Alternatifim Cafe

Tüm zamanların sembol isimleri

Discussion started on Lüzumsuz Bilgiler

Anti-tiKKyAfgan kızı

National Geographic dergisinin "Yeşil Gözler" isimli bir projesi için çekilen bu fotoğraftaki Afgan kızı dünyaca tanınan bir simge haline geldi.
Tarih: 1985
Fotoğraf: Steve McCurryBuzz Aldrin

Neil Armstrong'la birlikte aya ilk ayak basan isim...
Tarih: 1969
Fotoğraf: Neil ArmstrongMuhammad Ali

Dünyanın en tanınan *** Muhammed Ali, ağır sıklet dalında üç kere dünya şampiyonu oldu.
Tarih: 1967
Fotoğraf: Ira RosenbergWoody Allen


Beğenilen filmlerde imzası olmasına rağmen, üvey kızıyla yaşadığı ilişki ile eleştiri oklarının hedef tahtası oldu.Marie Antoinette

Fransa'nın son kraliçesi olan Antoinette, Fransız Devrimi'nin en ünlü giyotin kurbanlarından biri olmuştur. Ülkesinin çok fakir olduğu bir dönemde, bolluk içinde yaşamasıyla tanınır.
Tarih: 1769
Resim: Joseph DucreuxJeanne d'Arc

Vatanı olan Fransa'dan İngiliz işgalcilerini kovması ve VII. Charles'ın tahta çıkmasına yardım etmesiyle tanınır.
Tarih: 1876
Resim: Eugene ThirionLance Armstrong

Bisikletçi Armstrong, testis kanserini yenerek ard arda yedi yıl boyunca Tour de France şampiyonu oldu. Fotoğrafta Lance Armstrong'un yarış sırasında kaslarının nasıl çalıştığı tam olarak görülebiliyor.
Tarih: 1999
Fotoğraf: Annie LeibovitzLouis Armstrong

Bir caz müzisyeni olan Louis Armstrong, parçaları hem okuyor hem de çeşitli enstrümanlar çalıyordu.
Tarih: 1953
Fotoğraf: World-TelegramNeil Armstrong

Amerikalı bir pilot, eski bir astronot ve akademisyen olan Neil Armstrong, aya ilk basan insan olarak biliniyor.
Tarih: 1969
Fotoğraf: NASA / Edwin E. Aldrin Jr.Fred Astaire

Astaire, pek çok müzikal filmde oynadı. Bunların on tanesinde Ginger Rogers'la birlikte rol aldı. 1981 yılına kadar aktörlük hayatını sürdürdü.Mustafa Kemal Atatürk

Türk asker ve devlet adamı. Türk Kurtuluş Savaşı'nın önderi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanıdır. Birinci Dünya Savaşı sonrası Anadolu'da başlayan Ulusal Bağımsızlık Mücadelesi'nin askerî, fikrî ve siyasi önderliğini yapmış; modern Türkiye'yi oluşturan devrim ve reformları gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu siyasi örgütü ve dönemin iktidar partisi Cumhuriyet Halk Fırkası'nın (daha sonra Cumhuriyet Halk Partisi) kurucusu ve ilk genel başkanıdır.Ludwig van Beethoven

Alman kompozitör ve piyanist Beethoven, Batı klasik müziğinde Klasik'ten ve Romantik döneme geçiş evresindeki kilit isimdir. Gelmiş geçmiş en etkili ve beğenilen kompozitörlerden biridir.
Tarih: 1820
Resim: Joseph Karl StieleAlexander Graham Bell

Alexander Graham Bell Seçkin bir bilim adamı, mucit ve mühendis olan Bell, telefonu icat eden kişi olarak tanınır.
Tarih: 1904Marlon Brando

Daha çok "Baba" filmindeki performansıyla bilinen Brando, oynadığı çok sayıdaki film sayesinde gelmiş geçmiş en iyi aktörlerden biri olduğunu kanıtlamış, ancak aldığı iki Oscar ödülünü de almayı reddederek farklı bir çizgide olduğunu vurgulamıştır.
Tarih: 1954
Fotoğraf: "The Wild One" filminin reklam fotoğraflarından birisi...Humphrey Bogart

"The Maltese Falcon" ve "Casablanca" filmleriyle tanınan aktör, Hollywood'un altın çağında bir megastardı.
Tarih: 1938-1939
Fotoğraf: George HurrellNapoléon Bonaparte

Fransa'da darbe düzenleyerek 1799'da ülkenin başına geçti. Bundan beş yıl sonra kendisini Fransa İmparatoru ilan etti. İtalya ve Mısır'a başarılı askeri seferler düzenledi, ki bu ününü daha da artırmasına yardımcı oldu. Napolyon Hukuku halen birçok ülkenin hukuk anlayışında temel olarak kullanılıyor.
Tarih: 1802
Resim. Antoine-Jean GrosBono

Asıl adı Paul Hewson olan müzisyen, yalnızca U2 grubunun solisti olduğu için değil; aynı zamanda açlık, ırk ayrımı ve AIDS gibi sorunlarla yılmadan ilgilenen bir siyasi aktivist olarak da tanınıyor.
Tarih: 2006
Fotoğraf: Ricardo StuckertAl Capone

Bu gangster, A.B.D'nin en ünlü isimlerinden birisidir. Amerika'nın içki yasağı getirdiği dönemde alkollü içki sağladığı için sevilmiştir, ancak hegemonyasını sürdürmek için kullandığı kanlı taktikler yüzünden nefret odağı olmaktan da kurtulamamıştır.Fidel Castro

Küba'nın eski devlet başkanı olan Castro, 50 sene boyunca aynı görevde kaldı. Amerika tarafından desteklenen Batista'yı devirerek başa geçti. Son olarak devlet başkanlığı görevini kardeşine devretti. Diktatör olarak ülkesine getirdiği kanunlar sebebiyle kimi zaman alkışlanmış kimi zamansa kötülenmiştir.Charlie Chaplin

Chaplin, bugün komedi olarak aklımıza gelen hemen her şeyin temelini attı.
Tarih: 1915
Fotoğraf: Stüdyo fotoğrafçısı, "The Tramp" filmindeki rolündeİsa

1940'ta resmedilen bu portrenin 500 milyon kopyası yapıldı. Resim, tarihteki en popüler sanat çalışmalarından biri olarak biliniyor.
Tarih: 1940
Resim: Warner SallmanWinston Churchill

2. Dünya Savaşı sırasında İngiltere Başbakanlığı görevini yürüten Churchill, müttefik kuvvetlerin zaferini mümkün kılan strateji yöneticilerinden birisi olarak tanınmıştır. Aynı zamanda çok üretken bir yazardır ve edebiyat alanında bir Nobel Ödülü almıştır.
Tarih: 1941
Fotoğraf: Yousuf KarshKurt Cobain

Grunge müzik yapan Nirvana grubunun solisti, gitaristi ve söz yazarı Amerikalı müzisyen Cobain, 1994 yılında Seattle'daki evinde, kafasına sıktığı bir kurşunla kendisini öldürmüş olarak bulundu.
Fotoğraf: Mark SeligerChristopher Columbus

Cenovalı bir denizci ve kâşif olan Columbus'un, İspanya kraliçesi Isabella tarafından finanse edilen, Atlantik Okyanusu'ndaki seyahatleri, Batı Yarımküre'de yer alan Amerikan topraklarının Avrupalılar tarafından fark edilmesine yol açmıştır.Marie Curie

Fizikçi ve kimyacı olan bu bilim kadını, iki Nobel ödülü alan ilk kişi olarak bilinir. "Radyoaktivite" kelimesini türetti, kanser hastalığı için radyoterapi tedavisinin öncülüğünü üstlendi ve iki yeni element buldu.14. Kutsal Dalai Lama

Son Dalai Lama, Çinliler tarafından Tibet'ten sürülmüştür. Tibetli Budistler için 14. Kutsal Dalai Lama, Tanrının dünyadaki vücut bulmuş halidir.
Tarih: 2007
Fotoğraf: Luca GaluzziSalvador Dali

Sürrealist ressam Dali; film, heykel ve resim dallarını kapsayan çok sayıda sanat eseri üretmiştir.
Tarih: 1942
Fotoğraf: Philippe HalsmanLeonardo Da Vinci

Da Vinci; buluşları, sanatı ve bilimsel teorileriyle "Rönesans İnsanı"nı tanımlamıştır.
Tarih: 1512-1515
Resim: Leonardo da VinciCharles Darwin

Darwin'in "Türlerin Kökeni", insanların maymunlardan türediğini bilimsel olarak ortaya koyuyordu. Darwin'in bu teorisi yaşadığı yıllarda bir barut fıçısını ateşledi. Seneler sonra Darwin hala geniş çevreler tarafından, bilimde ilerleme adına dinî kavramlara direnen bir vizyoner olarak takdir edilmektedir.
Tarih: 1883
Resim: John CollierBette Davis

Davis, yalnızca ünlü bir beyazperde aktrisi değil, aynı zamanda Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nin ilk kadın başkanıdır.Miles Davis

Davis ergenlik çağlarından 1991 yılında hayatını kaybedene kadar müzik kariyerini sürdürdü. 1991 yılında, Grammy Yaşam Boyu Başarı Ödülü kazandı. Davis, yalnızca cazın öncülerinden birisi değil, füzyon caz akımının en önemli ismidir.
Fotoğraf: Anton CorbijinCharles De Gaulle

Fransa'nın Nazi işgali sırasında Özgür Fransa Kuvvetleri'nin önderliğini üstlendi. 1958'de kurulmasını sağladığı Beşinci Fransa Cumhuriyeti'nin ilk başkanlığını yaptı. Başkanlık görevi 10 yıl boyunca devam etti.
Tarih: 1942James Dean

Tüm zamanların en iyi aktörlerinden biri olarak kabul edilen James Dean, yakışıklılığıyla da gönülleri fethetmiştir.
Tarih: 1955
Fotoğraf: "Schlitz Playhouse of Stars"ın reklam çekiminden...Prenses Diana

Diana, Prens Charles ile gerçekleştirdiği evliliğini, presin şu anki eşi Camilla Parker Bowles'la sürdürdüğü yasak ilişkisi yüzünden, birkaç sene içinde bitirdi. İnsanlık için yaptığı iyiliklerle yalnızca İngilizlerin değil, dünyanın her yerindeki insanların sevgisini kazanmayı başardı.
Tarih: 1990
Fotoğraf: Patrick DermarchelierCharles Dickens

Viktorya döneminin en popüler İngiliz romancısıdır. Hem kişisel hayatında, hem de edebi alandaki girişimlerinde etkin bir sosyal mücadeleci olarak boy gösteriyordu.
Tarih: 1858
Resim: Charles BaugnietMarlene Dietrich

Savaş öncesi Amerika'da Alman kabare şarkıcılığından film yıldızlığına yükseldi. II. Dünya Savaşı'nın başlamasından önce Nazi partisine geri çağrıldı, fakat Nazi politikasını beğenmediği için anavatanı Almanya'ya dönmedi, A.B.D'de yaşamayı tercih etti.
Tarih: 1951
Fotoğraf: "No Highway in the Sky" filminin çekiminden...Walt Disney

Çizgi film animasyonları için çalışan mütevazi bir çizerken Walt Disney şirketinin kurucusu haline gelmiştir. Stüdyosunda zamana meydan okuyan çizgi filmler üretilmiştir.Bob Dylan

Amerika'nın 1960'lardaki çalkantılı dönemiyle ilgili şarkılar yazmıştır. Pulitzer onur ödülü de dahil olmak üzere müzik çalışmalarıyla birçok ödül kazanan Dylan, kariyerinin ortasında akustikten elektronik gitara geçiş yaparak hayranlarını şaşırtmıştır. En ünlü şarkılarından biri olan "All Along The Watchtower", 2003 yılında tekrar hayata geçirilen Battlestar Galactica adlı bilim kurgu dizisinin tema müziği olarak kullanılmıştır.Amelia Earhart

Atlantik Okyanusu'nu tek başına geçen ilk kadın pilot olan Earhart'ın, 1937'de dünya turuna çıktığı uçak, Pasifik Okyanusu'ndaki Howland Adası yakınlarında kaybolduThomas Edison

Genç Edison, bu fotoğrafta kendi icadı olan fonografla görünüyor. Ancak Edison, tanınırlığını asıl olarak uzun ömürlü ve kullanışlı bir ampul icat ederek sağlamıştır.
Tarih: 1877-1878
Fotoğraf: Levin C. HandyAlbert Einstein

Modern bilimin öncülerinden biri olan Einstein, izafiyet teorisi ile ünlenmiştir. Ortaya koyduğu çok sayıdaki teoriler sayesinde modern fiziğin temellerini atarak Atom Çağı'nı başlatan isim olmuştur.
Tarih: 1951
Fotoğraf: Arthur SasseGeneral Dwight D. Eisenhower

II. Dünya Savaşı'nda A.B.D kuvvetlerinin başkomutanlığı görevini üstlenmiştir. Daha sonra ülkesinde başkanlık yapmıştır. Bu fotoğraf, II. Dünya Savaşı'nda İtilaf devletlerine karşı kazanılan zaferin ardından çekildi.
Tarih: 1946
Fotoğraf: Yousuf KarshKraliçe I. Elizabeth

Elizabeth'in saltanat dönemi, İspanya'nın fırtına dolayısıyla başarısızlıkla sonuçlanan İngiltere'yi işgal etme girişimini de kapsayan birkaç tarihi olay nedeniyle meşhurdur. Yaşamı boyunca hiç evlenmediği için adını tarihe "Bakire Kraliçe" olarak yazdıran Elizabeth: "*Bir evli bir kraliçe olmaktansa bekar bir dilenci olmayı tercih ederim" sözleriyle de hatırlanır.
Tarih: 1575Kraliçe II. Elizabeth

Kraliçe II. Elizabeth'in pek çok ikonik fotoğrafı olmasına karşın bu kare, ünlü fotoğrafçı Annie Leibovitz tarafından özel olarak çekilmiştir. Leibovitz fotoğrafta, kraliçeyi Buckingham Sarayı'nda, İngiltere'nin her daim soğuk olan havasını seyre dalmış haldeyken görüntülüyor.
Tarih: 2007
Fotoğraf: Annie LeibovitzFarrah Fawcett

Fawcett, 70'lerin ünlü televizyon dizisi olan "Charlie'nin Melekleri" ile şöhrete kavuşmuştur. Sanatçının bu fotoğrafı ise poster haline getirilerek popülerleşmiştir.
Tarih: 1976
Bruce McBroomFederico Fellini

İtalyan senarist ve film yönetmeni Federico Fellini, 20'nci yüzyılın en ikonik filmlerine imza atmıştır. Düşlerle Barok sanatını harmanlayan gizemli bir stili vardır.
Tarih: 1965
Fotoğraf: Walter AlbertinAnne Frank

Amsterdam'da ailesiyle birlikte Nazilerden saklanan küçük bir kız olarak tanınan Anne Frank, bu süre zarfında yaşadıklarını günlüğüne not etmiştir. "Anne Frank'in Günlüğü", Yahudi Soykırımı'nın bir belgesi olarak, halen tüm dünyada öğrencilere okutulmaktadır. Bu portre, Frank ve ailesi sığınağa saklandıktan birkaç ay sonra çekilmişti.
Tarih: 1942Benjamin Franklin

A.B.D'nin kurucularından biri olan Franklin, ülkesinin bağımsızlığını kazanmasına yardımcı olmak için pek çok pozisyonda hizmet vermiştir. Benjamin Franklin'in bu portresi 100 dolarlık banknotlarda ölümsüzleştirilmiştir.
Resim: Joseph Siffred DuplessisSigmund Freud

Bilinçaltı zihin ve baskı karşısında savunma mekanizmalarıyla ilgili teorileriyle ve hastalarını iyileştirmek için kullandığı psikoanaliz yöntemi ile tanınmıştır.
Tarih: 1920Clark Gable

Kendi devrinde "Hollywood Kralı" olarak tanınan Gable, "Rüzgâr Gibi Geçti" filmindeki Rhett Butler rolüyle bütünleşmiştir.
Tarih: 1938
Fotoğraf: "It Happened One Night" filminin çekimlerinden...Yuri Gagarin

Uzaya çıkan ve dünyanın yörüngesinde dönen ilk insan olan Sovyet kozmonot, 1968 yılında bir deneme uçuşu sırasında geçirdiği kaza sonucu yaşamını yitirdi.Galileo Galilei

Gözleme dayalı modern astronominin kurucusu olan Galileo, ilk astronomik teleskobu geliştirmiştir. Kopernik tarafından ortaya sürülen Dünya'nın Güneş'in etrafında döndüğü teorisini desteklemiştir. Ayrıca fizik alanında da öncü bir rol üstlenmiştir. Galileo, yaşamının son yıllarını Katolik kilisesine karşı gelme suçundan dolayı ev hapsinde geçirmek zorunda kalmıştır.
Tarih: 1605
Resim: Domenico RobustiMahatma Gandhi

Gandhi'nin şiddet karşıtı (Satragyaha) tekniği sayesinde Britanya, Hindistan'ın kendi hükümetini kurmasına izin vermiştir.
Tarih: 1930'lerGreta Garbo

İsveç asıllı Amerikalı sinema oyuncusu Greta Garbo, sessiz film döneminden Hollywood'un "Altın Çağ"ı olarak adlandırılan dönemine kadar birçok sinema filminde rol almıştır. En çok, canlandırdığı "Camille" ve "Ninotchka" karakterleriyle tanınır.Jerry Garcia

Grateful Dead grubunun solisti olan Jerry Garcia, 1970'lerin karşı-kültür hareketinde ikonlaşan bir isim oldu. 1995 yılında kalp krizine yenik düşerek hayatını yitirdi.Judy Garland

"Oz Büyücüsü" filmindeki rolüyle zihinlere kazınan Garland, tam anlamıyla çocukların sevgilisi olmuştu.
Fotoğraf: "Oz Büyücüsü" filminin reklam çekimlerinden...Bill Gates

Yazılım devi Microsoft'un patronu ve aynı zamanda dünyanın en büyük hayır kurumunun kurucusu olan Bill Gates, ilk teknoloji vizyonerlerinden birisidir.Betty Grable

1942 yılına ait bu portresi nedeniyle "pin-up" kraliçesi haline gelen Grable'ın bacakları bir milyon dolar karşılığı sigortalanmıştı.
Tarih: 1942
Fotoğraf: 20th Centruy FoxCary Grant

Asıl adı Archibald Alec Leach olan Grant, 1930'larla 1970'ler arasında çekilen pek çok filmde rol almıştır. Ünlü yönetmen Alfred Hitchock'un en beğendiği aktörlerden birisi olmuştur.Che Guevara

Genç bir tıp öğrencisiyken Latin Amerika'yı baştan başa dolaşan Ernesto "Che" Guevara, yolculuğu sırasında edindiği deneyimler sonucu yoksulluğu ortadan kaldırmanın tek yolunun devrimden geçtiğine karar verdi. Fidel Castro'nun 1965 yılında Küba'da yönetimi ele geçirmesinde kilit rol oynadı. 1967'de CIA tarafından desteklenen Bolivyalı askerler tarafından öldürüldü.
Tarih: 1960
Fotoğraf: Alberto KordaDr. Stephen Hawking

Akademik çevrelerde kuramsal fizikçi olarak ünlenen Hawking, kuramlarını "Zamanın Kısa Tarihi" adlı eseriyle halka sunmuştur.
Tarih: 26 Nisan 2007
Fotoğraf: Zero Gravity Corp.Ernest Hemingway

Hemingway, "The Old Man and the Sea" (Yaşlı Adam ve Deniz), "The Sun Also Rises" (Güneş de Doğar) ve "A Farewell to Arms" (Silahlara Veda) gibi unutulmaz romanların yazarıdır.
Tarih: 1957
Fotoğraf: Yousuf KarshJimi Hendrix

Tarihin en iyi elektro gitaristi olarak kabul edilen Hendrix, "Are You Experienced" parçası, "All Along the Watchtower" yorumu gibi müzik çalışmalarıyla tanınır. Sanatçı, stüdyo çalışmaları sırasında müziğine efekt ekleyen ilk müzisyenlerden birisidir.VIII. Henry

İngiltere tarihinin en kötü şöhretli krallarından birisidir. Papa ona bir ayrıcalık tanımadığı için, ilk eşini boşayabilmek amacıyla Anglikan kilisesini kurmuştur.
Tarih: 1536
Resim: Hans Holbein The YoungerAudrey Hepburn

"Breakfast at Tiffany's" filminin basın çekiminden alınan bu kare Hepburn'ün en ünlü fotoğrafıdır. Bir bale okuluna devam ederken 1951'de kendisini "Gigi" isimli tiyatro oyununda başrolü oynarken buldu. "My Fair Lady"deki rolü için 1 milyon dolar aldı.
Tarih: 1961
John KobalAlfred Hitchcock

Sinemaya korku-gerilim türünü tanıtmış olan yönetmendir. "Rear Window" ve "Vertigo" gibi klasikleşmiş filmlerinde kullandığı gelişmiş sinematografi teknikleriyle seyircisini şoke etme ve korkutmayı amaç edinmiştir. Bu fotoğraf, büyük bir kesim tarafından halen gelmiş geçmiş en iyi korku filmi olarak kabul edilen "Psycho" filminin setinde çekilmiştir.
Tarih: 29 Ocak 1960
Fotoğraf: Hulton Archive / Getty ImagesAdolf Hitler

Seçimle Almanya'nın başına geçen Hitler, ülkesinde mutlak bir siyasi güç elde etmiştir. Seçim sonrası uyguladığı siyasi ve askeri taktiklerle Almanya'nın Führer'i konumuna yükselmiştir. Hitler'in birleşmiş bir Almanya yaratma vizyonu Alman seçmenlerin ilgisini çekmiş, ancak karanlık ve antisemitik düşünceleri ve sonrasında patlak veren II. Dünya Savaşı, katliamlarla dağılmış bir Almanya yaratarak Führer'in düşüşüne yol açtı.Buddy Holly

Rock'n roll müziğinin öncüsü ve The Beatles, Bob Dylan gibi efsane isimlerin ilham kaynağıdır. Holly'nin ölümü, Don McLean'in "American Pie" isimli şarkısına konu olmuştur.
Tarih: 1950'ler
Fotoğraf: APHoudini

Macaristan asıllı A.B.D'li illüzyonist, aktör ve film yapımcısı Houduni, özellikle zincir ve iplerle bağlı durumda girdiği kilitli bir sandıktan kurtulma numarasıyla ün kazanmıştır. Bu numarası, tüm diğer sihirbazlık gösterilerinin önüne geçmiştir.Rock Hudson

Doris Day ile rol aldığı birkaç komedi filmi de dahil olmak üzere 70'in üzerinde filmde oynamıştır. AIDS hastalığından dolayı hayatını kaybeden ilk ünlülerden birisidir.Michael Hutchence

INXS grubunun solistidir. 90'lı yıllar boyunca pek çok hit şarkıya imza atan sanatçı, 1997 yılında intihar etmiştir.Michael Jackson

"Pop Kralı" Jackson, müzikal başarısı dışında sıra dışı hayat tarzıyla da tanınmıştır.Mick Jagger

Altın Küre ve Grammy Ödülü sahibi İngiliz şarkıcı, söz yazarı ve aktör... Daha çok The Rolling Stones grubu solisti olarak bilinir.Steve Jobs

Apple Computer'in kurucu ortağı Jobs; iMac, iBook, iPod ve iPhone ürünleriyle şirketi adeta bir süperstar haline getirdi.Janis Joplin

Amerikalı şarkıcı, söz yazarı, müzik aranjörü... 1960'ların sonunda Big Brother ve Holding Company isimli müzik gruplarının solisti olarak ve daha sonraları yaptığı solo çalışmalarıyla şöhrete kavuşmuştur.Michael Jordan

Gelmiş geçmiş en başarılı basketbol oyuncuları arasında yer alan Jordan, düzenlediği pazarlama kampanyaları sayesinde 1980'ler ve 1990'lar boyunca Amerikan profesyonel basketbol ligi NBA'in popülerlik kazanmasına yardımcı olmuştur.
Tarih: 2006
Fotoğraf: Joshua MasselAndy Kaufman

Alışılagelmişin dışında bir şovmen olan Kaufman, en çok 1970'lerde yayımlanan "Saturday Night Live" programıyla tanınmıştır. Diğer komedyenlerinkine hiç benzemeyen bir komedi tarzıyla ünlenmiştir.
Tarih: 1983
Fotoğraf: David McGoughHelen Keller

On dokuz aylıkken geçirdiği bir hastalık yüzünden görme ve işitme yetilerini yitirdi. Doğurgan bir yazar ve insani sorunların yılmaz savaşçısı olan Keller aynı zamanda lisans diploması alan ilk kör ve sağır kişidir.
Tarih: 1904Grace Kelly

Zamanının en verimli aktrislerinden birisi olan Kelly, ünlü yönetmen Alfred Hitchock'un favori oyuncuları arasında yer alıyordu. Monako prensi Rainier ile evliliğinin ardından Prenses ünvanı aldı ve profesyonel oyunculuğu bıraktı.John F. Kennedy

A.B.D'nin 35'inci başkanıdır. Küba Füze Krizi'ni yönetmiştir. Başkanlığı döneminde NASA, aya ilk insanı yollamıştır. Uğradığı suikast, pek çok tartışmayı da beraberinde getirmiştir.
Tarih: 1961
Fotoğraf: Alfred EisenstaedtMartin Luther King

Yurttaş hakları hareketinin öncüsü olan Martin Luther King, Afrika kökenli Amerikalılara eşitlik sağlanması için mücadele vermiştir. 1963 yılında Washington'da yaptığı "Bir Hayalim Var" başlıklı konuşması çok ünlüdür.Stanley Kubrick

20'nci yüzyılın en iyi yönetmenlerinden birisidir. Film çekerken ışıklandırma, ses, oyunculuk ve tüm diğer unsurlar konusunda mükemmeliyetçi bir tavrı vardır. "Spartacus", "2001: A Space Odyssey" ve "A Clockwork Orange" gibi çeşitli konulardaki filmleri büyük başarılar kazanmıştır.
Tarih: 1940'ların sonları
Fotoğraf: Stanley KubrickHeath Ledger

"The Dark Knight" filmindeki ikonik Joker rolünü tamamladıktan kısa bir süre sonra, 2008'de aşırı dozda uyuşturucudan yaşamını yitiren aktör, 2009 yılında söz konusu rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülü kazandı.
Tarih: 2008
Fotoğraf: Vincent FantauzzoBruce Lee

Özellikle Kung Fu ve Wing Chun gibi Çin savaş sanatlarının ikonlaşmış ismi Bruce Lee'nin filmlerinde, aktörün yumruk ve tekmelerini görebilmek için sahnelerin yavaş çekimde izlenmesi gerekir.
Fotoğraf: Columbia PicturesVladimir Lenin

1917 Rusya Devrimi'nin gerçekleşmesinde etkili bir rol oynayan Lenin, aynı yıl Sovyetler Birliği'nin Başkanı seçilmiştir. Marksist teoriden yola çıkarak kurduğu politik anlayış Leninizm olarak adlandırılmıştır.
Tarih: 1920
Fotoğraf: L. LéonidoJohn Lennon

Efsanevi Beatles grubunun solisti Lennon, kariyerini grup dağıldıktan sonra tek başına başarılı bir şekilde devam ettirmiştir. Zamansız bir suikasta kurban giden sanatçı, Vietnam Savaşı'nın sona ermesi ve Soğuk Savaş yıllarında Amerika ve Rusya arasında barış sağlanması için çeşitli kampanyalar düzenlemiştir.
Fotoğraf: Andy WarholYoko Ono ve John Lennon

John Lennon ve Yoko Ono'nun aşkını kutlayan bu fotoğraf, tüm zamanların en ünlü "Rolling Stone" kapaklarından biri olmuştur.
Tarih: 1980
Fotoğraf: Annie LeibovitzAbraham Lincoln

A.B.D'nin 16. başkanı olan Lincoln, Özgürlük Bildigesi kanunu ve Amerikan Anayasası'ndaki on üçüncü değişikliğin onaylanmasıyla köleliği kaldırmıştır. Lincoln, suikast sonucu ölen ilk ABD başkanı olmuştur.
Tarih: 8 Kasım 1863
Fotoğraf: Alexander GardnerNelson Mandela

1994 yılında Güney Afrika'nın ilk Afrikalı başkanı seçildi, böylece ülkedeki ırk ayrımı sorunu resmi olarak sona ermiş oldu. Mandela, 1990'da ırk ayrımı ortadan kaldırılana kadar 27 yıl hapis yattı.
Tarih: 1994
Fotoğraf: Afrika Ulusal KongresiBob Marley

Reggea müziğin en meşhur ismi Bob Marley, aynı zamanda Rastafarian Hareketi'nin destekçisi olarak bu inanışı popüler kültürle tanıştırdı.Mona Lisa

Bu tablo hakkında daha önceden söylenmemiş söz bulmak oldukça zor.
Tarih: 1503-1506
Resim: Leonardo da VinciSophia Loren

Loren'in kariyeri; film, televizyon ve hatta müzik alanlarını kapsar. Tüm zamanların en başarılı İtalyan aktrislerinden birisidir.Freddie Mercury

Asıl adı Farrokh Bulsara olan bu efsanevi müzisyen, 1970'lerin en beğenilen müzik gruplarından Queen'in solistiydi.Michelangelo


Ünlü İtalyan rönesans dönemi ressam, heykeltraş, mimar, şair ve mühendisidir.
Tarih: 16. Yüzyıl
Resim: Jacopo del ConteGöçmen anne

1936 yılında Nipomo, Kaliforniya'da çekilen bu fotoğraf, Büyük Buhran'ın sembol fotoğraflarından biri olması dışında Steinbeck'in "Gazap Üzümleri" romanına da ilham kaynağı olmuştur.
Tarih: 1936
Fotoğraf: Dorothea LangeMarilyn Monroe

Gizemli bir şekilde hayata veda eden aktrisin ölüm sebebi intihar olarak açıklanmıştı. Çoğu kişi tarafından gelmiş geçmiş en güzel aktrislerden biri olarak kabul edilen Monroe'nun, yaşadığı birkaç evlilik dışında, başkanlık yılları boyunca Kennedy ile gönül ilişkisi de olmuştu.
Tarih: 1954
Fotoğraf: Matty ZimmermanDemi Moore

Önceden aktör Bruce Willis ile evli olan aktris, şu anda Ashton Kutcher ile beraber. Vanity Fair isimli dergiye verdiği bu kapak pozunda Moore gösterişsiz bir tavır sergilemek istemiş.
Tarih: 1991
Fotoğraf: Annie LeibovitzJim Morrison

Doors grubunun solisti Morrison, alternatif rock akımlarının da manevi babası olmuştur. Iggy Pop, "The Passenger" isimli şarkısını yazarken Morrison'un şiirlerini temel almıştır.
Tarih: 1967
Fotoğraf: Joel BrodskyWolfgang Amadeus Mozart

Mozart'ın 600'ün üzerinde müzik çalışmasına imza atmıştır. Bunların arasında "The Magic Flute" de bulunur. Beste yapmaya beş yaşında başlamıştır.
Tarih: 1819
Resim: Barbara KrafftPaul Newman

İsmini bir salata sosuna vermeden önce, Newman onlarca sinema filminde rol almış Oscar ödüllü bir oyuncuydu. Newman's Own isimli yemek şirketi, bütün kârını hayır işlerine bağışlamasıyla ünlüydü.Sir Isaac Newton

Newton, modern bilimin babalarından birisidir. Evrensel yerçekimi ve hareketin üç yasası, kuramlarından yalnızca iki tanesidir. Newton ayrıca ilk aynalı teleskopu geliştirdi.
Tarih: 15. / 16. Yüzyıl
Resim: Sir Godfrey KnellerJack Nicholson

Kariyeri boyunca, rol aldığı çeşitli filmlerde psikopat karakterleri canlandırmasıyla bilinir.Robert De Niro

1970'lerden beri övgüye değer işlerle adından söz ettiren De Niro, çok çeşitli filmlerde rol almıştır. Kendine özgü oyun tarzıyla tanınmıştır. Aktör, aynı zamanda birkaç filmin de yönetmenliğini üstlenmiştir.
Tarih: 2008
Fotoğraf: Petr Novák, WikipediaJacqueline Kennedy Onassis

Amerika'nın en sevilen first lady'si olan Jacqueline Kennedy, John Kennedy'nin ölümünden sonra bütün ulusu şoke edecek bir kararla Aristotle Onassis isimli işadamıyla evlendi. Bu portre, Kennedy'nin first lady olarak ilk resmî pozudur.Al Pacino

Baba, Yaralı Yüz, Kadın Kokusu gibi filmlerdeki hayat dolu ve içten performanslarıyla seyircinin büyük beğenisini kazanmıştır.Louis Pasteur

Kuduz hastalığı için ilk aşıyı geliştirmiştir. Kamuoyu tarafından tanınması ise süt ve şarabın hastalık yapmasını engelleyen bir yöntem bulmasıyla olmuştur. Bu yönteme sonradan pastörizasyon denilmiştir.
Tarih: 1895 öncesi
Fotoğraf: Felix NadarPapa II. John Paul

Papa II. John Paul, yalnızca dinî bir lider olarak değil, aynı zamanda Soğuk Savaş yıllarında dünya barışını savunan bir isim olarak tanınmıştır. Anavatanı olan Polonya ve Doğu Avrupa'da komünizmin sona ermesinde güçlü bir etkisi olmuştur. 27 yıl boyunca Papalık görevini sürdürmüştür.Evita Peron

Eva Peron, ya da Arjantinliler tarafından bilindiği şekliyle Evita, kadın ve işçi hakları savunucusuydu. 33 yaşında kansere yenik düşerek hayatını kaybetti.
Tarih: 1950Pablo Picasso

20. yüzyılın seçkin ressamlarından ve kübist akımın öncüsü Picasso, bu kare çekilirken kendi suretini objektifin geniş açısında görebiliyordu ve fotoğrafta yer almak istediği noktaya içgüdüsel olarak kendisini yerleştirdi.
Tarih: 1954
Fotoğraf: Yousuf KarshPlaton & Artistoteles

Raffaello Sanzio'nun "Atina Okulu" eserinden bu kesitte iki ünlü filozofu görüyoruz. Aristo, Eflatun'un öğrencisiydi.
Tarih: 1509
Resim: Raffaello SanzioEdgar Allan Poe

Oldukça eksantrik ve üretken bir yazar olan Poe, bugüne kadar bilinen en iyi korku romanlarını kaleme almıştır. Şiirlerin tek seferde okunabilecek kadar kısa olması gerektiğini salık veren "Poe Kanunu"nu ortaya atmıştır.
Tarih: 1848
W.S HartshornElvis Presley

"Rock and Roll" müziğinin kralı Presley, özellikel kendi kuşağındaki gençler arasında inanılmaz bir popülarite sahibiydi.Grigorij Rasputin

"Çılgın Keşiş" olarak da bilinen Rasputin'in doğaüstü güçlere sahip olduğuna inanılırdı. Amansız bir hastalığı olan oğullarını iyileştiren Rasputin, Çar ailesi için çok önemli bir kişi haline gelmiştir. Rusyalı asilzadeler tarafından efsanevi bir şekilde infaz edilir.Ronald Reagan

Reagan'ın A.B.D başkanlığı döneminde Soğuk Savaş yılları sona ermiştir. Ünlü bir aktör olarak kariyerine başlayan Reagan'ın her zaman anti-komünist eğilimleri bulunuyordu.
Tarih: 1981
Fotoğraf: Resmî Beyaz Saray fotoğrafıRembrandt

Uzun adıyla Rembrandt Harmenszoon van Rijn, tarihteki en önemli Hollandalı ressamı ve Avrupa sanat tarihinin en önemli ressamlarından birisi olarak kabul edilir.
Tarih: 1661
Resim: RembrandtEleanor Roosevelt

Yurttaşlık ve kadın hakları savunucusuydu. Birleşmiş Milletler insan hakları komisyonu başkanı olarak insan hakları evrensel bildirgesi'nin hazırlanmasında büyük oranda rol oynamıştır.
20 Temmuz 1933Çığlık

Edvard Munch'ın bu eseri için yapılan çoğu yorum, merkezdeki figürün dış dünyayı engellemeye çalışan ressam veya doğanın "Çığlık"ı olarak kabul ediyor. Tablo iki defa çalınmıştı.
Tarih: 1893
Resim: Edvard MunchWilliam Shakespeare

Oyun yazarı ve şair olarak devasa sayıda esere imza atan Shakespeare hakkında halen hangi portresinin gerçek olduğuna dair -tabii eğer varsa- tartışmalar devam ediyor. Bu portre aralarında en ünlüsü.
Tarih: 1600'ların başı
Resim: John TaylorFrank Sinatra

Popüler bir müzisyen ve aktör olarn Sinatra, 11 Grammy ödülünün de sahibi oldu.Josef Stalin

Lenin'in 1924'teki ölümünün ardından Komünist Rusya'da güç kazanan Stalin, 1953'te yaşamını yitirene kadar iktidarını korudu.Dame Elizabeth Taylor

"Kleopatra"daki rolü için 1 milyon dolar almıştı. Bu, bir aktrisin o güne kadar aldığı en yüksek rakamdı. Film kariyerini sona erdirdikten sonra Taylor, insani sorunlarla, özellikle de diğer şöhretlerin korktuğu bir dönemde AIDS'le ilgili çalışmalar yaptı.
Tarih: 1951Rahibe Teresa

1997'de öldüğünde, Rahibe Teresa'nın Hayırsever Misyonerler Cemaati, 123 ülkede 610 misyon yürütüyordu.
Tarih: 1986
Fotoğraf: TúrelioNicola Tesla

Bugün evlerimizde kullandığımız elektrik akımı çeşidi olan alternatif akıma temel oluşturan buluşlarıyla tanınmıştır. Edison'la beraber çalışırken kendisine vadedilen ücret artışı gerçekleşmediği için istifa eder ve tamamen kendi çalışmaları üzerine yoğunlaşır.
Tarih: 1896 öncesiHarriet Tubman

"Yeraltı Demiryolu" denilen hadisede yetmişten fazla kölenin kaçmasına yardımcı olmuştur. Aynı zamanda kadınların seçme hakkı elde etmesi için savaşan bir aktivistti.
Tarih: 1850-1900
Fotoğraf: H.B. LindsleyMark Twain

Amerikalı yazar ve mizahçı. Kimi edebiyatçılar tarafından Amerikan edebiyatının ilk büyük eseri olarak değerlendirilen Huckleberry Finn'in Maceraları romanı ve Tom Sawyer'ın Maceraları ile hatırlanır.
Tarih: 1907Vincent Van Gogh

Van Gogh, "Starry Night" tablosu da dahil olmak üzere çok ünlü sanat eserlerine imza atmıştır. Yaşamı boyunca pek çok kez kendi portresini de çizen ressamın, sakalsız olarak gözüktüğü kendi portresi 71.5 milyon dolara satılmıştır.
Eylül 1889
Resim: Vincent Van GoghChristopher Walken

21. yüzyılın internet sayesinde daha da popülerleşen ünlülerinden birisidir. Pek çok sayıda filmde oynamış olmasına rağmen Saturday Night Live'daki skeçleriyle daha çok tanınmıştır.
Tarih: Nisan 2003
Fotoğraf: Mark SeligerAndy Warhol

Pek çok sanat eseri, fotoğraf ve filme imza atan üretken bir fotoğraf sanatçısı ve ressam... Warhol yaşamı boyunca birçok defa kendi portresini çizmiştir ve aynı zamanda ünlü kişilerin popüler kültür portrelerini yapmıştır.George Washington

A.B.D'nin ilk başkanıdır. Bu görevden önce, İngilizlerin Amerikan topraklarından atılmasını sağlayan direnişin kilit mücadelelerini komuta etmiştir.
Resim: Gilbert Stuart, Rembrandt PealeJohn Wayne

Wayne'in sert ve erkeksi görünüşü birçok western filmde başrol oynamasını sağlamıştır. Oynadığı filmlerin 142'sinde başrolü üstlenmiştir.Orson Welles

Film, tiyatro, televizyon ve radyo gibi alanları kapsayan bir kariyer hayatı bulunan Welles, H. G. Wells'in "Dünyalar Savaşı" isimli romanından hareketle sunduğu radyo tiyatrosunda o kadar gerçekçiydi ki dinleyiciler anlattıklarının gerçekten yaşandığını düşünmüşlerdi.
Tarih: 1937
Fotoğraf: Carl Van VechtenMae West

Amerikalı aktris, oyun yazarı, film yazarı ve seks sembolü... Müstehcen sözleriyle bilinen West, ismini öncelikle vodvillerle ve New York sahnelerinde duyurdu. Daha sonra komedyen, aktris ve film yazarı olmak için Hollywood'a gitti. Döneminin en tartışmalı yıldızlarından biri olan West, sansürcülük gibi birçok sorunla karşılaştı.Whistler'ın Annesi

James Abbott Mcneill Whistler'ın kendi annesinin portresini çizdiği bu tablo, ressamın kariyerindeki doruk noktası olmuştur. Fransa tarafından satın alınan bu eser, Paris'teki Orsay Müzesi'nde saklanmaktadır.
Tarih: 1871
Resim: James WhistlerMalcolm X

Asıl ismi Malcolm Little'dır. "İslam Ulusu" adlı cemaate katılınca soyadını X olarak değiştirdi. Kimi zaman saldırgan yöntemlerle de olsa yurttaşlık hakları için savaşmıştır. Yurttaşlık hakları hareketinin liderlerini, kurumun "yaltakçıları" olmakla suçlamıştır.
Tarih: 1964
Fotoğraf: Marion S. Trikosko
#1 - Ekim 04 2009, 18:18:01

Proculianus

Bu konu vardı sanırım.
Atatürk niye yok diye galeyana gelinmişti hatta.
#2 - Ekim 04 2009, 18:54:33

Anti-tiKKy

Bu konu vardı sanırım.
Atatürk niye yok diye galeyana gelinmişti hatta.
Bildiğin ömrümü falan verdim bu konuya ben. Bu kadar kapsamlısı yoktur eminim. :Ç
#3 - Ekim 04 2009, 19:04:15

Proculianus

Evet bu daha kapsamlıymış. Eline koluna sağlık. :Ç
#4 - Ekim 04 2009, 19:12:26

Anti-tiKKy

Merci. :Ç
#5 - Ekim 04 2009, 19:24:27

Bu kadar uğraştığına inanamıyorum. :Ç Bişey yazmıyıcektim fakat görünce teşekkür etmek gerek dedim.
Eline sağlık, güzel olmuş. :))
#6 - Ekim 04 2009, 19:52:33

Anti-tiKKy

Sağ ol İremim. Teşekküre gerçekten ihtiyacım var, emek böyle birşeymiş meğer. :Ç
#7 - Ekim 04 2009, 19:54:11

Her ne kadar manyak olduğunuzu düşünsemde Sevgili Georgia bu emeğinizi takdir etmeden geçemiyciğim. Böylesine meşakkatli bir konu için teşekkürlerimi iletiyorum size.
#8 - Ekim 04 2009, 19:57:40
« Son Düzenleme: Ekim 04 2009, 19:59:01 Gönderen: frekanss »
Suskun bir tutkuyum ben.
Evde ocaksızım, savaşta kılıçsız.
Ve de hastayım kendi gücümden.

Anti-tiKKy

Yav konu da güzel tamam çok uğraşmış olabilir falan ama okuyun bir konuyu. Konu da güzel laan :Ç
#9 - Ekim 04 2009, 20:00:09

İtiraf etmek gerekirse hepsini okuyamadım ama bu kız ne yapmış lan diyerek yarısına kadar gelebildim. Devam ederdim ama karnımın açlığı galip geldi kusura bakmayınız :/
#10 - Ekim 04 2009, 20:02:04
Suskun bir tutkuyum ben.
Evde ocaksızım, savaşta kılıçsız.
Ve de hastayım kendi gücümden.

Anti-tiKKy

Biraz bilgi sahibi olun diye deşiniyoruz, debeleniyoruz burda. Aç frekanss n'apıyor, önüne geleni midesine indirmek bahanesiyle kaçıyor şuncacık Georgia'dan. :/
#11 - Ekim 04 2009, 20:04:27

Sorarım size, sizin manyaklığınızın yarısına -sadece siz uğraştınız diye- aç bir halde başka kim katlanmıştır?
#12 - Ekim 04 2009, 20:06:48
Suskun bir tutkuyum ben.
Evde ocaksızım, savaşta kılıçsız.
Ve de hastayım kendi gücümden.

Anti-tiKKy

"Allah'ım Napolyon'u beğenen tek manyak ben miyim, yoksa benim gibi eklembacaklılardan daha var mı?" diye sormak geçiyordu içimden, sonra duraksadım, yutkundum. Doğru bir hareket olmadığına karar verdim. Para, para, para o zaman.
Olm ben Napoléon'u beğeniyorum yalnız. Gel tapak.
#13 - Ekim 04 2009, 20:23:53

Süper olmuş valla, emeğine sağlık :okey
freud'u, aristo'yu gördüğüm iyi oldu, içimden saydıklarımı yüzlerine de söyleyebildim (6)
rahatladım :4
#14 - Ocak 21 2010, 00:10:17
...Senin aydınlığındır ay'a ışığını veren geceleyin.
Ben bir geceyim, sen bir ay'sın madem,
Gökyüzünde bensiz gitme, istemem...

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.