. 33,6 milyon abonesi bulunan Turkcell, 1,8 milyon müşterinin elektronik faturayı tercih etmesi sayesinde yılda 164 ton kâğıt tasarruf etti ve 3 bin 66 ağaç kurtuldu. Dijital kontör satışları yüzde 14'ten yüzde 35'e yükseldi ve bu sayede de yılda 45 ton kâğıt tasarrufu sağlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin cep trafik servisi Turkcell üzerinden bugüne kadar 11 milyon kez kullanıldı. Kullanıcıların yarısının trafikte 10 dakika daha az beklediği hesaplandığında bu 1 milyon saat zaman, 1,4 milyon litre benzin ve 21 milyon kilometrelik yol tasarrufu anlamına geliyor.

#1 - Ekim 22 2009, 20:40:28

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.