Alternatifim Cafe

Dünyanın en uzun boylu insanı bir Türk

Discussion started on Lüzumsuz Bilgiler

Sultan Kösen adlı Türk, 2 metre 47 santimetre boyuyla dünyanın en uzun insanı olarak Guinness Dünya Rekorlar Kitabına ismini yazdırmayı başardı.

'Dünyanın en uzun insanı' rekorunun bir önceki sahibi Çinli Bao Xishun’dan 10 santimetre daha uzun olan 27 yaşındaki Sultan Kösen, en büyük el (27.5 santimetre) ve ayaklara (36.5 santimetre) sahip.

Guinness Dünya Rekorlar Kitabının 2010 baskısının basına tanıtımı için Londra’da yapılan toplantıya katılan Kösen, önce bir araba almak istediğini, ancak her şeyden çok evlenmek istediğini belirtti.

Uzun olmanın zorluklarından birinin, ölçülerine uygun kıyafet bulamamak olduğunu belirten Kösen, tanıtımda, bugüne kadar ilk kez ölçülerine uygun dikilen takım elbise giydi.

Diğer zorluklar arasında kendisine uygun araç bulamamanın olduğunu anlatan Kösen, arabaların kendine dar geldiğini ifade etti. Herkes gibi alışverişe gidemediğinden yakınan Kösen, her şeyinin özel yapım olduğunu ve bazen bunların da pek şık olmadığını belirtti. Kösen, tavanların alçak olması yüzünden kapılardan eğilerek geçmek zorunda kaldığını da anlattı.

Uzun boylu olmanın iyi yanlarının da bulunduğunu belirten Kösen, uzun olduğu için insanları daha rahat görebildiğini, evde ampulleri değiştirmek ve perdeleri asmak için boyundan faydalandıklarını kaydetti.

Kösen’in Britanya’dan sonra ABD ve Almanya’ya gideceği belirtildi.

Uzun boylu olmanın avantajları
Uzun boylu olmanın en büyük güçlüklerinden birinin uygun giysi bulmak olduğunu söyleyen Kösen, "Normal insanlar gibi alışverişe gidemiyorum, her şey benim için özel yapılmak zorunda ve bazen hepsi modaya uygun olmuyor" diye konuştu.

Kösen'e gazetecilerle tanışması öncesinde özel bir takım elbise dikilmiş. Kösen artık bir kız arkadaşının olmasını istiyor.

Sultan Kösen, bunun üstüne oturan ilk kıyafeti olduğunu söylüyor.

Kösen'in yatak boyunun da 3 metre olduğu belirtiliyor.

Sultan Kösen, uzun boylu olmanın bazı avantajları olduğunu da yok saymıyor.

İnsanları çok uzak mesafeden görebildiğini söyleyen Kösen, evde ampul değiştirmek perdeleri takmak gibi işlerde boyunun işe yaradığını belirtiyor.

Guiness Rekorlar Kitabı'nın sözcüsüne göre Sultan Kösen onyıldan fazla bir süredir 2 buçuk metreden daha uzun bir insanla ilk kez karşılaşıldığını belirtti.

10 yaşına kadar normal gelişim gösteren Kösen'in boyu, bir tümörün vücudunda yol açtığı etkiler sonucu uzamaya başlamış.

Tümörün geçen sene alınmasıyla boyunun uzaması da durmuş.

İngiltere ziyaretiyle hayatında ilk kez Türkiye dışına çıktığını söyleyen Sultan Kösen'in sıradaki durakları ABD ve Almanya olacak.

(BBC TÜRKÇE)

#1 - Eylül 17 2009, 15:23:23
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

sağlık sorunları vardır garibimin, inşallah iyi bakıyorlardır. bide kız arkadaş bulması zor gibime geliyor, sonuçta bu dağının görünen kısmı bu sadece.
#2 - Eylül 18 2009, 17:03:32
Sevmek keman çalmak gibidir, bilmeyen kötü sesler çıkarır.

Boyum kadar kitabı dizmişler yanına, kolunu dayamış adam. :Ç
#3 - Eylül 18 2009, 17:06:29

bunun boyu bu kadar uzunsa şeyi benim kadardır :Ç
#4 - Eylül 18 2009, 17:11:49
ben ne dersem o !!!

Yani bravo! Cidden bravo Aram.  (6)
#5 - Eylül 24 2009, 18:04:51
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

kolu kadar boyum var :D  zuahaha
#6 - Eylül 26 2009, 14:44:55
when all are one and one is all
to be a ROCK 'N not to ROLL

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.