Alternatifim Cafe

Cep kullanıcıları 6 milyarı bulacak

Discussion started on Cep Telefonları

2012 yılında genişbant internet kullanıcılarının yüzde 47'si interneti mobil olarak kullanacak.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, dünyada, 2012 yılında genişbant müşterilerinin yüzde 47'sinin interneti mobil olarak kullanacağını ve cep telefonu kullanıcılarının sayısının da 6 milyara yaklaşacağını bildirdi.

Ciliv, Adile Sultan Yalısı'nda düzenlenen ''Anadolu Grubu Teknoloji Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, teknoloji dünyanın yapısında bir değişim olduğunu belirtti.

Dünyada 1980'lerin başında başlayan bir PC devrimi yaşandığını anlatan Ciliv, bu ''devrimin'' hem geleneksel hayatı hem de iş dünyasını geliştirdiğini kaydetti.
 

Ciliv, 1990'lı yıllarda mobil telefonun Türkiye'de ilk kez ortaya çıktığını dile getirerek, bugün bütün dünyada 4,6 milyar cep telefonu ve 1 milyar PC olduğunu ifade etti.

Türkiye'de 3G ile yeni bir dönem başladığını anlatan Ciliv, şunları söyledi:
''Teknoloji bir olay, ürün, servisler ve çözüm başka bir olay. Bu değişimin yaratmasında en büyük olay, müşteriye ne katıyor. Mobilitenin önemli bir değer katma teklifi var. İnsanlar mobil olmak istiyor, sabit kalmak istemiyorlar. İnternet ise son 100 yılın en büyük buluşu ve sadece yüzde 10'unu keşfettik. Cep telefonu dediğimiz olaylar bilgisayar, TV, müzik aleti, eğlence aleti ve akıllı yazılım uygulamaları birleştiriyor, bu paketin içine giriyor. Bunlar önümüzdeki dönemi belirleyen ana konular.''

Süreyya Ciliv, GPRS'in 2001 yılında Türkiye'ye geldiğinde hızının 0,08 MB/saniye olduğunu, şimdi ise 3G ile bu hızın 28 MB/saniyede sunulduğunu anlatarak, bu rakamın neredeyse 100 misli daha fazla olduğunu belirtti.

İş dünyasında, stratejinin farklılaşmak üzerine kurulduğunu ve hızın farklılaşmakta çok önemli bir unsuru olduğunu dile getirerek, şimdi de ''LTE'' denilen yeni bir teknoloji üzerinde testlere başladıklarını ve 170 MB üzerine çıktıklarını ifade etti.

''Dünyada 2012 yılında genişbant müşterilerinin yüzde 47'si interneti mobil olarak kullanacak. Cep telefonu kullanıcılarının sayısı da 6 milyara yaklaşacak'' diyen Ciliv,yeni notebook'ların içerisinde 3G SIM kartı olduğunu anlattı.

''GÖZÜ KARA BİR ŞEKİLDE YATIRIM YAPIYORUZ''
Süreyya Ciliv, 3G teknolojisinin Türkiye'nin gelişmesini sağlayacağını dile getirerek, şunları kaydetti:

''Evvelden ulaşılamayan bölgeler ulaşılabilir olacak. Geçtiğimiz günlerde Hisarüstünde doğa harikası bir yerde 5.8 MB hızla internete bağlandık. Artık 500 uygulama hazırlanmış vaziyette. Burada akıllı cihaz sayısının artışını görüyorsunuz. 2008'de 187 milyon, 2012'de 750 milyona yakın bu cihazlardan satılacak. Ben 3G'yi yeni bir dönemin başlangıcı olarak görüyorum.

Biz çıkartacağımız mobil uygulamalarla farklılaştırmayı kendimize görev yapıyoruz. Turkcell'de hem bireysel hem de kurumsal modeller var. Mobil internet 3G'li yaşamın en önemli uygulaması. Artık işimiz sadece cep telefonları değil, bilgisayarların netbook'ların Türkiye'nin her yerine ulaşması ve bu ''Vınn'' cihazları ile her yerden internete bağlanması. Turkcell olarak, bu vizyona çok inandık. Bu yüzden bir yerde gözümüz kara bir şekilde yatırım yapıyoruz. Çünkü bu yeni dünyaya, Turkcell'i yaşama çok inanıyoruz.''

Ciliv, Turkcell'in, Türkiye nüfusunun yüzde 99'unu kapsadığını ve 18 bin baz istasyonu bulunduğunu dile getirerek, ''Dinamik iş adamlarının teknolojiyi kullanması gerekir. Nerede olursan ol, kılıç kalkanla makineli tüfeğe karşı savaşamıyorsun. Bu yüzden Türk iş adamının elinde teknolojinin olması çok önemli. Almanlar geldiler ve inanmadılar, 3G teknolojini bu kadar sürede nasıl yaptınız diye'' şeklinde konuştu.
#1 - Ekim 14 2009, 21:14:08

Kullanmayan sadece 700 milyon bebek kalmış geriye:)Özellikle mobil internet oranı çok yükseldi şu an yarı yarıya
#2 - Kasım 29 2011, 13:38:36
Dün aslında bugündü!

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.